• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Bolu Gezilecek Yerler

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Bolu Batı Karadeniz'de yer alan büyük şehirlere yakın olma alternatifini çok iyi kullanan, doğası ve tertemiz havasıyla her zaman için ziyaretçileri kendine çeken bir şehir olmuştur. Bolu sadece doğa güzellikleri değil aynı zamanda tarihi güzellikleri ile de cezbedicidir. Bolu aslında huzurlu bir hafta sonu geçirmek için bile ideal bir yerdir. Bolu evlerini görmeye başlayarak gezilecek yerler listesi yapılabilir. Şehrin Bolu Müzesi tarihi açıdan her şeyi göz önüne sunabilecek özelliktedir. Yıldırım Beyazıt Camii si görülmesi gereken bir başka yerdir.

 

Abant Gölü

Abant Gölü ile ilgili görsel sonucu

Bolu denildiğinde Abant ilk akla gelen yerdir. Abant yılın nerdeyse her döneminde görsel bir güzellik ve beraberinde insanı huzur veren bir ambiyansa sahiptir. Suyu tatlı olan Abant Gölü 125 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Abant gölü ve çevresi zengin bir bitki örtüsünü ve canlı çeşitliliğini kapsar. Spor yapmak, dinlenmek, huzur bulmak, doğa yürüyüşü yapmak eşittir Abant Gölü'dür.

 

Yedigöller Milli Parkı

 

 Yedigöller Abant Gölü gibi harika bir coğrafya ya sahiptir. Sayısızca bitki ve canlı türü barınmaktadır. Yeşilin her tonunun olduğu bu doğa içerisinde fotoğraf kareleri inanılmaz olacaktır.

Yedigöller Milli Parkı ile ilgili görsel sonucu

Kartalkaya Kayak Merkezi

 

Kış mevsiminde Bolu Kartalkaya vazgeçilmez duraklardandır. Sadece Bolu'nun değil ülke bazında en önemli kayak merkezlerinden biridir. Kar kalınlığı 3 metreyi bulan bu merkezde kar manzarası ve beraberinde kış sporunun keyfi nerdeyse sonsuzdur. Aralık- Mart ayları arası Kartalkaya'nın tam sezonudur.

Kartalkaya Kayak Merkezi ile ilgili görsel sonucu

Yıldırım Beyazıt Camii

 

Bolu merkezde gezilecek tarihi yerlerin başında gelir. Yıldırım Beyazıt tarafından yaptırılmıştır. Geleneksel Türk motifleri ile işlenmiştir. 700 yıllık tarihi ile Bolu ziyaretinde mutlaka görülmesi gerekenler arasındadır.

 

Bolu gezilecek yerler listesi ciddi anlamda kalabalık bir listedir. Doğa ve tarih açısından çeşitlilik sebebiyle hemen her köşe insana farklı duygular katar. Bir doğa harikası olan Gölcük Tabiat Parkı da bunlardan biridir. Tertemiz havası, muhteşem göl manzarası kesinlikle fotoğraf karelerine yansımalıdır. Tarihi açıdan yaklaşılacak olunursa Bolu Müzesi tüm medeniyetlerin izlerini taşıyan eserlerle doludur. Pişmiş toprak eserlerden, altın, sikke, silahlara kadar çok çeşitlidir.

 

Bolu Evleri 

 

Bolu doğası ve tarihi güzellikleri yanı sıra mimari yapıları ile de dikkat çekicidir. Merkez, Mudurnu ve Göynük'teki evler görülmeye değerdir. Bu evler 100 yıllık tarihi ile koruma altına alınmış, tarihi yansıtan, hissettiren mekanlardır.

 

Bolu ziyareti kapsamında kaplıcalar da dahil edilebilir. Şehir merkezine yakın olması kaplıcaların sıkça tercih edilmesini sağlar. Bu yerler ormanlarla kaplı ve tam bir dinlenme yeri olduğundan sağlık bakımından hizmet sonrasında ruhsal açıdan da bir tedavi bir dinlenme molası alındıktan sonraki geri dönüşte her şey bir başka olacaktır. Bolu'nun dört bir tarafı ormanla kaplı olunca çeşitli av hayvanlarının varlığı sebebiyle avcılık oluşmuştur. Kışın Esentepe Kayak Merkezi ve Kartalkaya Kayak Merkezi vazgeçilmez yerlerdir. Abant Dağları aktivite açısından yamaç paraşütüne açık bir yerdir. Yani Bolu her yıl farklı bir mevsimde gezip görülmesi gereken yerlerden biridir.