• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Çanakkale Gezilecek Yerler

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Çanakkale Türkiye de İstanbul ile birlikte ikinci şehir gibidir. 18 Mart Çanakkale zaferi ile birlikte Türkiye'nin her yanından ziyaretçi akınına uğrayan şehir de hareketlilik hiç bitmez. Çanakkale İstanbul'a sadece 4 saatlik bir mesafededir. Gezip görülecek yerleri öyle çoktur ki; bir hafta sonu aslında kesinlikle yeterli olmayacaktır. Ancak amaç bir yerlerden başlamak olduğunda Çanakkale liste başı olmalıdır.

 

Truva Atı 

 

Varlığı 3500 sene öncesine dayanmaktadır. Tarih boyunca çok sık inşa edilmiş olsa da gizemi dünkü gibi korunmaktadır. Dünya Kültür mirasları listesinde yer almaktadır. 

Truva Atı ile ilgili görsel sonucu

Aynalı Çarşı

 

Aynalı Çarşı adı Çanakkale türküsüne konu olmuştur. Yöresel hediyelik eşyaların satıldığı yeri olup Çanakkale ye gidildiğinde görülesi yerler arasındadır.

Aynalı Ã?arÅ?ı ile ilgili görsel sonucu

Çanakkale tarih kokan bir şehirdir. Geçmişinde Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılara ev sahipliği yapmış ve her birinin  tarihinden sayfalar alıp günümüze taşımıştır. Çanakkale'de gezerken Türkiye'nin belki de en köklü şehirlerden biri tanınmaktadır. Ve tarihe tanıklık edilmektedir. Kuşkusuz Çanakkale demek hüzün dolu sayfaları da aralamak demektir. Tarihin yanı sıra Çanakkale de harika bir doğa vardır ki, tertemiz bir deniz ve yemyeşil bir tabiat ziyaretçilerini karşılamaktadır.

 

Çanakkale Şehitliği 

 

1915 yılında Çanakkale muharebelerinde hayatını kaybeden Türk askerlerinin anısına yaptırılan bu şehitlikte tüylerin diken diken oluşu engellenemez. Vatan için yapılan fedakârlıklar burada bir bir hissedilmektedir.

Ã?anakkale ŞehitliÄ?i ile ilgili görsel sonucu

Conkbayırı

 

Ulu Önder Atatürk göğsünde yer alan saat sayesinde ölümden döndüğü Conkbayırı Muhaberesi bu kentte cereyan  etmiş ve koca bir tarih Çanakkale'ye gelenler için ziyaret durağı anlamını taşımaktadır.

Conkbayırı ile ilgili görsel sonucu

Çanakkale bir milletin doğduğu, tarihinin kanları ile yazıldığı bir şehir olup; söylenecek her kelimenin kifayetsiz olduğunu şehre girip nefes alınan ilk dakikada hissedilecektir. Çanakkale ye gelindiğinde şehrin havasını solumak bile insana farklı duygular kazandırmaktadır.

 

Çanakkale Gökçeada

 

Çanakkale'ye gelip de tertemiz kumsalı ve doyasıya bir deniz tatili için ideal bir ilçedir. Çanakkale gezip görülmesi yerler arasında olmazsa olmaz adrestir.

 

Çanakkale Saat Kulesi

 

Çanakkale Saat Kulesi şehrin kalbinin attığı merkezdedir. 20 metre yüksekliktedir. Çok estetik bir mimarisi vardır. Çanakkale Deniz  Müzesi Türkiye'nin en büyük deniz müzesi unvanına sahiptir. Denizciliğe ait geçmişten günümüze kadar gelen eserleri barındıran bir müzedir.

 

Çanakkale bir tarafında boğaz manzarası ile Kordon'u diğer tarafında unutulmaz Aynalı Çarşı’sı, bir başka tarafında kan döken şehitlerimiz ve Çanakkale şehitliği ve beraberinde tabiatının güzelliği ile bambaşkadır. Çanakkale ziyareti için belli bir sezon olmamakla beraber hareketlilik 18 Mart itibari ile başlar ve Kasım ayına kadar sürer. Ancak denizin tadını çıkarmak isteyenler için de Çanakkale yaz dönemi ile yine güzeldir. Çanakkale'nin bir başka özel noktası Kazdağı Milli Parkıdır. Çanakkale’nin en güzel noktasıdır. Piknik olsun, doğa yürüyüşü olsun, kamp olsun her aktiviteye açık bir yerdir.

 

Çanakkale doğal varlıkları ve tarihsel birikimiyle dopdolu bir şehirdir. Çanakkale savaşların yoğun yaşandığı, geçmişe ait her izin doyasıya hissedildiği bir yer olması yerli ve yabancı turist sayısının olağandışı olmasının sebebidir.