• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Bir İtalyan Klasiği Floransa

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

floransa

İtalya’nın sanat merkezi olarak bilinen ve Rönesans döneminin izleriniz taşıyan Floransa, Toskana bölgesinde yer almaktadır. Toskana bölgesinin de başkenti olan Floransa’ya diğer yazımızda söz ettiğimiz Roma’dan geçmekte oldukça kolay.

Roma’dan Floransa’ya Ulaşım

Floransa’ya Roma Termini İstasyonundan hareket eden hızlı trenlerle yaklaşık olarak bir buçuk saatlik bir yolculuktan sonra ulaşım sağlayabilirsiniz.

Floransa’ya kara yoluyla ulaşım sağlayabileceğiniz gibi Peretola Havalimanı aracılığıyla da havayoluyla da kolaylıkla ulaşım sağlanabilmektedir.

Floransa Peretola Havalimanı’na düzenlenen uçuşlara ait bilgilere ucuzauc.com web sitesi üzerinden uçak bileti sorgulaması yaparak ulaşabilirsiniz. Sonrasında seyahatinize uygun Floransa uçak biletinizi web sitemizden kredi kartınızla taksit imkânlarından da faydalanarak satın alabilirsiniz. 

Floransa Firenze Card

Roma’da ki Roma Pass karta benzer olarak kullanabileceğiniz toplu taşıma araçlarında geçerli olan ve ayrıca müze, kilise gibi tarihi yerlere ücretsiz olarak sıra beklemeden girmeniz sağlayan Firenze Card satın alabilirsiniz.

Firenze Card, belirli müze ve kiliselerde geçerli olduğundan gitmek istediğiniz yerler arasında bu kartın geçerli olduğu yerler varsa satın almanız daha uygun olacaktır. Kartın geçerlilik süresi 3 gün yani satın aldığınız saatten itibaren 72 saattir.

Floransa’da Gezilecek Yerler

Florans küçük sokaklarıyla Rönesans izlerini tam olarak yansıtan bir şehirdir. Şehrin genelini kış bakışı olarak görmeniz bu kentin mükemmelliğini anlayabilmeniz için son derece öneldir bu nedenle de Duomo Meydanı ve bu meydanda yer alan katedrali ziyaret etmenizi öneririz.

Floransa ünlü sanatçıların olmasından dolayı da özellikle görülmesi gereken yerlerden birisidir. Michelangelo’nun en ünlü eseri olan “David” görmek için Floransa Güzel Sanatlar Akademisi Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca meşhur Uffuzi Galerisi’nde Raphael, Michelangelo, Botticelli ve Caravaggio gibi ünlü snatçıların eserlerini görebilirsiniz.

Floransa’nın tarihi yerleri de sanat anlayışının tam olarak ansıtan bir mimariye sahiptir. Bu nedenle de Floransa’da Sanda Maria del Fiore Katedrali, Giotto’nun Çan Kulesi, Davud heykelinin orijinalinin bulunduğu Galleria dell’Accademia, Vaftizhane ve Pitti Sarayı gezilecek yerler arasındadır.

Floransa’nın dikkat çeken en önemli yerlerinden birisi de Arno Nehri üzerinde yer alan Ponte Vecchio köprüsüdür. Bu köprü gezilmesi gereken yerler den birisidir. Köprünün özelliği ise üzerinde evlerin, sanat eserleri satan dükkânların ve mücevhercilerin olmasıdır. Alışveriş yapmak içinde oldukça uygun olan bu köprünün başında yer alan şarap dükkânlarında ünlü İtalyan şaraplarını tadabilir ve satın alabilirsiniz.

Floransa’da Ne Nerede Yenir?

Her şeyi her yerde yiyemezsiniz. Türkiye’deki gibi düşünün mesela bütün her yer aynı kalitede yemek hizmeti sunmadığından eğer iyi bir yerde pizza yemezseniz o meşhur İtalyan Pizzasını beğenmeyebilirsiniz.

Floransa’da Gusta Pizza kapısında kuyruk olan bir yer. Küçük bir işletme olan Gusta Pizza’yı tercih ederek, midenizi şenlendirebilirsiniz. Gusta Pizza, Duomo bölgesinde değil nehrin karşı tarafında yer almaktadır. Ponte Vechio’dan geçtikten sonra ki burayı da gezmenizi tavsiye ederiz, gezi sonunda Gusta Pizza’ya uğrayabilirsiniz.

Trattoria Nerone, Floransa’da en lezzetli Fiorentine Steak tadabileceğiniz bir yer. Ortaçağ dekorasyonuyla da dikkat çeken ilginç bir yer. Ekmek yoksa pasta yiyin hissini yaşatan bu yer de fırında sarımsaklı ve baharatlı patatesini de tatmanızı öneririz. Ayrıca şaraplarının da oldukça lezzetli olduğunu da belirtelim.

Floransa’da şarap oldukça geniş bir yelpaze de. Eğer bir şarap uzmanıysanız gerçekten en iyi bulmanız zor olabilir fakat tadını beğenebileceğinizi  umduğumuz şaraplardan ikisi Chianti ve Montepulciano.  Öküzgözü Boğazkere şaraplarına da yakın bir tatla olan bu şaraplar damak tadınıza hitap edebilir ve hemen hemen her restoranda bulabilişiniz.