• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Dubrovnik ve Elapithe Adaları

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

dubrovnik hırvatistan

Yaz Tatilinde Dubrovnik ve Elapithe Adaları

Adriyatik denizinin incisi olan Dubrovniik ve Elapithe adaları insanları büyüleyen bir yapısı bulunmaktadır. Dubrovnik Hırvatistan’ın güneyinde yer alan ortaçağ kentidir.

7. yüzyılda kurulan kentin ilk adı Ragusa’dır ve yerel halk tarafından da bu isimle de bilinmektedir. Eski şehir ortaçağ mimarisini yansıtmakta olup, Bizans, Osmanlı, Fransız ve Yugoslavlara ev sahipliği yapmıştır. Tarihi mimarisinin yanı sıra plajları ve gece hayatının hareketliliği nedeniyle de her yıl ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Para Birimi olarak Hırvat Kunası (HRK) kullanılamkta olup ayrıca Euro da kullanılmaktadır. Resmi dili Hırvatça olan Dubrovnik GMT+1 ve Türkiye GMT+2 saat diliminde olmasından dolayı 1 saatlik zaman farklı bulunmaktadır.

Dubrovnik 2013 yılına kadar vizesiz seyahat edilebilmekteyken bu tarihten itibaren Avrupa Birliğine katılmasından sonra vize alınması zorunlu hale gelmiştir.

Dubrovnik ve Elapithe adaları doğal güzellikleriyle de dikkat çekmekte olup oldukça keyifli bir yaz tatili için Nisan ve Eylül tarihleri arasında ziyaret edebileceğiniz yerlerden birisidir. Bayram tatiline nereye gitsek diye düşünenler içinde alternatif ve farklı bir yer olan Dubrovnik kış aylarında oldukça soğuk olmasından dolayı bahar ve denizin tadını çıkarmak isteyenler için yaz aylarında, yaz tatili için tercih edilen noktalardan birisidir.

dubrovnik

Dubrovik ve Elapithe Adalarına Ulaşım

Dubrovnik’e Tükiye’den direk uçuşlar bulunmadığından Hırvatistan Zagreb Havalimanına oradan da Dubrovnik’e gerçekleştirilen uçuşlarla aktarma yaparak Dubrovnik’e ulaşım sağlanabilmektedir. İstanbul ile Zagreb Havalimanı arasında yaklaşık olarak 1 saat ve Zagren ile Dubrovnik arasında ise 1 saatlik bir seyahat süresi bulunakta olup, tur hizmetleri yetkilimizle yapacağınız görüşmeyle de aktarmalı uçuşunuzu planlayarak hiç biri sorun yaşamadan rahat bir yolculuk geçirebilirsiniz.

Dubrovnik’in en güzel yerlerinden olan Elapithe Adalarına ise ulaşım sadece deniz yoluyla gerçekleştirilmektedir. Dubrovnik’ten Elapithe adalarına düzenlenen ve her üç adayı da görme imkanı sunan turlarla mükemmel bir gün geçirebileceğiniz gibi yine Dubrovnik’ten hareket eden feribotlarla da adalara ulaşım sağlanabilmektedir. Tur tekneleri bütün gün adaları gezmekte olup alkolsüz içecek ve öğle yemeği dahil gezilerdir. Denize girme imkânı da sunan bu turlar Elapithe adalarının üçünün birden keyfini çıkarma olanağı sunmaktadır.

dubrovnik kalesi

Dubrovnik ve Elapithe Adalarında Gezilecek Yerler

Dubrovnik’te gezilecek yerler arasında Dubrovik Kalesi, tarihi ve manzarasıyla da dikkat çeken yerlerden birisidir. Şehri korumak amacıyla 1038 yılında inşa edilen bu kale 37 metre yüksekliğindedir. 

Starun Caddesi’nde Dubrovnik’te gezilecek yerler arasında öncelikli olmasının yanı sıra Akdeniz’in en büyük caddesi olması nedeniyle de dikkat çelicidir. Eski Şehir bölgesinde yer alan bu cadde de restoran, kafe ve mağazalar yer almaktadır. Tarihi yapılar arasında ki bu caddeyi görmenizi tavsiye ediyoruz.

Onofrio Çeşmesi,  İtalyan mimar olan Onofrio tarafından on beşinci yüzyılda inşa edişmiş olup, veba salgınında şehrin su ihtiyacını karşılamak üzere yapılmıştır. Mimarisi kadar hikâyeleri de dikkat çeken bu çeşmede Dubrovnik’te görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

Çan Kulesi, Sponza Sarayı, Orlanda Sütunu, Franciscan Manastırı ve Dominik Manastırı Dubrovni’te gezilecek yerler arasında yer almaktadır.

Elapithe Adaları’nda gezilecek yerler ise Dubrovnik’ten farklı olarak Kolecep Roma Kilisesi, 15 yüzyılda veba salgını zamanından kalan St. Anthony Kilisesi, Adriyatik denizine özgü olan Adriyatik Evleri, Lopud Efsanesinde yer alan Sun Plajı, Fransız manastırı ve St. Peter Kilisesi’dir.

dubrovnik konaklama

Dubrovnik ve Elapithe Adalarında Konaklama

Dubrovnik’te konaklayacağınız yerler açısından Eski Şehir ve bu bölgede yer alan oteller çok çeşitlilik göstermekte olup ihtiyaçlarınıza ve beklentinize en uygun otel için tur hizmetleri yetkilimizle görüşerek gerekli işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Elapithe adalarında günü birlik gezilerde üç adayı da gezebileceğiniz gibi konaklamak isterseniz de Kolecep’te tek bir otel bulunuyor. Villas Kolecep’de konaklayabilirsiniz veya Lopud’ adasını tercihe derseniz bu durumda konaklamak için dört farklı alternatif bulunuyor. Hostel ve pansiyon alternatifleri de bulunan Lopud konaklamak isteyenlerin en çok tercih ettiği yerdir. Sipan adasında ise dört yıldızlı Sipan ve Bozica da güzel bir gece geçirebilirsiniz.