• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Denizli Gezilecek Yerler

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Denizli Ege bölgesinin gelişmiş şehirlerinin arasında yer alır. Sanayi, ihracat ve ticaret merkezi olan Denizli aynı zamanda üniversite şehridir. Tarihi eserlerin yanı sıra hem kültürü hem de Ege mutfağı ile her zaman ilgi çeken bir il olmuştur. Denizli tarih boyunca birçok imparatorluğa da ev sahipliği yapmış olduğundan tarihi yerleri çeşitlidir. Özellikle Pamukkale Travertenleri Denizli'de görülecek en doğal güzelliktir. Aynı zamanda Denizli denildiğinde horozu, kaplıcaları, antik kentleri ile ve eşsiz doğası ile de önemli turizm merkezlerindendir.

 

Pamukkale Travertenleri

 

Denizli denildiğinde Pamukkale Travertenleri akla gelir. Bu eşsiz doğa güzelliği aynı zamanda Unesco tarafından Dünya Mirası olarak tanımlanmıştır. Şehrin simgesidir. Zengin bir termal suyu vardır. Şifa kaynağı olduğu bilinen 17 su kaynağı vardır ki, birçok hastalığın iyileşmesini sağlar. Pamuk görünümü yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeyi başardığı yöndür.

Pamukkale Travertenleri ile ilgili görsel sonucu

Hierapolis Antik Kenti 

 

Hierapolis ziyaretinde kişi kendini eski çağlarda gibi hisseder, o eski zamanlardaki estetiksel güzellikler bile insanı şaşkına çevirtecek kadar harika bir özelliktedir. Burası aslında yaşanan depremlerden oldukça zarar görmüş olsa da hala koruduğu dokusuyla insanı başka yerlere götürmeyi başarır.

Hierapolis Antik Kenti ile ilgili görsel sonucu

Denizli şehir merkezinde veya çevresinde birçok tarihi eserler mevcuttur. Bunların başında da Akhan Kervansarayı gelir. Burası Selçuklular zamanından kalma yapı olup bunun dışında türbeler, camiler, yatırlar, kiliseler görülesi yerler arasındadır. Denizli aynı zamanda antik kentlere çok fazla ev sahipliği yapmaktadır. Bunların başında Hierapolis gelir. Bunun ardından Tripolis, Colossae, Tabea antik kentleri görülmeden olmaz. Denizli denildiğinde termal turizm ile ünlü bir şehir olduğundan kaplıcalar ön plandadır. Sarayköy, Kızıldere, Karahayıt Kaplıcaları bunlardan bazılarıdır.

 

Denizli Şehir Merkezi

 

Denizli şehir merkezi hem çok canlı hem de çeşitliliği bakımından hareketlilik her zaman vardır. İsteyenin dinlenebilecek, isteyenin alışveriş yapabilecek yerleri mevcuttur. Tekstil ürünü merkezi olan Denizli de özellikle havlular, bornozlar alınır. Alışveriş açısından Babadağlılar İşhanı yerli ve yabancı ziyaretçilerin akınına uğrar.

 

Denizli Ufo Müzesi

 

Burası 2005 yılından itibaren şehir için turizm açısından artı bir gelişim sağlamıştır. Denizli'nin merkezindedir. Burada Ufo tarihçesi anlatılmaktadır. Uçan daireler, mutasyonlar canlandırmaları yapılmıştır.

Denizli Ufo Müzesi ile ilgili görsel sonucu

Yeşildere Şelalesi

 

Denizli için Pamukkale büyük bir turizm kaynağıdır ancak bir o kadar da Yeşildere Şelalesi Denizli ziyaretinde kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biridir. Bu şelale 55 metrelik bir yüksekliğe sahiptir. Şelaleden suyun dökülmesi esnasındaki sese tanıklık etmek bambaşkadır.

YeÅ?ildere Şelalesi ile ilgili görsel sonucu

Denizli'nin doğal güzellikleri de bir başkadır. Honaz Dağı Milli Parkı; çeşitli bitki ve hayvan türlerini barındıran özelliktedir. Ağlayankaya Şelalesi, Yeşildere Şelalesi doğal güzellikleridir. Mağaraları da görülmezse olmaz değerindedir. Bağbaşı Yaylası'na teleferikle çıkılır. Burada alınan keyif hiçbir yerde olamayacak kadar farklıdır. Yaylada birkaç keyifli saatte geçirilebilir, ya da kalınabilecek bungalov evlerde bu keyif sürdürülür. Denizli hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile misafirini adeta kucaklayan sayısızca gezip görülecek yerlere sahiptir.