• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Bozcaada Tatili için Tavsiyeler

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

bozcaada

Bozcada Hakkında

Bozcada, Türkiye’nin en büyük üçüncü adası olarak Çanakkale’ye bağlıdır. Gökçeada’ya yakın bir konumda bulunan Bozcada,  bağcılık, şarap üretimi ve turizm ile ayakta duran Rum nüfusunun fazla olduğu bir adadır.

Ege Denizi kuzeyinde yer alan Bozcaada, Çanakkale Boğazı’nın 20 kilometre uzağında biga yarım adası kıyılarına yakın bir konumda bulunmaktadır.

Daha çok yaz aylarında en çok ziyaretçiyi alan Bozcada’da yazın hava sıcaklığı 35 derece kışın en soğuk ise 7 derece olmaktadır. Mayıs ve Ağustos ayları ise adayı ziyaret için en uygun zamanlardır.

Bozcaada’ya Nasıl Gidilir?

Bozcaada’ya sadece deniz yoluyla ulaşım sağlanabilmektedir. Çanakkale’ye bağlı Geyikli Beldesi’nden hareket eden Feribotlarla ulaşım sağlanabildiği gibi Yenikapı- Bandırma hattı üstünde hizmet veren deniz otobüsüyle de Bandırma’ya oradan da Lapseki ve yeniden Feribot tercih ederek de Bozcaada’ya ulaşabilirsiniz.

bozcaada da konaklama

Bozcaada da Nerede Kalınır?

Bozcaada’da konaklayabileceğiniz büyük otellerden ziyade daha çok butik oteller ve apart tarzı yerler bulunmaktadır. Limon Hotel adanın sahildeki restoranların ve kalesinin manzarasına bakarken ayrıca Santorini otellerini andırmasıyla da özellikle tercih edilen yerlerden birisidir. Mavi beyaz bir şekilde dekore edilen otel ayrıca içindeki Raki Restoranı da adada ün yapmış yerlerden birisidir.

Eski Postane Oteli’de dokuz odasıyla hizmet veren farklı konseptteki yerlerden birisi. Cumhuriyet döneminde postane olarak kullanılmasından dolayı da Postane Oteli adıyla da hizmetlerine devam ediyor. Daha uygun yerler içinde Rengigül Konukevi, Kale Pansiyon ve Karadut Bağevi gibi seçenekleri de değerlendirebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tur hizmetleri müşteri temsilcimizle iletişime geçebilirsiniz.

bozcaada da yemek

Bozcada da Ne, Nerede Ne Yenir?

Bozcada farklı lezzetleriyle de dikkat çeken özelikle Rum Mutfağının ender yemeklerini de tadabileceğiniz bir yerdir. 

Bozcaada’da Liman Hotel’in içinde yer alan Raki Restoran adanın en iyi restoranlarından olarak rezervasyonla gidebileceğiniz yoksa yer bulmakta zorlanabileceğiniz bir yerdir. Mezeleriyle ünlü bu restoran da kabak çiçeği kızartması, asma yaprağında enginarı en popüler mezeleridir. Manzarasıy ve mavi beyaz dekorasyonuyla da Retro tarzında ki döşenen kahve köşesi ve eski televizyon sehpası ev sıcaklığında huzurlu bir akşamı sizlere sunan bir yer olarak tercih edebilirisiniz.

Lodos Restoran, adanın cumhuriyet Mahallesi bölgesinde yer almaktadır. Sokağa yayılan masa ve sandalyeleri ve dekorasyonuyla Rum tavernasını andırmasının yanı sıra yemekleri de mükemmel . Lodos Restoran ‘da özellikle Girit mücveri, iç bakla ve sakızlı enginarı, karadut reçeli ve sakızlı muhallebisi Bozcada’da tadabileceğiniz en güzel yemekler arasındadır.

Bakkal Restoran, sahibin yemekleri bizzat hazırladığı bu restoran rakı ve balık ikilisinden başka bir şey denemek isteyenler için alternatif bir hizmet sunuyor. Risotto, makarna ve diğer et çeşitlerini deneyebileceğiniz restoran da kokteylleri ise denemeye değer.

ayazma plajı

Bozcada Plajları

Bozcada’da gidebileceğiniz plajlardan Habbele, Sulubahçe, Akvaryum ve Ayazma adanın en güzel plajlarıdır. Fakat buralarda herhangi bir işletme olmasından dolayı şezlong ve şemsiye hizmeti bulunmamaktadır. Son yıllarda artan rağbetten dolayı hizmet sektörü artmış ve Habbele Mitos Beach ve Ayazma ‘da hizmet vermeye başlamıştır.  Şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz bu tesiste denizin de keyfini çıkarabilirsiniz.

Gezilecek Yerler

Bozcada’da gezilecek yerler açısından akla ilk gelen tarihi bir yapı olması nedeniyle de Bozcada Kalesi gelmektedir. Fenikeliler, Venedikliler ve Cenevizliler tarafından kullanılan kale ada savunmasında son derece önemli bir yere sahiptir. Kale içinde yer alan eski mezar taşları da dikkat çekici bir başka unsurdur. Sabah 10:00-22:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Şarap Fabrikaları, bağcılığın yaygın olduğu Bozcaada’da Şarap Fabrikaları da son derece dikkat çekici yerlerden birisidir. Geleneksel yöntemlerle gerçekleştirilen şarap üretimleri hala devam etmektedir. Şarap üretim sezonunda da bu fabrikalara özel olarak turlar düzenlendiğini belirtelim.

Ayazma Manastırı, kutsal su anlamına gelen ve su kaynakları bulunan kiliselere de ayazma adı verilmesinden dolayı da burası da Ayazma Manastırı olarak Rum Ortodoks Kilisesine bağlıdır.  1743 yılında azize Aya Paraskevi adına inşa ettirilen manastır günümüzde de ziyaretçilere açıktır.

Bozcada’da ayrıca adanın en yüksek noktası olan 192 metre yükseklikteki Göztepe, Polente Feneri ve Rüzgar gülleri, Meryem Ana Kilisesi ve Bozcada Müzesi ’de gezilecek yerler arasındadır.