• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Bilecik Gezilecek Yerler

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Bilecik şehrinin tarihi MÖ 3000 yılına dek uzanan bir tarihtir. Antik Çağ’dan bu yana dek pek çok önemli uygarlığın izleri bu eşsiz şehrin bünyesinde bulunmaktadır. Osmanlı Devleti’nin ortaya çıktığı topraklarda en çok da Osmanlı uygarlığının izleri kalmıştır. Bilecik, tarihi bakımdan pek çok değere ev sahipliği yaptığı gibi pek çok doğal güzelliği de bünyesinde barındırmaktadır. Mutlaka gezilip görülmesi gereken bu şehri bir günde tam anlamıyla keşfetmek mümkün değildir. İmkân dahilinde daha fazla vakit ayırarak bu harika şehri keşfetmek unutulmaz bir deneyim olacaktır.

 

Şeyh Edebali Türbesi

 

Şeyh Edebali, Osmanlı Devleti’nin manevi kurucusu ve fikir babasıdır. Orhan Gazi tarafından yaptırılan bu türbenin orijinal olan kubbesi işgal zamanlarında tahrip olmuştur. O nedenle türbe üzeri kiremit çatıyla örtülmüştür. Türbe odasında yedi tane büyük dört tane de küçük sanduka(tabut) vardır. Tarihi açıdan oldukça önemli olan bu eşsiz yer Bilecik gezisinde mutlaka ziyaret edilmedir.

Şeyh Edebali Türbesi ile ilgili görsel sonucu"

Söğüt Ertuğrul Gazi Müzesi

 

Müze, Bilecik ilinin Söğüt ilçesinde yer alır ve müzenin yapımına dair net bir bilgi yoktur. 1900’lü zamanlarda belediye reisi olan Memiş Ağa tarafından inşa edildiği tahmin edilmektedir. Sargı evi olarak yapıldığı tahmin edilen müze o zamanların dispanseri işlevindeydi. Müzedeki en dikkat çekici detaysa ahşap işçiliğidir. Müzede Yörüklere ait pek çok eser sergilenmekle birlikte Bizans, Roma ve Osmanlı’ya ait olan pek çok eser de mevcuttur.

SöÄ?üt ErtuÄ?rul Gazi Müzesi ile ilgili görsel sonucu"

Kömürsu Yaylası

 

Burası şehrin en önemli ve en ünlü yaylasıdır. 1700 metre yükseklikteki yayla 90 hektarlık bir alana sahiptir. Yayla kayın, köknar, karaçam, farklı çiçekler ve bitki örtüsü ile kaplı durumdadır. Ayrıca yaylada dört tane kaynak suyu yer alır. Trekking ve yayla turizmi olarak kullanılan yaylanın gelecekteyse kış turizmi merkezine dönüştürülmesi planlanmaktadır.

Kömürsu Yaylası ile ilgili görsel sonucu"

Köprülü Mehmet Paşa Kervansarayı

 

Kervansaray, Kanuni Sultan Süleyman’ın veziri olan Rüstem Paşa tarafından 17. Yüzyılda yaptırılmıştır. Dikdörtgen plana sahip olan kervansaray aynı zamanda simetrik yapıdadır. İç mimaride orta bölümde arabalar ve atlar, iki tarafta da yolcular konaklayabilecek şekilde tasarım yapılmıştır. Kervansaray farklı restorasyonlardan geçmiştir ve buranın 36 odaya sahip bir butik olarak hizmet vermesi planlanmaktadır. Kuruluş amacını yıllar sonra bile yansıtabilecek olan bu yapı mutlaka ziyaret edilmelidir.

 

Ertuğrul Gazi Türbesi

 

Burası Osman Gazi tarafından 13. Yüzyılda açık mezar olarak yaptırılmıştır ancak daha sonra I. Mehmet emriyle türbeye dönüştürülmüştür. 1886 senesinde II. Abdülhamit burayı tekrar onartmıştır ve yanına bir çeşme eklettirmiştir. Osmanlıya ait pek çok izin yer aldığı Bilecik’te böylesine kutsal alanlar muhakkak ziyaret edilmelidir.

 

Merdivenli Kaya

 

Merdivenli Kaya, Roma Dönemi yapılarındandır ve dini içeriklidir. 2009 senesinde birinci dereceden arkeolojik sit alanı şeklinde tescil edilen yapının bir kısmı defineciler tarafından tahribata uğratılmıştır. Yapının bir bölümü toprak altındadır. Temeller dışında 15 merdivenli basamaklardan meydana gelir.

 

Orhan Gazi Camii

 

Burası Kurşunlu Camii olarak da bilinmektedir. Çünkü kubbe restorasyonu yapılırken kurşun kullanılmıştır. Minare, cami binasından 30 metre uzaklıkta yer alan kaya üzerinde bulunmuştur. Bu durum Orhan Gazi Cami’yi diğer camilerden ayırmaktadır.

 

Metristepe Zafer Anıtı

 

Anıtın olduğu yer İnönü Savaşlarının kazanılmış olduğu yerdir. Anıt bu alana inşa edilmiştir. 24 metre yüksekliğe sahiptir. Savaşa katılmış olan komutan isimleri ve birlik bilgileri anıt üzerinde yer alır. Tarihin en önemli anlarına tanıklık eden anıt Türk’ün yenilmezliğini simgeler.

Köprülü Mehmet PaÅ?a Kervansarayı ile ilgili görsel sonucu"

İnönü Şehitliği

 

844 mezardan meydana gelen şehitlik, 1930 senesinde yaptırılmıştır. I. ve II. İnönü Savaşları simgesi amacıyla yaptırılan şehitliğin etrafı köknar ve çam ağaçlarıyla çevrilidir. İnönü Şehitleri Anma Günü her sene 1 Nisan’da burada düzenlenmektedir.

Ä°nönü ŞehitliÄ?i ile ilgili görsel sonucu"