• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Çankırı’da Gezilecek Yerler Nelerdir?

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Çankırı ili, Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesinde yer alan bir ildir. Karabük, Kastamonu, Çorum ve Kırıkkale illerine komşudur. Çankırı ilinin halkının yarısı merkezde yaşamaktadır. Eski hükümdarlık dönemlerinde çeşitli hükümdarlıklara bağlı olan Çankırı Bizanslılar zamanında sürgün yeri olarak kullanılıyor idi. Daha sonra ki dönemlerde Emeviler döneminde İslam orduları Çankırı’ya çeşitli saldırılar düzenlese de Çankırı ilini ele geçirememişlerdir.

 

Çankırı ilinde yazlar ılık, kışlar ise oldukça serin geçer. İlin mevsimleri çeşitli ilçelere göre değişkenlik gösterebilir. Örnek olarak gösterilecek olur ise yılın en fazla yağışını yapraklı olan ilçeler alıyor. Çankırı ilinde gezip görülebilecek çeşitli yerlerde vardır. Bu yerlerden bazıları ise şu şekildedir;

 

Cendere Salman Höyük

 

Cendere Salman Höyük, Çankırı’nın Ilgaz ilçesinde yer alan bir noktadır. Çankırı ile Kastamonu illerinin kenar kısmında bulunur. İhtişamlı bir görünüme sahiptir. Yüksek bir tepede yer alır ve doğu kısımdadır. Burada eski zamanlarda insanların elleri ile yaptığı çeşitli mağaralar bulunur. Hem eski zamanlarda hem de insan eliyle yapılmış olmasından dolayı merak edilen bir noktadır. Cendere Salman Höyük içerisinde oyulmuş mağara, kaya mezarları ve kiliseler bulunur.

Cendere Salman Höyük ile ilgili görsel sonucu

Sakaeli Kaya Mezarları

 

Çankırı ilinde genel olarak eski dönemlerden kalma anıtlar ve mezarlar yer alıyor. Sakaeli kaya mezarları da bunlardan bir tanesidir. Roma ve Bizans döneminden kalma mezarlar olan bu noktalar turistler tarafından ilgi çeken bir yerdir. Aynı zamanda mezarların karşı tarafından görülen peri bacaları bu noktaya ayrı bir görüntü oluşturmuştur.

Sakaeli Kaya Mezarları ile ilgili görsel sonucu

Çankırı Kalesi Emir Karatekin Bey Türbesi

 

Çankırı kalesi, şehrin tepe noktasında küçük bir tepe üzerinde kurulmuş olup en güzel manzaralara şahitlik etmenizi sağlar. Çankırı kalesinin surları moloz taşı ve tuğla karışımından meydana gelmiştir. Geçmiş dönemlerde yerleşim yeri olarak kullanılmış olan bu kale şimdilerde ziyaretçilere kapısını ardına kadar açıyor.

�ankırı Kalesi Emir Karatekin Bey Türbesi ile ilgili görsel sonucu

Alpsarı Göleti

 

Çankırı ilinin en büyük göletinden bir tanesi Alpsarı Göletidir. Burada çeşitli noktaları gezip, keşfedilecek yerleri keşfettikten sonra bu gölete gelerek dinlenebilir ve gölet manzarasına karşı keyif kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Burada yaşayan insanlar tarafından, buraya gelen ziyaretçiler tarafından yaz, kış fark etmeksizin tercih edilen bir yerdir. Sizlerde Çankırı iline geldiğiniz zaman mutlaka buraya gelerek burada gezebilirsiniz.

Alpsarı Göleti ile ilgili görsel sonucu

Ilgaz Kayak Merkezi

 

Karadeniz bölgesinin en önemli kış turizmi olan yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan Ilgaz Kayak Merkezi kış aylarının vazgeçilmezidir. Sezon aralık ayından başlayarak nisan ayına kadar devam eder. Her yıl binlerce kişiyi misafir eden Ilgaz kayak merkezi kış tatili için tercih edilebilecek bir noktadır. Kar kalınlığının aya göre 50 cm ile 2,5 metre arasında olduğu görülmektedir. Sizlerde kış ayları geldiği zaman kar keyfinin tadına varmak ve Çankırı ilinde bulunan Ilgaz Kayak Merkezine gelerek stresinizi atabilirsiniz.

Ilgaz Kayak Merkezi ile ilgili görsel sonucu