• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Bitlis Gezilecek Yerler

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Ülkenin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Bitlis, sahip olduğu tarihi eserlerle oldukça meşhur bir şehirdir. Öyle ki Bitlis’e gelen ziyaretçiler kendilerini tüm şehir boyunca açık hava müzesinde gibi hissederler. Bitlis doğal güzellikleriyle ve ülkedeki en büyük yanardağ olan Nemrut Dağı’na sahip olmasıyla da tüm dikkatleri üzerine çeker. Farklı ve pek çok açıdan karma bir gezi arayanlar için oldukça ideal bir şehirdir.

 

Nemrut Dağı

 

Tatvan ilçe merkezde yer alan Nemrut Dağı çoğu zaman Adıyaman şehrindeki Nemrut Dağı ile karıştırılır. Ancak Bitlis’te yer alan Nemrut Dağı, aktif yanardağdır. 2,948 metre yüksekliğe sahip olan dağ en son 1452 senesinde bir patlamaya tanıklık etmiştir. Meydana gelen bu patlama Van Gölü’nün oluşmasında da oldukça etkili olmuştur. Nemrut Dağı hem doğal güzelliği hem de kayak pistlerine ev sahipliği yapmasıyla oldukça meşhur bir yerdir.  

Nemrut DaÄ?ı bitlis ile ilgili görsel sonucu

Nemrut Krater Gölü

 

Nemrut Krater Gölü yeryüzündeki saklı cennetlerden bir tanesidir. Muhteşem bir doğal güzelliktir. 10 kilometreye varan genişliğe sahiptir ve Türkiye’deki en büyük, dünyadaysa ikinci olarak en büyük krater göldür. Nemrut Dağı’nda meydana gelen patlamaların etkisiyle ortaya çıkan kraterlerde beş adet göl vardır. Soğuk ve tatlı sulara sahip olan göl, etrafında yer alan kamp alanlarıyla harika bir atmosfer sunar. Bitlis gezisinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden bir tanesidir.

Nemrut Krater Gölü ile ilgili görsel sonucu

Van Gölü

 

Van Gölü, ülkenin en büyük gölüdür ve bu gölün bir bölümü Bitlis, Tatvan ilçesindedir. Sodalı ve tuzlu bir göl olan Van Gölü’nün cilt rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenmektedir. Yaz döneminde çok fazla sayıda ziyaretçi akınına uğrayan göle Van- Tatvan feribot seferleriyle ulaşılabilir. Buraya gelen ziyaretçiler için özel olan bir başka şeyse sadece Van Gölü’nde yetişen ünlü inci kefalinin tadına bakmaktır.

 

Bitlis Kalesi

 

Görkemli yapısıyla Bitlis’in sembolü haline gelen bu yapının MÖ 312 senesinde yapıldığı tahmin edilir. Büyük İskender’in Bedlis isimli komutanı tarafından yapılmıştır. Ayrıca Bedlis, kente ismini veren kişi olarak da bilinir. Kale, 56 metre yüksekliğe sahiptir ve kalede halen kazı çalışmaları yapılmaktadır. Kazı çalışmalarından elde edilen en güzel sonuçlardan birisi sağlam bir hamamın ortaya çıkarılmış olmasıdır.

Bitlis Kalesi ile ilgili görsel sonucu

İhlasiye Medresesi

 

1216 senesinde Selçuklular inşa ettirmiştir. Bu medresede oldukça çok sayıda sanat ve bilim insanı yetişmiştir. 1589 senesinde bir onarım geçiren medrese günümüzdeyse Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü şeklinde hizmet sunar. Medrese bahçesinde türbe ve mezar taşları yer alır. Bu medreseye, şehrin merkez konumunda olmasından dolayı kolayca ulaşılabilmektedir.

 

Şerefiye Camii

 

Şerefiye Cami aslında türbe, hamam ve imaretten (hayır kurumu) oluşan külliyedir. 1529 senesinde yaptırılan camii mimari özellikleriyle hayli dikkat çekicidir. Özellikle caminin kapı süslemeleri muazzam bir işçiliktir. Şerefiye Camii, ibadet saatlerinin dışında kalan zamanlarda ziyaret edilebilir ve Bitlis gezisinde muhakkak görülmesi gereken yerlerden biridir.

 

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

 

Burası dünyadaki Türk- İslam mezarlıklarının en büyüğüdür. Urartulardan başlayarak Osmanlıya dek pek çok önemli uygarlığın izlerine sahiptir. Sahip olduğu tarihi eserlerle adeta bir açık hava müzesidir. Mezarlıkta 8,169 kadar mezar taşı vardır. Taşların üzerinde yer alan süslemeler ve kabartmalar görenleri büyülemektedir. Bu harika ve tarih kıymetlisi yerin UNESCO’ya girme çalışmaları devam etmektedir. Hem yerli hem yabancı turistlerin akınına uğrayan bu harika yer Bitlis gezisinde mutlaka görülmelidir.  

 

Ahlat Müzesi

 

Bitlis tarihini merak edenler ve müze gezmekten hoşlananlar için ideal bir yerdir. Bu müze Bitlis şehrindeki tek müzedir ve Urartu Dönemi’nden başlayarak Osmanlı’ya dek pek çok uygarlığın sahip olduğu eserlere ev sahipliği yapmaktadır.

 

Nemrut Kayak Merkezi

 

Bitlis’teki en büyük kayak merkezlerindendir. Bu merkezde her seviyeye uyan kayak pisti bulmak mümkündür. En güzel tarafıysa bu merkezde kayaklar Van Gölü manzarasına karşı yapılır. Zirvedeyse Nemrut Krater Gölü’nün manzarası baş döndürmektedir.