• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Coron Adası Tatil ve Seyahat için En İdeal Yerlerden, Gelin Tanıyalım

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Coron Adası Tatil ve Seyahat için En İdeal Yerlerden, Gelin Tanıyalım

Coron Adası, tatil ve dinlenme için harika bir yer olarak söylenebilirken aynı zamanda kültür turizmi için ideal diyebiliriz.

Filipinler’e giden herkesin buraya bağlı olan bu muhteşem adayı ziyaret etmesini şiddetle tavsiye ederiz. Dünyada gidilip görülmeye değer harika manzarası ve tarihe şahitliği ile emsalsiz yerlerden birisi. Dalış noktaları bile içinde barındırdığı 2. Dünya savaşı dönemine ait batıklarla çok farklı manzaralara ev sahipliği yapıyor. 1902 yılında kasaba yapılmış ve resmi olarak Penon’ken Coron olarak adlandırılmıştır. 20 km uzunluğa sahip olan bu adanın tamamı kireçtaşından oluşarak meydana gelmiştir. Adanın üzerinde gezmeye doyamayacağınız noktalar ve çevresini süsleyen adalarla kendinizi harikalar diyarında hissedeceksiniz. Deniz suyunun bu yemyeşil manzaraya kattığı turkuaz mavisi güzelliği ise anlatılmaz yaşanır türden bir doğal başyapıt diyebiliriz.

Filipinlere kadar gidip gezme imkanı bulduktan sonra bu adaya uğramadan dönmeyin deriz. Adada 7 göl mevcut ve bunların en popüler olanları ise televizyonlarda bile adını duyacağınız “Barracuda” ile “Kayandan” gölleridir.

Coron Adası halkı, 2. Dünya savaşı sırasında Japonlar tarafından işgal edilene dek şuan olduğu gibi sadece balıkçılıkla geçimlerini sağlıyorlardı. Japonlar adada ki madenleri keşfedince buraları işletmeye başladılar ve halkta bu madenlerde çalıştı. Adada tekne turu yaptığınızda sol tarafınızda üzeri kel kalmış tepelere şahit olacaksınız. Bu tepeler o zamanlarda maden açısından zengin olan yatakların üzerinde ki tepelerdir. Fakat zamanla maden kalmayınca Japonların da çekilmesinin ardından halk yeniden eskiden olduğu gibi balıkçılığa yönelmiştir.

CORON ADASI DALIŞ NOKTALARI

CORON ADASI DALIŞ NOKTALARI

Coron Adası’nın dalış noktaları yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bir tarihe ev sahipliği yaptığı ve denizi çok temiz olduğu için Forbes tarafından dünyanın en iyi 10 dalış noktaları arasında yer almaktadır. Amerika burada bulunan Japon denizaltı ve gemileri batırdığı için suyun dibinde batıklar ziyaret edilmektedir. 24 metre su altı görüş mesafesi bulunmaktadır. Dalıştan sonra 3 metre veya en çok 9 metrede batıklara rastlarsınız. En çok derinlikleri ise 36-42 metre arasındadır ancak en ideal dalış mesafesi ise maksimum 18-24 metre aralığında olarak tavsiye edilir. Sizler için başlıca dalış noktaları önce batıklar ardından ise mercan resifler’dir. Dalışa meraklılar için diğer önemli noktalar ise Cathedral Cave ile Barracuda gölü olarak bilinir. Ayrıca batıların bulunduğu noktalara verilen ayrı ayrı isimler ise şu şekilde sıralanmaktadır : “Irako”, “Akitsushima”, “Kogyo”, “Okikawa”.

CORON ADASI GEZİLECEK YERLER

Coron Adaso Mt. Tapyas Tepesi

Coron Adası içinde gezilecek yerlere kısaca göz atalım ve gittiğinizde buralara uğramayı ihmal etmeyin. Öncelikle Mt. Tapyas Tepesi’nden bahsedelim. Coron’da bulunan Palawan’ın kuzey kesiminde kalan bu tepeye tırmanarak harika manzarayı yukarıdan izleme şansına sahip olabilirsiniz. Bu tepeye tırmanmaya başlamadan önce yanınıza mutlaka suyunuzu alın. Toplam 600 metre yükseklikte olan tepeye çıkmak için 724 basamaklı merdivenden çıkmalısınız.

Şimdi gelelim dünyanın 3 tuzlu kaplıcasından birine. Maquinit Hot Spring isimli tuzlu kaplıca Coron adasında ki dünyaca en ünlü kaplıcalardan olma özelliğine sahiptir. Ulaşım için adadan tricycle kiralayarak sarp ve engebeli patika yollarda yarım saat yolculuktan sonra ulaşabilirsiniz. 40 derece sıcaklığında 3 havuza sahip olan bu kaplıcalara girmek için gün batımını beklemenizi tavsiye ederiz. Aksi halde güneşin de 40 derece sıcaklığında bu havuzlar canınızı acıtabilir.

coron adası Maquinit Hot Spring kaplıcası

CORON ADASINA GİTMEK İÇİN EN İDEAL ZAMAN HANGİSİ?

Coron Adası tatili için Temmuz ayından başlayarak Ekim ayına kadar süren fırtınalı ve tayfunlu günler hüküm sürer. Bunun dışında tüm aylarda adaya gittiğinizde t-shirt, şort ve terlikleriniz sizin için yeterli olacaktır. Nemin en az olduğu dönemler ise Aralık, Ocak ve Şubat aylarıdır. Rahat rahat nefes alarak yaz geçirmek istiyorum diyorsanız muhteşem bir dönem diyebiliriz. Ancak nemin arttığı Mart, nisan ve Mayıs aylarında da adanın tadını çıkartarak yazın tadını çıkartabilirsiniz.