Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Ülkemizin her bölgesi kendisine özel ve güzel tarihi yapıları, turistik yerleri ve yemekleriyle adeta bir cennettir. Genel olarak deniz ve yaz turizmi açısından Akdeniz ve Ege bölgeleri tercih edilse de kültür turizmi açısından ve kış sporları açısından da Türkiye’nin Doğu’su da diğer bölgeler kadar dikkat çekmektedir.

Ülkemizin doğusuna doğru gidildikçe karşılaşabileceğiniz güzelliklere gelin beraber göz atalım.

Hasankeyf - Batman

Hasankeyf - Batman

Hasankeyf, Batman'a bağlı, iki yakasını Dicle'nin ayırdığı tarihi bir ilçedir. Tam ortasından Dicle nehrinin akıp gitmesi, korunmaya uygun coğrafi yapısı ve mesken olarak kullanılan binlerce mağarasıyla çağlar boyu stratejik önemini korumuştur. Kayalara oyulmuş evleri nedeniyle, Mağaralar Şehri denilmiştir.

Ağrı Dağı - Ağrı

Ağrı Dağı - Ağrı

Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı, 5137 metrelik rakımı ile ülkemizde dağcılık sporunun gelişmesine katkı sağlayan en önemli dağlardandır. Zirvesi dört mevsim boyunca erimeyen kar ve takke buzulu ile kaplı, volkanik bir dağ olan Ağrı Dağı, çeşitli efsanelere konu olmuştur. Büyük tufandan sonra, Nuh’un Gemisi’ne ev sahipliği yaptığına inanılsa da Kuran-ı Kerim’de Nuh’un Gemisi’nin Cudi Dağı’na oturduğu belirtilir.

Balıklı Göl  - Şanlıurfa

Balıklı Göl  - Şanlıurfa

Şanlıurfa şehrinin misafir çekme özelliğine sahip olan Balıklı göl, İbrahim peygamberin ateşe atılarak düştüğü yer olarak bilinmektedir. Göllerin içindeki kutsal olduğuna inanılan balıklar ve çevredeki pek çok tarihi yapılar, Şanlıurfa’nın turistik açıdan misafir çekmesine neden olmaktadır. Yaratıcının bir olduğunu düşünen İbrahim Peygamber, zamanın katı yürekli padişahı veya kralı olan Nemrut tarafından kalenin en yüksek tepesinden ateşe atılır.

Ihlara Vadisi - Aksaray

Ihlara Vadisi - Aksaray

İç Anadolu bölgesinde tarihi ve doğal güzelliği ile meşhur bir vadisidir. Aksaray iline bağlı Güzelyurt ilçesinin batısındadır. Vadi, Selime köyünden başlayıp, Ihlara köyünde son bulur. İç Anadolu bölgesinde tarihi ve tabii güzelliği ile meşhur bir vadidir. Ihlara Vadisine dar bir boğazla girilir. Ihlara köyüne kadar içinden 26 menderes çizerek Melendiz Çayının aktığı vadi, dar tabanlı çok dik yamaçlı ve derindir. Bu dik yamaçların Melendiz Çayına bakan kısmında çeşitli manastır, kilise ve mağaralar oyulmuştur. 

Erciyes  Dağı - Kayseri

Erciyes  Dağı - Kayseri

3.917 metre yüksekliğe sahip Erciyes Dağı, bulutları delen zirvesi, tepesinden eksik olmayan karı ve insana ilahi duygular sunan azametiyle, Kayseri’nin sembolüdür. Sönmüş bir küme volkan olan dağın, volkanik patlamaları günümüzden 30 milyon yıl önce başlamış. Yüksek kısımları her mevsim karla kaplı olan Erciyes’in kuzeyinde bir kilometre uzunluğunda bir dağ buzulu vardır. Ayrıca dağın doruğunda bulunan Bizans rahiplerinin inzivaya çekildiği mağaralar, aynı zamanda kötü hava koşullarında dağcılar için de birer sığınaktır. Dağcılık ve Kış Sporları alanında Türkiye’nin belli başlı merkezlerinden biri olan Erciyes, Kayseri’nin 30 km güneyinde yer almaktadır.

Nemrut Dağı - Adıyaman

Nemrut Dağı - Adıyaman

Adıyaman’ın Kahta İlçesi’nde 2150 metre yüksekliğindeki Nemrut Dağı yamaçlarında hükümdarlık yapmış olan Kommagene Kralı I. Antiochos’un tanrılara ve atalarına minnettarlığını göstermek için yaptırdığı mezarı, anıtsal heykelleri ve benzersiz manzarası ile Helenistik Dönemin en görkemli kalıntılarından birisidir. Anıtsal heykeller doğu, batı ve kuzey teraslarına yayılmıştır. Doğu terası kutsal merkezdir ve bu nedenle en önemli heykel ve mimari kalıntılar burada bulunmaktadır. İyi korunmuş durumdaki dev heykeller kireçtaşı bloklarından yapılmıştır ve 8-10 metre yüksekliktedir.

Doğu’nun eşsiz güzelliklerini keşfetmek için kendiniz bir tur planı hazırlayabilir ve uçak biletinizi ucuzauc mobil uygulaması üzerinden veya web sitemiz üzerinden kolaylıkla satın alabilirsiniz. Dilerseniz tur hizmetleri kapsamında seyahatiniz için bütün düzenlemeleri müşteri temsilcimizle de görüşerek gerçekleştirebilirsiniz.

© 2015 Barşan Turizm A.Ş. Tüm hakları saklıdır. Bu web sitesinin kullanımı, ticari kullanımı engelleyen Kullanım Şartları ile belirlenmiştir.

Site Yazarı Google+ : Ucuzauc.com