• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Çin İmparatorluğunun Şehri Pekin

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

pekin tarihi

Çin de bir buçuk milyar,  Pekin de ise bunların 14 milyonu yaşamaktadır. Çin’in başkenti olan Pekin, Şangay’dan sonra en büyük ikinci şehridir. 4000 yıllık tarihi bulunan şehirde, Çin İmparatorluğuna ait izler günümüzde de hala görülmektedir. Tarihini korumayı başarmış Pekin, bilinenin aksine iki bölgeye ayrılmaktadır.  'İç' ve 'dış' olarak bölümlerden, İç şehirde kendi içinde ayrıca : 'Yasak Şehir' ve 'İmparator Şehri’ olarak ayrılmaktadır.

pekin seyahati

Pekin’in İç Şehri

Çin İmparatorluğundan kalma saraylar ve yapılar Yasak Şehir ’de bulunmaktadır. Adının yasak olmasının nedeni ise İmparatorluk zamanında yerel halın bu bölgeye girmesi yasak olmasından kaynaklanmaktadır. İmparator Şehri ise aslında, Yasak Şehri de içine alan bir bölüm. Komünist Çin’e ait yapılarında bulunduğu bu bölümde ise Tarih Müzesi, Devrim Müzesi ve Parlamento Binası gibi yapılar ve ülkenin de en gösterişli parkları bulunmaktadır.

Pekin’in Dış Şehri

Pekin’in Dış Şehri olarak kabul edilen bölümde ise daha çok ticaret alanları ve imparatorluğun yazlık sarayları bulunmaktadır. Dünyanın en büyük meydanı olan Tianan Men Meydanı da Dış Şehir ‘de yer almaktadır. Ayrıca Terra Cotta ismi verilen Askeri Müzesi, 1974 yılındaki kazılarda ortaya çıkarlan atlı savaşçıların heykelleri, Çin Seddi’nde Dış Şehir ‘de bulunuyor.

çin seddi tarihi

Çin Seddi 7 bin 500 kilometre uzunluğunda ve şehir merkezinde 60 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Sadece belirli bir bölümü turistlere açık olan Çin Seddi’nin büyüklüğü sebebiyle de Dünya’nın en uzun duvarı.

Çin ve Peki denilince akla gelen tabi ki alışveriş. Pekin’de alışveriş yapabileceğiniz 3 önemli cadde bulunmaktadır. Bunlar, Tianmen-Dashalan, Wangfujing ve Xidan. İpek kumaşlardan, tasarım kıyafetlere ve hatta Çin’e özel hediyelik birçok eşya bulabileceğiniz bu caddeler de yer alan kafelerde de keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Bunların dışında Pekin’de alışveriş yapabileceğiniz büyü alışveriş merkezleri de bulunmaktadır. bunlardan bazıları Beijing, , Xidan Alışveriş Merkezi ve Friendship Alışveriş Merkezidir.