• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Cenevre'de Gezilecek Yerler

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Akla ilk gelen şehirlerden biri olmasa da Cenevre güzel bir hafta sonu için mükemmel bir yer. Heybetli dağların eteklerinde yeşilliği ve gölleri ile göz kamaştıran bu turistik yer İsviçre’nin inkar edilemez bir cazibesine sahip. Şehrin her bir sokağında yürüyüşler yaparken alışveriş yapmaktan zevk alacağınız çok sayıda butik bulabilirsiniz. Dünyanın en lüks markaların bulunduğu bu noktada kendinize veya sevdiklerinize ilginç ve şık hediyeler alma fırsatını kaçırmayın. Aynı zamanda Cenevre turunuz boyunca şehir parklarını ve müzelerini ziyaret etmeyi de unutmayın. Kısıtlı bütçeyle de Cenevre’de keyifli vakit geçirmek mümkün. Eğer Cenevre’de konaklayacağınız otel şimdiden belliyse, size sunacakları kart ile havalimanından merkeze ve merkezdeki tüm ulaşımlarınızı ücretsiz gerçekleştirebilirsiniz. Bu fırsatı kaçırmamak için yapmanız gereken Geneva Transport Card’ı talep etmek. Bu şekilde siz de bu fırsattan faydalanabilirsiniz. 

Cenevre’nin Tarihi Merkezi

Ana caddeden aşağı doğru yürüyün ve belediye binasının oradan geçerek şehir merkezindeki Arnavut kaldırımlı sokakların arasında dolaşın. Dilerseniz eğer rehberli turlara katılarak dolu dolu bir gezi planlamak da mümkün. Bourg -De-Four’dan Rampe de la Treille’ye doğru giderseniz eğer orada 126 metre yüksekliği ile dünyanın en uzun ahşap bankına oturup özçekim yapmayı unutmayın.

Bastions Parkı (Parc des Bastions)

Cenevre’nin en özel ve en değerli yerlerinden biri olan Bastions Parkı, aynı zamanda bir üniversiteye de ev sahipliği yapıyor ve 16. yüzyılın Protestan Reformasyonu’nun kahramanları olan Reformcular Duvarı2na adanmış anıt evi de burada bulunuyor. Merkezdeki bu yemyeşil ortamın keyfini çıkarırken, hem öğrencileri hem de meraklı gezginleri bulacaksınız. Parkın önünde bulunan Cenevre’nin Büyük Tiyatro’su yani orijinal adıyla Grand Théâtre şehrin ve Avrupa’nın en önemli operaların yer aldığı noktalardan biri.

La Maison Tavel

Bu ortaçağ evi Cenevre tarihine ışık tutan eserlerin ev sahibi. Referans müzesi olarak da bilinen ve çarşının tam kalbinde yer alan Maison Tavel’i Cenevre'ye ilgi duyan herkesin ziyaret etmesi gerekiyor. Kalıcı koleksiyonları yakından görmek için giriş ücreti bulunmuyor. 

Şehrin en yüksek noktalarından birinde enfes panoramik bir manzara ve bodrum katında antik zamandan kalma benzersiz arkeolojik eserlerin sergilendiği bir alana sahip bu katedral kesinlikle görülmeye değer. 12. yüzyılda inşa edilen Saint-Pierre Katedrali bu zamana kadar önemli değişiklikler geçirdi.  Bir süre boyunca Protestanların ibadet yeri olarak kullanıldı. Eğer biraz gayret edip 157 merdiveni çıkarsanız şehri ve gölü panoramik bir şekilde tepeden izleyebilirsiniz.

Cenevre’nin Su Fıskiyesi 

Cenevre’nin asıl sembolü gölün her yerinden görebileceğiniz 140 metre yüksekliğe kadar çıkan fıskiye. Fıskiyenin tarihi ise 1950'li yıllara kadar zanıyor ve su topraktan 200 km/s hızla çıkıyor. Ne zaman gelirseniz gelin, havada asılı tam 7 ton su görebilirsiniz ve her damla suyun düşmesi sadece 16 saniye sürüyor. Orada dedikleri gibi: Gölde ateş yok!  Dünyanın en ünlü göllerinden birinin yanı başında kahve içmenin keyfini çıkarın, hatta burada su sporları ve aktivitelerine de katılabilirsiniz. 

Le Mont Salève ve teleferiği

Yaklaşık 900 metre yüksekliğinde, Fransız topraklarında bulunan ancak Cenevreliler için de oldukça değerli olan Le Mont Salève’de nefes kesen panoramik bir görüntüyü kaçırmamalısınız. Teleferiği kullanmak isteyenler kendilerini 4 dakikada dağın tepesinde bulacak. Cenevre'nin en ünlü dağlarından birini keşfetmeden bu şehirden ayrılmamalısınız. L’Horizon adındaki restoranın terasında bir kahve molası verirken doğanın verdiği huzurlu ortamın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Patek Philipe Müzesi 

Plainpalais’e oldukça yakın bir konumda bulunan ve tamamen yenilenmiş bir sanat binasında yer alan bu müzede beş asırlık saat koleksiyonuna tanık olabilirsiniz.  16. yüzyıla dayanan tarihiyle olağanüstü eski saat koleksiyonu görür görmez sizleri şaşırtacak.  Patek Philipe koleksiyonu 175 yıllık dünyanın en görkemli ve antika saatlerinden oluşuyor. 

Birleşmiş Devletler Cenevre Ofisi

 

Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi’nin (UNOG) merkezi olan Palais des Nations dünyanın önde gelen merkezlerinden biri. Pek çok müzakerelerin yapıldığı odaları keşfedin, UNOG'daki farklı ülkelerin sunduğu birçok hediyeye siz de tanık olun. Politika ya da tarihle ilgileniyorsanız veya sadece Cenevre'deki en güzel parkların birinde rehberli tura katılmak istiyorsanız UNOG'un sunduğu çeşitli rehberli turlarına göz atabilirsiniz.