• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Bisikletle Seyahat Etmek İçin 6 Neden

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Özgürlüğün anahtarıdır bisiklet. Yol akıp giderken yüzünüze vuran her rüzgarda daha bir özgür daha bir mutlu olmanın en mükemmel yoludur. Bazen rotanız belli olur bazense her şeyden kaçmak için buluşursunuz en yakın arkadaşınızla. Kimseler bilmez onunla geçirdiğiniz vakitlerde neler hissettiğinizi. Hayatın karmaşasından sizi alıp uzaklara götüren bu dostla seyahat etmek için sayısız neden bulunuyor. Her pedal özgürlüğe atılan bir adım oluyor, sokaklar insana daha bir güzel gelmeye başlıyor. Bisiklet tutkunlarının çok iyi bildiği bu duygu kalplerde unutulmaz izler bırakıyor. Hala bisikletle seyahat etmenin tadına varmayalar için bisikletle yola çıkmayı muazzam kılan birçok neden sıralıyoruz.

Kaptan sizsiniz

Bisikletle seyahat etmeye karar verdiğiniz an tüm ipler sizin elinizde oluyor. Gidilmez denilen yollar, aşılmaz denilen tepeler bir çırpıda bitiyor. Hiç kimseye bağlı kalmadan her köşede keşfedilmeyi bekleyen noktalara ulaşmak bir pedal kadar yakın oluyor artık. Dinlenme durakları tamamen size ait. Bisikletin üzerinde yol akıp giderken bir kediyi sevmek, güneşin batışını izlemek, deniz kenarında nefes almak için durmak tamamen sizin elinizde. Kalıplardan çıkmanın, kafanızın estiği yöne gitmenin en kolay yolu. Kararlarını sizin verdiğiniz keyifli bir yolculuktan daha güzel ne olabilir ki?

Trafik derdi yok

Bisikletle seyahat etmeye başladığınız an trafik derdi sizi es geçiyor. Uzayıp giden araba sıraları, kornaların boğucu sesleri ve sıkışan bir trafikte kalma derdinden kurtuluyorsunuz. Yolda bisiklet sürücülerinin üstüne düşen kurallarına uyduğunuz sürece vaktinizi trafikte harcamanıza gerek kalmıyor. Vakitten tasarruf edebileceğiniz en iyi ulaşım aracı belki de... Bisikletten önce toplu ulaşım araçlarını tercih edenlerdenseniz bisikletten sonra uzun süre duraklarda beklenen, kırmızı ışıklara takılan otobüsler sizin için tarih olacak, bizden söylemesi! 

Yakıt ücreti yok

Hem duygulara hem de cebe iyi gelen bisiklet sizi asla yarı yolda bırakmıyor. Bisikletle seyahatte yakıt sizden başkası değil. Gayretle çevrilen her pedal en değerli yakıt olarak size geri dönüyor. Cep yakan ücretler ödemenizi gerek kalmadan nefesinizin yettiği yere pedallama şansı yakalıyorsunuz. Yakıt alma derdi olmadan uzun yolları keyifli bir şekilde katetme fırsatı sunan bisiklet tasarruf etmek isteyenlerin yardımına koşuyor.

Sağlıklı bir yaşam

Artık insanlar hareket etme özgürlüğünü yavaş yavaş kaybetmeye başlıyor. Uzun süre boyunca bizi masa başında oturmaya mahkum bırakan işlerimiz yüzünden tüm gün oturuyor, işten çıktıktan sonra da ya otobüslere ya da arabalarımıza binerek evin yolunu tutuyoruz. Durum böyle olunca da hareketsiz yaşamın getirdiği fazla kilo ve birçok hastalık peşimizi bırakmıyor. Bisikletle seyahat etmeyi seçenler ise hareketsizliğin getirdiği olumsuzluklardan etkilenmiyor. Güne zinde başlamanın ve fit bir vücuda sahip olmanın en güzel yolu bisikletle seyahat etmekten geçiyor. 

Park sorunu yok

Özellikle büyükşehirlerde yaşanan park sorunları çoğu zaman insanları çileden çıkarıyor. Arabalarına köşe bucak park yeri arayanlar bu süreçte geriliyor, kimi zaman tatsız durumlar ortaya çıkıyor. Bisikletle seyahat edenlerin ise böyle problemleri yok. Büyük park yerlerine ihtiyaç duymadan kimi zaman bisikletlere özel alanları kullanmak kimi zaman kıyıda köşede bir yere bisikletini zincirlemek onlar için yeterli oluyor. 

Ehliyet alma derdi yok

 

Ehliyetiniz yoksa ve toplu taşıma araçlarına binmeyi tercih etmiyorsanız yapmanız gereken şey belli. Bisikletle seyahat etmek için özel kurslara gitmenize, sınavlardan geçmenize gerek yok. Eğer ki bu aşamaları yaşamak istemiyorsanız bisikletle seyahat etmeye başlayabilirsiniz. Uzun süren sıkıcı kurs seçenekleri bisiklet sayesinde rafa kalkıyor. Bisikletle seyahat ederken dikkatli olmanız ve kurallara uymanız yeterli oluyor.