• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Beyazın Krallığı Fransa ‘da Adrenalin Severlere Öneriler

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

alpler

Kayak yapmak hem doğa sporları konusunda zorlu koşullara ayak uydurmanız, hayatta kalmanız ve bütün kaslarınızı çalıştırmanızı ve adrenalin tutkunları içinde biçilmiş kaftandır. Hem kayak yapmak hem de Fransa’nın Alplerinde unutulmaz bir deneyim yaşamak isterseniz Val D'isere ve Courchevel tercih edebilirsiniz.

Val D'isere

Val D'isere

Filmlerden çıkma bir dağ kasabası olan Val D'isere, minik kilisesi, ağaç evleri, şirin kafeleri ve yemyeşil doğasıyla dikkat çekmektedir. Avrupa sosyetesinin de en çok tercih ettiği yer olan Val D'isere kayak merkezi olarak da hizmet vermektedir. Val D'isere’ e komşu olan Tignes dağıyla beraber 300 kilometreden fazla bir pist alanı bulunan kayak merkezi, Espace Killy adıyla bilinen dağlarda kayma olanağı sunuyor.

Sadece çok iyi kayakçıların kayabileceğini düşünülen bu bölgede aslında farklı parkurlar bulunduğundan dolayı büyükten küçüğe herkes için uygun. Bin beş yüz ve üç bin metre arasında değişen bir aralıkta toplamda 135 pistten oluşan 21 yeşil, 66 mavi, 34 kırmızı, 14 siyah parkur bulunmaktadır. Kayak yapmayı bilmeyenler içinde ders veren kişiler ve snowboard okullarında eğitim alma imkanı da bulunmaktadır.  Bu okullarda çok kısa sürede kaymayı öğrenebilir hatta karın üstünde adeta bir kuğu gibi süzülebilirsiniz.

Val D'isere eğlence

Val D'isere Eğlence

Val D'isere genelde genç kesimin ziyaret ettiği gece kulüpleri ve eğlenceleriyle de dikkat çeken bir yer olsa da çocuklu aileler içinde uygun bir kayak merkezi. Her kesime hitap eden özelliğinden kaynaklı en çok tercih edilen yerlerden birisi.  Çocuklar için karda güvenli bir şekilde oynayabilecekleri oyun alanları ve gençler için açık hava partilerine katılabilirsiniz.

Val D'isere’ de Yemek

Val D'isere’ de yemek,  romantik bir yemek yiyebileceğiniz restoranlar da bulunmaktadır. Fakat daha çok atıştırmalık sevenlerdenseniz, pizzacılar ve açık havada patates ve krep güne başlayabilirsiniz. Fransız mutfağın en lezzetli yemeklerini tadabileceğiniz bu şirin kasaba da peynir ve dağ sucuğununsa merkezidir.  Ayrıca köy şarabı ve dağ reçeli gibi ev ürünlerinin de satışı yapıldığı bu kasaba da hatta el örgüsü kışlık kıyafetler bile bulabilirsiniz.

Kayak Merkezi Olarak Val D'isere

Eğer bir maceraperest olarak hazırsanız ve iyi bir kayakçıysanız ol halde tur liderleri eşliğinde eşsiz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Helikopterle dağın bir yerine indirildikten sonra tur liderini takip ederek karın içinden grup halinde ilerleyerek kayabilirsiniz. 

Espace Killy'nin tamamında geçerli bir kat olan telekabin kartınız varsa komşu dağ olan Tignes dağı bölgesine de geçebilir ve iki tepe arasında zirvede zorlu bir parkur tamamlayarak karlar krallığına bakabilirsiniz.

Courchevel

Courchevel

Courchevel, bayram zamanları ve yarıyıl tatilinde kayak yapmak, şömine başında sıcak bir sohbete dalmak veya gece boyunca elenmek isteyenlerin tercih ettiği bir diğer kayak merkezidir.

Courchevel Eğlence

Courchevel,  sadece bir kayak merkezi değil aynı zamanda doğaseverler için keşif yürüyüşlerinin düzenlendiği bir yerdir.  Kayak yapmak dışında buzda karting yapabilir,1850 metre veya 1550 metreden kızaklayabilirsiniz. Ayrıca gece boyunca farklı gece kulüplerinde sabaha kadar eğlenebilir, açık hava konserleri ve partilerinde dans edebilirsiniz.

Otellerin içinde yer alan yüzme havuzu, spa, bowling ve diğer etkinlik alanlarında da keyifli zaman geçirebileceğiniz birçok aktivite yer almaktadır. Ski jumping, paragliding, deltagliding ve mountain flying gibi aktivitelere de katılarak Courchevel de farklı deneyimlerde yaşayabilirsiniz.

Courchevel Yemek

Kayaktan sonra yorgun düşüp ve açık havanın etkisiyle de acıktıysanız Courchevel’de dilerseniz atıştırmalık yemekleri tercih edebilir veya restoranlarda Fransız mutfağının efsane yemeklerinden tadabilirsiniz. Açık havada sunulan yemekler de en az şık restoranlar kadar güzel ve lezzetli, klasik bir Fransız kahvaltısından sonra dağın tepesinde acıktığınızda yiyebilmeniz için çantanıza bu sandviçlerden de koyabilirsiniz. Şömine başında şarabınızı yudumlayabilir veya gece kulüplerinde özel dağ kokteyllerinden tadabilirsiniz.

 

Kayak Merkezi Olarak Courchevel

Courchevel’den Trois Valeés (üç vadi) Courchevel, Meribel ve Val Thorence'a geçiş olmasından dolayı da tercih sebebi olduğunu belirtmekte fayda var. 600 pist ve 189 listle dünyanın en geniş kayak alanlarından biri olan Courchevel, en gelişmiş mekanik listlere de sahiptir. Ayrıca bin sekiz yüz elli metreden dördüncü ve on birinci etaplar izlemeniz durumunda yan dağlara da geçebilirsiniz. Eğer hız sevenlerdenseniz ve hızlı bir kayakçıysanız üç dağda da dolaşıp sonrasında yeniden Courchevel’e dönebileceğiniz efsane bir parkuru bulunmaktadır.

Courchevel, beş ayrı platodan oluşmaktadır ve her kademede her bütçeye uygun farklı seçenekler sunmaktadır. 1850 metre de daha çok jet sosyete konaklarken, 1650 metrede biraz daha uygun fiyatlarla genç ve daha enerjik kişilerin tercihidir.  1550 metrede ise çocuklu aileler için uygundur. Ayrca 1300 metrede de Le Praz ve La Tania’nın huzurlu ve geleneksel dağ yaşamına ait izleri de bulabileceğiniz her kesime hitap eden bir bölgedir.