• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Doğanın Kucağında: Mudurnu

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Bolu’nun küçük ve bir o kadar da şirin ilçesi Mudurnu, tarihi, doğal güzellikleri, mimarı yapıları ve yöresel yemekleri ile görmeniz gereken yerler arasında. Bu küçük ilçede bir zamanlar, Frigyalılar, Persler, Bizanslılar ve Selçuklular yaşamını sürdürmüş ve daha sonra ise Osmanlı Devleti buraya yerleşmiş. Yaklaşık 19 bin nüfusa sahip olan Mudurnu’da 165 ev ve 8 cami olmak üzere 173 adet mimarı değeri yüksek yapı bulunuyor. Türk mimarisinin en güzel örneklerinin de bulunduğu bu ilçe “Kentsel SİT Alanı” olarak ilan edilmiş durumda.

Gezilecek Yerler

Mudurnu’da görmeniz gereken yerlerin başında Demirciler Çarşısı geliyor. Burası gelişen çağa kulak asmadan hala el sanatları ile babalarından kalan ustalıklarını sergileyen esnaflarla dolu. Buraya her ne kadar Demirciler Çarşısı denilse de başka zanaatkarlar da bulunuyor. Bu çarşıda, birbirinden güzel işlemeli bakır ibrikler, pat pat soba diye bilinen sac sobalar, mangallar, bakır tepsiler, cezvelerden tutun da nal ve çivi çakmaya yarayan bir keser bile görmeniz mümkün.

Daha sonra 1891 yılında yapımı tamamlanan ancak daha sonra 1905 yılında restore edilen ve ilçeyi kuşbakışı bir şekilde seyredebileceğiniz Mudurnu Saat Kulesi’ni ziyaret edebilir ve hemen altında bulunan kafeden manzara eşliğinde sıcak bir çay içebilirsiniz.

Buradan ayrıldıktan sonra Yıldırım Beyazıt’ın şehzade olduğu dönemde yaptırılan ve hala ibadete açık olan Yıldırım Beyazıt Cami ve Hamamı’nı ziyaret edebilirsiniz. Burada bulunan hamamın müze olarak kullanılan ve antika eserlerin sergilendiği bölümünü gezebilir ve orada bulunan kafede bir şeyler içebilirsiniz.

Yapılacak Aktiviteler

Mudurnu’da ilçeyi gezmeden önce ilçede bulunan mekanlar hakkında bilgi alabileceğiniz Pertev Naili Boratav Kültür Evi’ne uğramalısınız. Burası, çarşıda bulunan ve eskiden Hükümet Konağı olarak kullanılan bir bina. Kültür Evi’nde gönüllü olarak çalışan Nejdet Aksoy’da ilçe hakkında biraz bilgi alabilirsiniz. Buradan ayrılıp tarihi ilçenin, tarihi pazarını gezebilirsiniz. Her cumartesi kurulan bu yöresel pazar adeta ilçenin tarihi yapısı ile bütünleşmiş durumda. Pazarda Mudurnu kadınlarının üretip sattıkları şeyleri görmeniz muhtemel. İlçede bulunan Semerler doğal yürüyüş parkuruna gidebilir doğayla içi içe güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz. Bunların yanında Mudurnu’ya yakın bir mevkide bulunan Abant ilçesinde yemyeşil doğa ve göl manzarası eşliğinde yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Bu esnada ücretsiz olarak sunulan fotoğraf ve video çekiminden de faydalanabilirsiniz.

Yeme İçme

İlçede ziyaretçiler için birçok yöresel lezzet sunuluyor. Bu lezzetlerden ilki, “Bakliyatlı Ürünler ile 7 Bölge Lezzet Günleri” adlı etkinlikte yapılan yemek yarışmasında birinci olan bombay fasulye. Bu yemek ülkemizin Mudurnu ve Göynük civarlarında yetişen ve oldukça iri olan fasulyeden yapılıyor. Daha sonra ise mantıya benzeyen ve cevizle birlikte ikram edilen kaşık sapını, elde açılan hamurlar ile tandır üzerinde yapılan ve içerisinde bal kabağı bulunan ender lezzetlerden kabaklı gözlemeyi tadabilirsiniz.

Konaklama

Mudurnu’da tarihle iç içe bir mekânda kalmak isteyenler burada bulunan Keyvanlar, Tekkeliler, Yarışkaşı ve benzeri konakları tercih edebilirler. Ayrıca güzel bir bahçesi ve çardakları bulunan Karataş Konağı’nı ve nispeten biraz daha lüks sayılabilecek Melek Hotels Mudurnu’yu tercih edebilirler.

Alışveriş

Mudurnu’da alışveriş demişken yöresel pazarı kesinlikle ziyaret etmenizi öneririz. Pazarda kanlıca mantarı, meşhur bombay fasulye, saray helvası, lor peynirine benzeyen ekşimik peyniri ve daha birçok çeşit bulabilirsiniz.  Hediyelik ve yöresel bir şeyler satın almak isterseniz Yarışkaşı Konağı’nda yöresel bebekler, el dokuması bezden yapılan örtüler, çeşitli fularlar ve elbiseler bulmak mümkün.

Eğlence ve Gece Hayatı

Mudurnu’da eğlenmek ve dolaşmak için göl kıyısında gezebilir ve Mudurnu Doğal Yaşam Oteli çevresinde bulunan küçük hayvanat bahçesinde ailenizde güzel vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca burada dostlarınızla gece biraz vakit geçirmek için civarda bulunan küçük kafelerde oturabilirsiniz.

Ulaşım

İstanbul’a 250 kilometre mesafede bulunan Mudurnu’ya, şahsi aracınız ve şehirlerarası otobüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Otobüs ile ulaşım sağlayacaklar ilk önce Bolu’ya ardından 45 dakikalık bir yolculuk ile Mudurnu’ya ulaşabilirler.