• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Bingöl’de Gezilecek Yerler

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Bingöl, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan bir ilidir. Cumhuriyet ilan edildikten sonra 1926 Yılında Elazığ iline ve daha sonra Muş iline bağlandıktan belirli bir süre sonra 1936 yılında çıkarılan bir kanun ile il haline getirilmiş ve o gündür bugündür Bingöl ismiyle anılmıştır. Bingöl ilinde çok fazla yayla vardır. Bu yaylalar sayesinde hayvancılık konusunda büyük gelişme gösterilmiş olup burada yaşayan halkta geçiminin çoğunu hayvancılık ile sağlamaktadır. Bingöl ilinde ticaret ise yağ, keçi kılı, ham deri, hayvan alım satımı gibi işlevler ticareti oluşturur. İklimi ise kış aylarında oldukça soğuk ve yaz aylarında ise kış ayının tam tersi sıcak bir iklimi vardır. Türkiye’nin her yapısı ayrı bir güzel ve ayrı bir tarihi yapıyı barındırdığından dolayı her noktanın ayrı ayrı gezilmesi gerekir. Bingöl ilinde de gezilecek yerler şu şekildedir;

 

Çir Şelalesi

 

Şelale, tam anlamıyla bir doğa harikasıdır. Hem sus sesi, suyun yarattığı enfes manzara herkesin hoşlandığı bir durumdur. Suyun şarkı söylemesi gibidir. Sizlerde stresinizi atmak isterseniz Bingöl ilinde yer alan Çir Şelalesinde soluğu alabilirsiniz. 50 metre yükseklikten aşağı süzüle süzüle inen suyun güzelliğine hayran kalmamak elde değil.

�ir Şelalesi ile ilgili görsel sonucu"

Ilıca Kaplıcaları Termal Tesisleri

 

Ilıca kaplıcaları termal tesisleri, Bingöl merkeze bağlı bir beldede bulunur. Ulaşım konusunda hiçbir sıkıntı yaşanmaz. Özellikle vücutta bulunan çeşitli hastalıklara iyi gelen termal sulara ister yaz, ister kış aylarında gidebilirsiniz. Vücudunuzun rahatlaması ve gevşemesi için mutlaka uğramanız gereken bir yerdir. Yapılan testler sonucunda karbondioksitli, karbon gazozlu suyu barındıran bu tesiste sülfat ve silikatta bulunuyor. Eski dönemlerden bugüne dek ziyaretçilerin tercih ettiği nokta olan termal tesislere mutlaka gelmeniz tavsiye edilir.

Ilıca Kaplıcaları Termal Tesisleri bingöl ile ilgili görsel sonucu"

Yüzen Ada Bingöl

 

Yüzen ada denilince insanlar tarafından oldukça merak edilen bir yerdir. Yüzen ada karaya hiçbir nokta üzerinden bağlı olmasa da su üzerinde küçük bir şekilde biriken adalar yüzen adalardır. Türkiye’de yaklaşık olarak 22 adet yüzen ada mevcuttur. Bunlardan birisi ise Bingöl ilinin Solhan ilçesinde yer alıyor. Halk tarafından keşfedilen bu nokta tabiat olayları arasında oldukça ilginç bir yere sahiptir. Dilerseniz bu dünya üzerinde pek sık rastlayamayacağınız tabiat olayını yakından görebilirsiniz.

yüze n ada bingöl ile ilgili görsel sonucu"

Hesarek Kayak Merkezi

 

Bingöl iline kış mevsimlerinde gelmek isterseniz aktivitesi bol Bingöl ilinde kayak yapma fırsatı elde edebilirsiniz. Hesarek kayak merkezi Bingöl ilinin merkez ilçesine bağlı bir noktada bulunuyor. Haserek dağının eteklerinde yer alan kayak merkezi 2016 yılında turizme açılmıştır. 1700 metre kayak pistine sahip olması ile birlikte konaklama yapabileceğiniz geniş ve birden fazla bulunan yatak kapasitesine sahiptir. Günden güne gelişen ve değişen kayak merkezi gelen ziyaretçilere daha iyi hizmet vermek için en iyi şekilde çalışıyor ve mevcut olan sosyal tesisiyle gelen ziyaretçilerin eğlenmesini sağlıyor.

Hesarek Kayak Merkezi ile ilgili görsel sonucu"