• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Bir Sonraki Seyahatinizde Küba'ya Gitmek İçin 5 Neden

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Herkesin mutlaka hayatında bir kez de olsa Küba’ya gidip, oranın farklı havasını soluma, bambaşka bir deneyim yaşama hayali olmuştur. Çünkü seyahat listenizde bulunan ülkelere kıyasla çok daha farklı bir atmosferle karşılaşacağınızı biliyorsunuz. Zaman tüm hızıyla ilerlerken Küba’da sanki saatler 1959 yılında durmuş; Küba geziniz boyunca bunu her adımda hissedeceksiniz. Modern hayatın bunaltıcı yoğunluğundan arınmak isteyenler, sizler için derlediğimiz bu yazıyı okuduktan sonra Küba’ya gitmeniz için birden fazla nedeniniz olacak.

Mükemmel iklimi ve plajları

Karayipler kıyısında bulunan Küba adeta sonsuz bir tatil için programlanmış. Ülkenin iklimi kışın bizim alışmış olduğumuzun çok dışında. Küba’da ocak ayında 22 derece sıcaklıkla karşılaştığınızda çok da şaşırmayın çünkü ülkede kışlar ılıman geçiyor. Güneşlenmek, denize girmek istiyorsanız, sahil boyunca uzanan palmiyeler, altın sarısı kumsal ve turkuaz sular eşliğinde unutulmaz bir tatil yapacağınızın garantisini verebiliriz. Ülkenin en güzel plajları genellikle kuzey taraflarında bulunuyor. 3 km boyunca uzanan Playa Los Flamencos, Playa Pilar, Playa Perla Blanca gibi ünlü plajlarında palmiyelerin gölgesinde dinlenirken bir taraftan da enfes bir tadı olan Küba mojitosunu yudumlayabilirsiniz. Küba gezinizde Havana’nın batısında konumlanan Santa Maria plajına da gitmeyi unutmayın. 

Rom ve puro

Küba’da çok geniş alanlara yayılmış şeker kamışı tarlaları var ve biraz merkezden uzak bölgeleri de keşfe çıkarsanız eğer mutlaka bu tarlalar arasında yürüyüş yapmanızı tavsiye ediyoruz. Şeker kamışı “Korsan içkisi“ olarak da bilinen romun yapımında kullanılıyor. Küba2ya gelip rom içmezseniz, gezinizin tamamlanması için gerekli olan en önemli parçayı tamamlamamış olursunuz. Havana Club, Bacardi en ünlü rom markaları ve birden fazla rom çeşidi üretiyorlar. Özellikle Havana Club’ın fiyatları oldukça uygun olduğundan hafif, sert gibi birkaç çeşit rom deneyebilirsiniz. Ayrıca Bacardi Rom Fabrikası2na düzenlenen turlara katılırsanız, meşhur Küba romunun yapım aşamalarını da birebir gözlemleme fırsatı bulabilirsiniz. Küba’nın ismini duyuran bir diğer ürün ise puro. En iyi puronun tadına varmak istiyorsanız fabrikalardan almanız daha uygun olacak. Çünkü sokakta satılanların çoğu orijinal olmayabiliyor. Elle sarılmış ve dünyaca ünlü olan Küba purolarından getirme limiti maalesef 20 adetle sınırlı. Portagas Cigar Fabrikası’nı ziyaret etme fırsatınız olursa şayet ünlü puroların hangi işlemlerden geçtiklerini de gözlemleyebilirsiniz.

Dans ve müzik

Küba halkı içmeyi, dans etmeyi, şarkı söylemeyi, kısacası eğlenmeyi inanılmaz seven bir toplum. Sokaklarda yürürken karşınıza canlı müzik yapan gruplar çıkarsa adımlarınızı yavaşlatın ve anın tadını çıkarın. Ayrıca restoranlarda, kafelerde canlı müzik yapan grupların performanslarını dinleme şansı da bulabilirsiniz. Masmavi yöresel kıyafetler giymiş Kübalıların sokakta sergilediği salsa, rumba hatta flamenko dans performansları ise müziğin insanların hareketlerine yansıdığı en harika hali. Ritmik dans müziği ve ahenkle sallanan Kübalı dansçıları izlerken siz de kendinizi o anın akışına bırakıp müzikle uyum içinde olacaksınız. Eğer yerli halk gibi dans etmek ve salsa partilerine katılmak istiyorsanız 3-4 gün boyunca özel salsa dersleri alabilir ve temel hareketleri öğrenebilirsiniz.

Renkli nostaljik arabalar

Daha önce de söylediğimiz gibi, zaman Küba için 1959 senesinde durmuş sanki. Devrimden sonra ülkeye yabancı markalı arabaların getirilmesi yasaklandığı için sokaklarda gezerken adeta nostaljik arabaların sergilendiği bir müzeyi dolaşıyormuş hissine kapılacaksınız. Chevrolet, Ford, hatta bazen Rus Volgası bile görebilirsiniz. Rengârenk arabalar ve evler Küba sokaklarını renklendiren başlıca şeyler.  Özellikle eski arabalara ilgisi olanların bir kez de olsa mutlaka Küba’yı ziyaret etmelerini öneriyoruz.

Havana

Küba’ya gitmeniz için bir diğer nedense kesinlikle başkent Havana ve şehrin insanı kendine âşık eden otantik havası. Birbirine bitişik bir şekilde yan yana dizilmiş yeşil, mor, sarı, mavi ve daha birçok farklı renge boyanmış binaları, yanınızdan geçen rengârenk klasik arabaları ile Havana tam bir festival havasında. Gri yüksek katlı binalar, sıkıcı şehir hayatının aksine İspanyol dokunuşlarının izlerini taşıyan başkent Havana cıvıl cıvıl.  Havana’ya gittiğinizde Malecon2da kordon boyunca akşam yürüyüşleri yaparak modernleşmiş Küba ile de tanışabilirsiniz. Fuerza La Habana Vieja, yani Eski Havana ise şehrin en çok ilgi gören noktalarından bir diğeri.