• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Burdur Gezilecek Yerler

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Burdur hem merkeziyle hem de çevresi ile çok sayıda gezilecek alana sahip olan bir şehirdir. Tatil merkezlerine yakınlığı nedeni ile son derece güzel bir konum üzerinde yer alır.  Büyük tatil beldelerine gelen turistler buralardan ayrılmadan Burdur’u da ziyaret eder ve bölgeden öyle ayrılır. Burdur ülke geneline bakıldığında en güzel şehirlerden bir tanesidir. Öncelik olarak Göller Bölgesi’nde yer alır ve birçok göle ev sahipliği yapar.  Bu tarafa yolu düşenler bu şehri görmeden gitmemelidir.

 

Burdur özellikle son yıllarda oldukça ilgi gören bir şehirdir.  Gölleri ve mağaraları ile gezilecek birçok farklı yeri bulunur. Sahip olduğu eşsiz değerler ile birçok yerli ve yabancı turisti yılın birçok farklı döneminde ağırlar.

burdur ile ilgili görsel sonucu

 

Salda Gölü

 

Burdur dendiği zaman akla ilk önce Salda Gölü gelir. Derinliği 185 metreye kadar ulaşabilen bu göl adını Türkiye sınırlarının dışına kadar duyurmayı başarmıştır. Tarihi bir güzellik olarak adlandırılan bu göl eşsiz bir güzelliğe sahiptir.  Türkiye’de bulunan en derin ve en temiz göl olma özelliğine sahip bu alan birçok turisti ağırlar. Berraklığı ile ön plana çıkan göl, çevresinde bulundurduğu küçük kumsallarla da kendine hayran bırakır. Bu alana gelen misafirle kendisini tamamen doğa ile iç içe hisseder ve hem gölün hem de manzaranın tadını çıkartır.

Salda Gölü ile ilgili görsel sonucu

Burdur Gölü

 

Burdur Gölü, Burdur’da Isparta yolu üzerinde yer alır. Türkiye genelinde yer alan yedinci büyük göl olma özelliğine sahiptir.  Su oranında yüksek derecede tuz bulunur. Ülke genelinde derinliği en fazla olan göllerden bir tanesidir. Bu gölün en önemli özelliği kuş cenneti olmasıdır. Birçok farklı kuş türünün göç ettiği bu göl nesli tükenen kuş türlerine de ev sahipliği yapması ile ön plana çıkar. Burdur Gölü bununla birlikte son dönem birçok su sporuna da ev sahipliği yapar. Bu nedenle hem kuş gözlemcileri hem de su sporu ile uğraşan sporcular bu göle yoğun bir ilgi göstermektedir.  Sonbahar ve kış aylarında görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir.

Burdur Gölü ile ilgili görsel sonucu

İnsuyu Mağarası

 

Burdur’a gelindiğinde görülmesi gereken bir diğer yer İnsuyu Mağarası’dır. Antalya kara yolu mevkiinde yer alan bu mağara Burdur’a 113 km uzaklıktadır. Bu mağara 597 metre uzunluğa sahiptir ve içeride eşsiz bir yapı göze çarpar. Türkiye’de turizm için açılan ilk mağaralardan bir tanesidir. Mağara içerisinde birçok karstik yapı göze çarpar. Tahminen bu mağaranın binlerce yıl öncesinde oluşturulduğu düşünülmektedir. Bu şekilde bozulmadan günümüzde kadar gelebilen mağara bugün birçok tarih meraklısının merak ettiği ve gelip gördüğü noktalar içerisinde yer alır.

 

Burdur sayısız doğal güzelliğe sahiptir. Sakinliği ve temiz havayı sevenler için şehirde birçok farklı adres bulunur. Hava şartlarından dolayı yılın her mevsiminde bu şehir turist yoğunluğu yaşamaktadır.