• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Çorum Gezilecek Yerler

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Çorum ili görülmesi gereken illerin başında gelir. Çorum şehrinde iken 7000 yıllık tarihe tanıklık edilebilir. Çorum Kral Yolu ve İpek Yolu  açılarından Hititlerin başkenti olmuştur. Aynı zamanda tarihi yerlerden elde edilen tarihi eserler sebebiyle Çorum açık hava müzesi görüntüsündedir.

 

Çorum Saat Kulesi

 

Saat kulesi 2.Abdülhamit döneminde yapılmış olup 28 metre yüksekliktedir. Bir Osmanlı Dönemi eseri olması nedeniyle önemi kat be kat artmaktadır.

�orum Saat Kulesi ile ilgili görsel sonucu

AlacaHöyük Müzesi

 

Alacahöyük müzesi Çorum müzesine bağlıdır. Buradaki eserler Tunç dönemine kadar uzanmaktadır. Alacahöyük Müzesi ve Örenyeri mutlaka ayrı ayrı görülmesi gereken yerlerdir.

AlacaHöyük Müzesi ile ilgili görsel sonucu

Hattuşaş Antik Kenti

 

Çorum'un simgesi olan Hattuşaş Unesco Dünya miras listesinde yer almaktadır. Buranın bir başka önemi ise Hitit uygarlığının başkenti olma özelliğini taşımaktadır. Çorum'a gelindiğinde bu antik kent mutlaka gezilmelidir. Hattuşaş tüm dünya tarihi için önemli bir yere sahiptir.

HattuÅ?aÅ? Antik Kenti ile ilgili görsel sonucu

Çorum'da farklı dönemlere ait yapılara rastlamak mümkündür. Tarihi yapıları özel bir mimariye sahiptir. Ulu Cami, Veli Paşa Hanı, Han Camii bunlardan bazılarıdır. Çorum'daki tarihi duraklar kalelerdir. Bu kaleler yüzlerce yıllık geçmişe sahiptir. Özellikle Çorum Kalesi ve Kandiber kalesi görülmeye değerdir. Çorum müze sevenler için de cevap verebilecek nitelikte bir şehirdir. Özellikle Çorum müzesi antik kentlerden çıkarılan eserlerin sergilendiği yerdir.

 

Kybele Kabartması 

 

Kybele Kabartması Çorum Ortaköy ilçesindedir. Helenistik Çağa ait kabartmaların en büyüğüdür. Bu kabartma bir kaya bloğu üzerindedir. Burada tasvir edilen bir taht üzerinde oturan Tanrıça'nın elindeki aslan yavrusudur.

Kybele Kabartması ile ilgili görsel sonucu

Çorum gezisi sırasında doğal güzellikleri de görmek mümkündür. Bunların başında Çatak Tabiat Parkı, İncesu Kanyonu, Kargı Yaylası görülmeye değer mekânlardır. Doğal güzelliklerin başında gelen Kargı Yaylası; tertemiz havasıyla ve yemyeşil görüntüsüyle ziyaretçisini başka dünyalara götürme özelliği taşır.

 

Çatak Tabiat Parkı 

 

Çatak Tabiat Parkı Çorum turizmi açısından çok etkilidir. Bu tabiat parkı özellikle yerli turistlerin çok fazla keşfettiği alandır. Bir bakıma kaçış noktalarıdır. Burada büyüleyici manzara yanı sıra hem de dinlendirici yürüyüşlerle keyfine varılır.

�atak Tabiat Parkı ile ilgili görsel sonucu

İncesu Kanyonu

 

İncesu Kanyonu Çorum için hem tarihi hem de doğal güzelliklerin bir birleşimini gösteren yerdir. Kanyon 12 km uzunluğundadır. Helenistik dönemin izlerini taşıması da tarihi açıdan önemini vurgulamaktadır. Havası ve doğal güzelliği ile özel bir yerdir. Kanyonda çeşitli bitki ve hayvan türleri de barınmaktadır. Burada çok güzel fotoğraf kareleri yakalamak mümkündür.

İncesu Kanyonu ile ilgili görsel sonucu

Çorum gezisi içerisinde Hattuşaş Antik Kenti, Alacahöyük Müzesi tarihten olan sayfalara geri dönmek için, tarihi mirasa harika bir yolculuk yapmak için bir başlangıç sayılabilir. Çorum gezisini özellikle bahar aylarında düşünenler için keşfedilen doğal güzellikleri bahar kokusu içerisinde hayranlıkla yaşamak çok daha keyif yaratacaktır. Türkiye'nin en köklü tarihine sahip Çorum şehrini gezmek bir kişinin hayatında renk katacaktır. Bu renk te anlatılmaz, yaşanır.