• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Denizli

Denizli horozu

Ege Bölgesi’nde bulunan Denizli, Aydın, Muğla, Manisa ve Uşak illerimiz ile komşudur. Anadolu Yarımadası’nın güneybatısında bulunan Denizli’nin ekonomisi ise ticaret ile sanayiye dayanmaktadır. Denizli, ülkemizin ihracatçı şehirlerinin başında gelmesinin yanı sıra şehir tekstil ile bakır konusunda kendisini geliştirmiştir. Turizm ticaretinin de önemli bir yere sahip olduğu Denizli’de doğal taş ve mermer ticareti de önemli bir yere sahiptir. Denizli’de pek çok mağara bulunmakta ve ülkemizde turizme açılmış olan mağaralarının arasında Kaklık Mağarası, Çakırlar Mağarası, Keloğlan Mağarası ve Alacain Mağarası bulunmaktadır.

Denizli Hakkında Genel Bilgiler

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almakta olan Pamukkale Travertenlerine ev sahipliği yapmakta olan Denizli’de pek çok termal su kaynağı da bulunmaktadır. Yıllar boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Denizli’de görsel güzelliği ile görenleri büyüleyen Güney Şelalesi, Ağlayan Kaya Şelalesi ve Gümüşsu Şelalesi bulunmaktadır. Denizli’nin tarihi yüzyıllar öncesine dayanmakta ve ev sahipliği yaptığı Tripolis Antik Kenti, Laodikeia Antik Kenti ve Hierapolis Antik Kenti ile görkemli tarihinin izlerini ziyaretçilerine sunmaktadır. 1070 Yılında Denizli’ye gelen Afşin Bey ve ordusu ile şehre gelen ilk Türkler olma özelliğine sahiptir. Denizli’de kültür ve sanat etkinliklerine oldukça önem verilmekte ve pek çok özel organizasyona ve festivale ev sahipliği yapmaktadır. En bilinen simgesi Horoz olan Denizli’de Devlet Tiyatrosu’nun da bir sahnesi bulunmaktadır. Denizli’de bulunan Pamukkale Üniversitesi sayesinde ise ortalama olarak altmış beş bin üniversite öğrencisini misafir etmektedir.

Denizli Gezilecek Yerler

Laodikeia Antik Kenti'nden bir kare

Denizli, sahip olduğu tarihinin yanı sıra doğal güzellikleri ile de görenleri büyülemektedir. Sahip olduğu milattan önceye dayanan tarihi ile pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Denizli’de gezilip görülmesi gereken pek çok yer bulunmaktadır. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Pamukkale Travertenleri, şehrin ne kadar muhteşem doğal güzelliklere sahip olduğunu ziyaretçilerine kanıtlamaktadır. Denizli’nin ev sahipliği yaptığı Tirapolis Antik Kenti ve Hierapolis Antik Kenti ise günümüze ulaşan kalıntıları ile Denizli’nin sahip olduğu tarihi ziyaretçilerine sunmaktadır. Pek çok hastalığa şifa olduğu söylenen Karahayıt Kaplıcalar ise Denizli’de mutlaka uğranması gereken noktalardan biridir. Ayrıca Denizli sahip olduğu doğa harikası şelaleri, mağaraları ve oldukça iyi korunmuş olan buldan evleri ile ziyaretçilerine eşsiz anlar yaşatmaktadır.

Denizli Mutfağı

Sahip olduğu doğal güzellikleri ile tarihinin yanı sıra Denizli’de Ege mutfağına ait pek çok yemek pişirilmekte ve şehir, sahip olduğu yemek kültürünü geçmişten günümüze kadar korumaktadır. Ege mutfağının olmazsa olmazlarından olan zeytinyağlı yemeklerin büyük bir öneme sahip olduğu Denizli’de Tirit, darı ekmeği, un çorbası, sıyırma, Denizli turşusu, Denizli kebabı, tandır ve tas kebabı da yörenin mutlaka denenmesi gereken lezzetleridir. Ayrıca Denizli’de tatlı severleri Denizli usulü katmer ile dondurmalı irmik helvası beklerken, balık severleri ise Ağlayan Kaya Şelalesinin orada bulunan meşhur alabalık tesisleri beklemektedir.

Denizli’ye Ne Zaman Gidilmeli?

Denizli, Akdeniz ikliminin özelliklerini taşıdığı kadar belirli dönemlerde karasal iklimin özelliklerini de taşımaktadır. Antik kentleri, mağaraları, şelaleleri ve Pamukkale Travertenleri ile Denizli’yi ziyaret etmek isteyenler kış mevsimi yağışlı olacağı için Mayıs ile Haziran ayları arasında ki dönemde şehri ziyaret etmeyi tercih etmelidir.