• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

COOK ADALARI

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Nüfusu                           : 17.459

Yüzölçümü                    : 236,7 km²

Para Birimi                    : Yeni Zelanda Doları, Cook Islands Dollar

Resmi Dil                       : İngilizce

Telefon Kodu                 : +682

Saat Farkı                      : (GMT-10) 13 saat fark. Türkiye saati Cook Adaları saatinden ileridir.

Konsolosluk Bilgileri   : Wellington Büyükelçiliği görev bölgesindedir.

Kıta                                : Okyanusya

Vize Durumu                 : 31 Gün/ Vizesiz Türk vatandaşları 31 günü aşmayan seyahatlerde vize almak zorunda değillerdir.

Cook Adaları Hakkında

Cook Adaları Güney Büyük Okyanus’da bulunur ve 15 küçük adadan oluşur. Burası Yeni Zelanda’ya bağlı takımadalardır. Ülke başkenti Avarua’dır. Ülkenin ismi meşhur İngiliz denizci James Cook’dan gelir. Ülkede kuzey ve güney grubu adaları diye iki bölüm vardır. Cook Adaları sessiz, sakin ve huzur dolu bir yerdir. Ülke, Türkiye için dünyanın öbür ucu mesafesinde diye tarif edilir.

İngiliz denizci olan kaptan James, 1773-1777 tarihleri arasında adalardan birkaçını bulmuştur. Adalar 1888 senesinde Büyük Britanya korumasına girmiş ve 1901 yılında da Yeni Zelanda yönetimine bağlanmıştır. Cook Adaları, 1965 Anayasası ile özerklik kazanmıştır. Ülke nüfusunun büyük kısmı Yeni Zelanda’ya göç etmiştir. Ülke, Türkiye’ye göre en batı taraftadır. Rarotonga, toplan nüfusun neredeyse yarısını barındıran en büyük adadır.

Cook Adaları’nda Şehir içi Ulaşım

Cook Adaları, yeryüzünde sakin, huzur dolu bir cennet köşesidir. Hep ifade edilen ‘’ıssız ada’’ kelime grubunu tam manasıyla açıklayan bir ülkedir. Farklı bir tatil arayışında olanlar için oldukça idealdir. Ülkeye gidişlerde genelde turlar tercih edilir. Bu sayede ülkede ulaşım konusu da çözümlenmiş olur. Bireysel gidenler için araba kiralamak uygun bir tercih olabilir. Ayrıca adalar içi ulaşımda bisiklet kiralama da oldukça keyifli olur. Ülkede bunun için uygun noktalar vardır.

Cook Adaları’na Ne zaman ve Nasıl Gidilir?

Cook Adaları’na gitmek için en uygun olan dönem mayıs-kasım ayları arasıdır. Çünkü kasım ve mart ayları arasında ülkede şiddetli tayfunlar vardır. Sessiz, sakin bir tatil isteyenler için oldukça ideal bir ülkedir. Ayrıca vize sorunu da yoktur.

Buraya gitmeye karar verenler oldukça uzun bir yolculuk yapacaklarını bilmelidirler. Cook Adaları, Türkiye’ye göre dünyanın bir ucudur. Ülkeye gitmek için 2 aktarma yapmak gerekir. Uçak yolculuğu da ortalama olarak 25 saat sürer. Ülkeye gitmek için ya Singapur’dan ya da Yeni Zelanda’dan aktarma 

yapmak gerekir. Ülkenin başkentinde yer alan havaalanı Rarotonga’dır. Bekleme süresi daha uzun olan bir başka seçenek ise ABD Los Angeles’ten adalara ulaşım sağlamaktır.

Cook Adaları’nda Nerede Kalınır?

Ülke başkenti Avarua’dır ancak burada konaklama için çok fazla seçenek yoktur. Çünkü burası doğadan kopmamış, bozulmaya uğramamış kendi içinde özel bir yerdir. Burada elbette oteller vardır ancak ev kiralamak çok daha avantajlı olabilir. Ülke genelinde durum benzerdir. Genelde kişiler bütçelerine göre tercih ettikleri otellerde kalırlar. Özellikle de tur kapsamında gidenler için bu durum daha nettir. Ancak ev kiralamak da göz önünde  bulundurulabilecek bir seçenektir.

Cook Adaları’nda Gezilecek Yerler

Cook Adaları, sahilleri, ormanları, huzur veren sakinliği ile oldukça farklı ve güzel bir yerdir. Ada sakinlerinin bazıları cep telefonu bile kullanmazlar. Bu ülke sakin, huzur dolu ve doğa doludur. Oldukça sakin ve huzurlu bir tatil geçirmek isteyenler için ideal bir yerdir. Mükemmel bir doğası vardır ve doğanın güzellikleri insanı cezbeder. Tropikal bahçelerden biri olan Maire Nui Botanical Gardens ülkede görülmeye değer yerler arasındadır. Oldukça dinlendirici olan bu bahçe ile tüm stresten arınmak mümkündür. Modern mimarinin görüldüğü St Joseph's Cathedral, harika yemeklerle müziklerin olduğu ve derin bir bilgiye ulaşılan St Joseph's Cathedral ve doğa yürüyüşü yapmak içinse Te Rua Manga da görülmesi gereken yerler arasındadır.

Cook Adaları’nda yer alan 15 ada da birbirinden farklı ve güzeldir. Burada gelişmiş bir hayat değil doğayla iç içe bir hayat vardır. Cook Adaları’na gitmek keşfedilmemiş bir adaya yolculuk yapmak gibidir. Başkent Avarua ülkede gezilmesi gereken yerler arasındadır. Şehir içinde gezilecek yerler elbette vardır ancak Cook Adalarında tatil demek genel anlamda doğa, deniz, sahil ve huzur demektir.  Punangu Nui bir kültür pazarıdır. Burası ülkenin kültürel bakımdan temsili olan bir yerdir. Burada gıdadan ada yemeklerine, sanat eserlerinden adanın yerel el işlerine kadar pek çok şey bulunabilir. Ayrıca sürekli çalan ada müziği de oldukça keyiflidir. Cook Adaları Hristiyan Kilisesi (Cook Island Christian Church) de görülmeye değer yerler arasındadır. Ayrıca Perfumes of Rarotonga da ziyaret edilerek Cook Adaları’nın el yapımı parfümleriyle tanışılabilir. Cook Adaları’nın özünün bulunacağı bu parfümler oldukça ilginç ve güzeldir. Bunlar dışında Wreck of the Matai yani Yeni Zelanda'ya araba taşıyan SS Matai’nin batmış olan batıkını görmek de oldukça farklı bir deneyim olacaktır. Batık, kıyıdan bile görülebilir.

Cook Adaları’nda Yemek kültürü

Ülkenin tropikal iklimi, ülke mutfağını da etkiliyor. Çünkü ülke mutfağında deniz ürünleri ve tropikal meyveler oldukça sık kullanılıyor. Ayrıca Cook Adaları mutfağında çok ağır yemekler tercih edilmiyor. Bunun en önemli nedeniyse elbette iklimsel sıcaklık oluyor. Deniz ürünlerinin sıklıkla kullanıldığı Cook Adaları mutfağı aynı zamanda krepleriyle de oldukça ünlüdür. Ayrıca balık sandviçler de restoranlarda sıklıkla karşılaşılabilecek lezzetlerdendir. Ülkede yemekler genelde hafif olduğundan ve yemeklerde daha çok deniz ürünleri kullanıldığından ülkemiz damak zevkine uygundur. Ayrıca yemeklerde kullanılan yerel baharatlar ve kapya biber de ayrı bir lezzet kaynağıdır.

Cook Adaları’nda Eğlence ve Festivaller

Ülkede doğa turu, dalış ve aynı zamanda yerel halkla birlikte yapılabilen pek çok aktivite vardır. Tüm bunların yanı sıra ülkede gece hayatı da aktiftir. Gece hayatı her ada da aynı olmasa da özellikle başkentteki kulüpler oldukça iyidir. Gündüzleri birbirinden farklı ve güzel pek çok deneyim yaşamanın yanı sıra geceleri de müzik, dans ve eğlence ile oldukça hareketli zamanlar geçirilebilir. Ayrıca Cook Adaları’nda birbirinden güzel festivaller de yapılır.

Cook Adaları’nda yapılan festivaller;

1.  Nisan

  • Te Mire Ure Geleneksel Dans Festivali / Cook Adaları’nın geleneksel danslarının görüldüğü festivaldir ve oldukça renklidir. Yerel kostümlerle renklenen festivalde her ada kendine özgü danslarını sergiler ve yılın kadın-erkek dansçısı olmaya çalışır.

2.  Temmuz/Ağustos

  • Te Maeva Nui Kültür Festivali / Eski ismiyle Anayasa Şenliği’dir ve oldukça büyük bir kutlamadır. Ülkenin bağımsızlığı kutlanır.

3.  Kasım

  • Tiare (Çiçek) Festivali / Çiçeklerin ülke kültüründe oldukça önemli yerleri vardır. Bu festivalde de çiçek düzenleme alanında ilginç yarışmalar yapılır.
  • Vaka Eiva / Kano ve kürek yarışlardır.

4.  Haziran

  • Uçurtma Sörf Yarışması / Yarışmada hem yerli halkın hem de ziyaretçilerin becerileri yarıştırılır. Bu yarışma ülkede oldukça popülerdir.

Cook Adaları’nda Alışveriş

Cook Adaları’ndaki seyahatte adeta bir adalı gibi davranılır. Bu nedenle ülkede alışveriş için en çok sergi pazarlar tercih edilir. Bu açık pazarlar sayesinde sebze ve meyvenin en tazesine ulaşılabilir. Ayrıca açık pazarların yanı sıra TAV, Bergman & Sons ve Maui Pearls da ülkede alışveriş denilince akla gelen ünlü yerlerdendir.

Cook Adaları’nda Bilmeniz Gerekenler

Cook Adaları’nda geçirilecek tatil oldukça sakin ve doğayla baş başa şekilde olur. Ülkeye gitme planları yapılırken, ülkede kasım-mart aylarında fırtınalar olabileceğini unutmamak gerekir. Ülke ekonomisi tarım, balıkçılık ve istiridye avcılığına dayanır. Ülkedeki en meşhur tarım ürünleri turunçgiller ananas, kopa ve hindistancevizidir.

Yeni Zelanda ve Cook Adaları arasındaki ilişki, tarihe dayalı özel bir ilişkidir. Cook Adaları’nın yasama, yürütme ve yargı yetkileri vardır ancak tam bağımsız bir devlet değildir. Bu durum en iyi şu şekilde ifade edilir: Cook Adaları, Yeni Zelanda sınırlı içinde bulunana ayrı bir hukuki kişiliktir.

Cook Adaları önemli günler ve tatiller;

1 Ocak Yılbaşı/ 2 Ocak Yılbaşı Ertesi/ 14 Şubat Sevgililer Günü/ 25 Aralık Noel’dir.