• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Colorado Medeniyetler Sofrası: Rocky Mountains

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Uluslararası seyahatlerde göz önünde bulundurulan detayların ilki, elbette “ekonomik şartları” oluyor. Bütçenizi sarsabileceğini düşünebileceğiniz ABD’nin kovboy kentine; Colorado’ya konuk oluyoruz.  Aslında her medeniyetten izler taşıyan Colorado-Rocky Mountains’e seyahatimiz beklendiği gibi ya da düşündüğünüz kadar dev bütçeler gerektirmediğini de yazımızda şahit olacaksınız. Seyahatiniz boyunca kadim deniz canlılarının kalıntılarından Amerikan İç Savaşı kalıntılarına, Kızılderili köylerine, üstelik Eskimoların yaşam biçimlerine dahi rastlayabilirsiniz.  Bölgenin iklimi ve coğrafi koşullarını göz önünde bulundurarak gitmeniz sizler için daha faydalı olacaktır. Zira kış aylarında -10 ile -15 santigrat derece arasında dolaşan iklim koşulları, yaklaşık 100 metrelik bir mesafe içerisinde boylam farklılıkları nedeniyle oluşan 1 saatlik fark, henüz uçağın merdivenlerine adım atmadan önlemini almanız gereken detaylar içerisinde yer alıyor.

Konaklama: Kovboy kentinde, Japonlar kapı komşusu...

Colorado’ya bir medeniyetler sofrası yakıştırması yapmamızın ana nedeni; ister 5 yıldızlı bir otelde konaklayın isterseniz herhangi bir hostelde, isterseniz butik pansiyonlarda... Kapı komşunuz, Japonya’nın en ücra köşesinden gelen bir Japon, ABD’nin kuzey doğusundan gelen bir Kızılderili veya bir Portekizli tüccar olabilir. Dolayısıyla konakladığınız otelin tüm detayları ve yaşam biçimi bu çok ulusluluk üzerine hazırlanmış olacak. Sabah kahvaltısı için tabağınıza koyacağınız yiyecekler de, odanızdaki vazolar da bu çok ulusluluğu, medeniyetler sofrası deyimini sizlere yansıtıyor. Otelinize bavullarınızı yerleştirmeden, her adımda dünya gezisine çıktığınızı hissedeceksiniz. Lakin şu detay önemli; otellerin çoğunda yemek servisleri odalara yapılmıyor, bahçede piknik masaları etrafında komün bir şekilde barbekü keyfini sürüyorsunuz.

ABD gibi bir ülkeye seyahat edenlerin sık sorduğu sorulardan biri de, yeme alışkanlıkları düşünülerek “kilo alır mıyım?” sorusu oluyor. Son dönemlerde artan obezite vakaları nedeniyle ABD’nin her eyaletinde “Eating fast food is a battle” hareketi başladı ve yiyecek servisi edenler ve restoranlar bu harekete göre menülerini hazırlıyorlar. Ağırlıklı olarak buffalo ya da dana eti, kuşkonmazlar, çeşitli sebzeler ve soğuk iklimin yetiştirdiği leziz baklagiller, bu barbekü keyfinize keyif katacak.

Konaklama sürecini daha ekonomik bir şekilde atlatabilmeniz adına, Rocky Mountains bölgesi içerisinde yer alan parklardaki otellerde konaklamanız, aklınızda bulundurabileceğiniz önerilerden biri olabilir. Şehre yakın bölgelerde yer alan otellerle parklarda yer alan oteller arasında yaklaşık 100 dolarlık bir fark gözlemlenebilir.  Bununla birlikte outdoor sporlarına ve bu yaşam biçimine aşinaysanız parkların içerisinde oluşturulan yaklaşık 50 veya 60 kişilerden oluşan çadır ve kiralık karavan kamplarında da konaklayabilirsiniz.

Yeme içme

Öncelikle belirtmek gerekir ki, muhteşem bir manzaraya ve muhteşem bir doğa olayına tanıklık edeceksiniz. Dağın herhangi bir kısmını tırmanmayı göze alabilirseniz, tertemiz bir havada Kanada’yı görebileceğiniz görüş açıları mevcut. Ayrıca, şanslıysanız Colorado Broncos futbol takımının maçlarını da bu bölgeden izleyebilirsiniz. Elbette bunu mümkün hale getirmek adına çeşitli bölgelerde bu imkânları size sağlayan teleskop gibi, dürbün gibi çeşitli malzemeler sağlanıyor.  Keyfine varacağınız bir diğer detay ise bölgenin iklimi. Colorado’nun bu bölgesine kar yağışı ekim aylarında başlar, mart ayına kadar sürüyor. Dağlar mayıs aylarına kadar beyaz örtü içerisinde ve kayak hizmeti devam ediyor. 

Yeme içme detayına göz atarsak, bir Paris gezisi, bir İtalya gezisi kadar gurme yiyecekler beklenti dışında kalmalı.  Bölge kültürü açısından park alanlarının dışarısında da ağırlıklı olarak Tex-Mex olarak adlandırılan ABD’li Meksikalılarının kültüre sundukları Meksika yiyecekleri, Kızılderililerin sıcak, acı ve ağırlıklı sebzelerden oluşan yiyecekleri ve Çin mutfağı sizi genel olarak Colorado’da karşılayacak olan yiyecek yelpazesi içerisinde. Yiyecek konusu, diğer tatillerinizi ve seyahatlerinizi düşündüğünüzde muhtemelen en ekonomik detaylardan bir tanesi. Özellikle öğünlerin büyüklüğü sizi mutlu edecektir.

Kısa kısa, faydalı tavsiyeler:

Colorado’da yer alan Rocky Mountains’e seyahat kararı verdiyseniz, bavulunuzu çok fazla doldurmayın.  Bölgede outdoor giyim ve spor giyim fazlasıyla uygun fiyatlı. Birkaç çeşit önemli ihtiyaçları bavula koyup, boş bir bavul ile uçağa binmeniz yeterli.

ABD’de, özellikle Colorado bölgesinde her şey kayıt altına alınıyor ve hemen hemen her şey için ehliyet veya lisans çıkarmanız gerekiyor. Rocky Mountains’e yakın bir bölgede yer alan gölde balık mı tutacaksınız? Kesinlikle park alanından lisans çıkarmanız gerekiyor. “Açılın, barbeküyü ben pişireceğim” diyorsanız, yemek pişirebilmeniz için de lisans çıkarmanız gerekiyor. Lakin, endişelenmeyin sadece sözlü olarak birkaç soru karşılığında bu lisansları alabiliyorsunuz.

Rocky Mountains’ten şehir içine ziyaretler için servis hizmeti veriliyor. Ancak bölgede araç kiralamak oldukça uygun fiyatlı ve uygun fiyatlara SUV kategorisinden bir araç kiralayabilirsiniz.