• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Diyarbakır Gezilecek Yerler

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Diyarbakır, geçmişten günümüze dek pek çok kültürün ev sahibi olmuştur. Bünyesinde cami, kervansaray, müze, kale, han ve doğal güzellik açısından pek çok gezilecek yer mevcuttur. Anadolu ve Mezopotamya arasında bir geçiş konumunda yer almasından dolayı önemi oldukça fazladır. Diyarbakır gerek şehir merkezinde gerekse de merkez çevresinde pek çok gezilecek noktaya ev sahipliği yapar. Bu harika şehri bir günde gezmek pek mümkün olmasa da gezilip görülecek başlıca yerler aşağıdaki yerlerdir.

diyarbakır ile ilgili görsel sonucu

Ulu Camii

Ulu Cami, Anadolu’nun sahip olduğu en eski camilerdendir. Mar-Toma Kilisesi’nin camiye dönüştürülmesiyle kurulmuştur. Kara taştan yapılan minaresiyle oldukça sağlam yapıdadır. Cami duvarlarında yer alan kitabeler pek çok uygarlığa aittir. Ulu Camii, Diyarbakır’da gezilip görülecek yerlerin başında gelir.

Behram Paşa Camii

1572 senesinde Mimar Sinan’a yaptırılmış bir camidir. Camiyi, Diyarbakır Valisi olan Behram Paşa yaptıtmıştır. Kesme taştan yapısı ve süslü minberiyle oldukça dikkat çekicidir. Caminin bir bölümü günümüz modern inşaat sıkıştırma tekniğiyle yapılmıştır. Bu ayrıntı, mühendisleri şaşkına çeviren bir ayrıntıdır. 16. Yüzyıl İznik çinileriyle süslü duvarları oldukça büyüleyicidir ve cami Mimar Sinan, sekiz destekli yapılar planında yapılmıştır. Behram Paşa Camii, Mimar Sinan sekiz yapılı planının Diyarbakır’daki son aşamasıdır.

Dört Ayaklı Minare

Şeyh Mutahhar Camii, Balıkçılarbaşı semtinde bulunur ve dört ayaklı minareye sahip olmasından dolayı, Dört Ayaklı Minare Camii şeklinde anılır. Bu cami dört ayaklı minare örneği bakımından Anadolu’daki tek örnektir. Buradaki dört ayak, dört tane olan İslam mezhebini simgeler. Örneği bakımından tek olan ve tarihi önemi oldukça büyük olan bu cami Diyarbakır gezisinde mutlaka ziyaret edilmedir.

Mesudiye Medresesi

Bu medrese şehirde yapılmış olan ilk büyük medrese olma özelliği taşır. Üzerinde bulunan kitabeden yapımına 1194 senesinde başlandığı anlaşılmaktadır. Medresede yer alan kitabeler ve motifler medreseyi sanat eseri bakımından oldukça önemli kılar. Ayrıca medresede yer alan döner taş sütunlar meydana gelebilecek kayma veya çökme gibi durumları tespit amaçlı konulmuşlardır. Mesudiye Medresesi’nin bir diğer önemiyse, burasının Anadolu’nun ilk üniversitesi kabul edilmesidir.

Meryem Ana Kilisesi

Meryem Ana Kilisesi, şehrin Sur ilçesinde yer alır. Üçüncü yüzyıldan kalma bu yapı Ortodoks Süryanilere aittir ve faal durumdadır. Özellikle kapısı ve mihrabı oldukça dikkat çekicidir. 2005 senesinde kapsamlı bir restorasyondan geçen yapı bugünkü görünümüne sahip olmuş ancak tarihi kimliğinden asla bir şey kaybetmemiştir.

Arkeoloji Müzesi

Diyarbakır şehrinin ilk müzesidir. 1934 senesinde açılan müze 1985 senesinde başka bir binaya taşınmıştır. Müzede Neolitik Dönem ’den başlanarak Eski Tunç, Urartu, Helenistik Dönem, Roma, Artuklu, Akkoyunlu ve Osmanlı gibi devirlerin eserleri sergilenmektedir.

Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi

Burası Cahit Sıtkı Tarancı’nın doğduğu evdir ve Diyarbakır evlerinin en muhteşem örneklerinden bir tanesidir. Kültür Bakanlığı 1973 senesinde bu evi satın almış ve müze haline çevirmiştir. Müzede edebiyat dünyasında oldukça önemli bir kişilik olun Cahit Sıtkı Tarancı’nın mektupları, şiirleri, kitapları ve eşyaları sergilenmektedir.

Ziya Gökalp Müzesi

Ziya Gökalp, Diyarbakırlı bir yazardır. Doğup, büyüdüğü bu güzel ev 1956 senesinde müzeye dönüştürülmüştür. Ev gerek farklı mimarisi gerekse de Ziya Gökalp’ın eserlerine ve eşyalarına ev sahipliği yapmasıyla oldukça önemli bir yapıdır.

Deliller Hanı

Aynı zamanda Hüsrev Paşa Hanı olarak da bilinir. 1527 senesinde Vali Hüsrev Paşa yaptırtmıştır. Hana, Deliller Hanı denme sebebi, her sene hacı adaylarına rehberlik edecek olan delillerin yani rehberlerin bu handa konaklamasıdır. Restore olduktan sonra otel hizmeti sunan han 300 kişi kapasiteli restoranıyla da oldukça ünlüdür.

Malabadi Köprüsü

Malabadi Köprüsü, dünyadaki en geniş kemerli olan taş köprüdür. 40,86 metre açıklıkta olan ana kemere sahiptir. Artuklu Beyliği’nden miras kalan köprünün her iki tarafı barınak ve odalarla doludur.

Diyarbakır Kalesi

Sur ilçesinde yer alan kale, yaklaşık olarak 9000 bin yıllık surlara sahiptir. Bu surlar dünyadaki ikinci en geniş ve uzun savunma duvarıdır. (Çin Seddi’nden sonra) 2015 senesinde UNESCO Dünya Mirası unvanını almıştır. İç Kale ve Dış Kale olmak üzere iki kısımdan oluşan Diyarbakır Kalesi, muhakkak ziyaret edilmelidir.