• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Çocuklar İçin Dünyanın En İyi Maceralarını Yaşayabileceği 5 Yer

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Çocukluk dönemi 2 yaşında 12 yaşına gelinceye kadar veya 2 yaşından ergenlik dönemine girinceye kadar olan dönem olarak kabul edilmektedir. Ağaç yaşken eğilir sözünü de göz önünde bulundurursak aslında yeni yerler görmenin ve yeni şeyler öğrenmenin en iyi zamanı tam olarak birçok duruma ve olaya adapte olabilecekleri bir dönem olan çocukluk dönemidir.

Özellikle çocukluk zamanında görülen ve etkilenilen yerlerden dolayı bir maceraperest olan veya uçaklara olan ilgisinden dolayı uçak mühendisi veya pilot olan kişilerin sayısı hiçte az değildir. Sizde çocuğunuzun tam olarak ne istediğini bilmesi ve sonraki hayatında hayata daha farklı bakabilmesi için dünya üzerinden çocuklar için en iyi maceraları yaşayabilecekleri yerlere gidebilirsiniz. Büyükler kadar zor koşullara uyum sağlamakta zorlanan veya sakin sessiz yerlerde sadece deniz, kum, güneş üçlüsünün büyüklere yeterken çocuklar için bu üçleme yetersiz kalabilir. Bizlerde sizlere fikir verebilmek için dünya üzerinde çocuklar için en iyi maceraları yaşayabilecekleri yerlerden bir kaçını sıraladık.

 

 

1 - Madagaskar

Hint Okyanusuna kıyısı bulanan ve dünyanın en büyük dördüncü kıtası olan Madagaskar, tam olarak aileler için biçilmiş kaftan olduğunu söyleyebiliriz. Hem sahillerinde dinlenebilir hem de, yağmur ormanları, dağları ve vahşi yaşam alanlarında macera dolu zamanlar geçirebilirsiniz.

Yağmur ormanlarında birbirinden farklı hayvan türlerini gözlemlerken, Hint Okyanusunda dalış yaparak su altı canlılarını da çocuğunuza tanıtabilir, belki de hayatında hiç yaşayamayacağı bir deneyimi yaşatabilirsiniz.

Madagaskar’ın bir diğer özelliği ise doğa sporları için oldukça elverişli olmasıdır. Her yaş grubuna uygun olan parkurlarda hiking, trekking, mağara gezintileri ile hazine avına çıkabilir ve gece kamp ateşi etrafında filmlerdeki sahnelerin birebir aynısını yaşayabilirsiniz. Dolu dolu bir tatil geçirmek ve çocuğunuzla beraber macera dolu bir zaman dilimi yaşamak istiyorsanız, Madagaskar kesinlikle Çocuklar için Dünyanın en iyi macera adasıdır.

 

 

 

 

 

2 - Galapagos Adaları

Galapagos Adaları, Darwin’i çocuklarınıza tanıtmak, botanik veya zooloji alanına çocuklarını yönlendirmek isteyen ebeveynler için tercih edilebilir. Pasifik Okyanusu’nda bulunan Galapagos Adaları’nda bunlar yüzyıl önce Darwin’de araştırmalarını gerçekleştirmiş ve günümüzde hala kabul edilebilir teorileri geliştirmesinde etken olmuştur.

Farklı bitki ve hayvan türlerini keşfetmek ve tanımak için Galapagos Adaları da çocuklar için dünyanın en iyi macera yerlerinden birisidir. Galapagos Adaları, Pasifik Okyanusu’nda ki Colon takımadalarından bir kaçıdır. Bölgeyi görmek, Okyanusu ve Okyanus canlılarını keşfetmek, Galapagos Adaların’da ki canlı türlerini gözlemleyerek hiç girilmemiş kayalıklarda kamp yapmak için burası da tercih edebileceğiniz yerlerden birisidir.

 

 

 

 

 

3 - Güney Afrika

Güney Afrika denilince aklınıza ilk olarak belgeseller gelebilir ki bu çok normaldir. Vahşi yaşam alanlarında bulunan birbirinden farklı havan türlerini kendi doğal yaşam alanlarında gözlemlemek muhtemelen bir çocuğun unutmayacağı anılardan ve yaşlandığında bile anlatabileceği hikâyelerle geri dönemsini sağlayacak kadar hikaye biriktirmesine neden olabilecek yerlerden birisidir.

Gerek yerli halkın yaşayışı, gerekse bu bölgede yer alan hayvan ve bitki türlerinin çeşitliliği çocuğunuzun unutamayacağı bir macera yaşamasını sağlayacaktır. Ayrıca gök olaylarına meraklı olanlar içinde yıldızların ve gökyüzünün hareketliliği de kesinlikle akıllarda kalacak cinsten olmasından dolayı da Güney Afrika’da çocuklar için dünyanın en iyi maceralarını yaşayabileceği yerlerden birisidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

4 - Peru

Yaşam alanlarında ki farklılık ve aynı zamanda antik kentleri ile bilinen Peru günümüze kadar korunarak gelen bir tarihe ve doğaya sahiptir. Özellikle Machu Picchu, İnka Antikl kentine ev sahipliği yapmaktadır. Dünya’nın 7 harikasından birini görmek ve keşfetmek şüphesiz bir çocuğun hayatında unutamayacağı anılardan birisi olacaktır ve aynı zamanda Peru’da gezebileceğiniz, tapınaklar, göller ve Atacama çölünde de yaşayabileceğiniz birçok macera sizleri beklemektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 - Antartika

Çocuğunuzun soğuğa dayanıklıysa fok balıklarıyla yüzme deneyimini yaşamak ve buzulları keşfetmek kesinlikle yaşayabileceğini en farklı maceralardan birisi olabilir. Profesyonel kişilerin desteğiyle düzenlene turlarla buzullara tırmanabilir, fok balıklarıyla yüzebilir ve buzdan otellerde konaklayarak macera dolu bir hafta sonu geçirebilirsiniz.