• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Bayburt Gezilecek Yerler Nelerdir?

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Önemli tarihi yapıları olan Bayburt çeşitli doğal güzellikleri ile Bayburt’u önemli bir turizm noktası yapıyor. Ayrıca Bayburt’un en önemli simgeleri arasında olan Çoruh Nehri de burada bulunmakla birlikte yaz aylarında spor ile uğraşan kişiler için önemli bir spor kaynağı oluyor. Bayburt hem tarihi güzellikleri bir yana hem de çeşitli doğal güzellikleri ile görülmeye değerdir.

 

Hiç el değmemiş doğal güzellikleri sayesinde görülmeye değer manzaralar bırakan Bayburt ili eski dönemlerde ki İpek Yolu ticaretinde de önemli rol oynamıştır. Bayburt iline gelmek ve su sporları aktivitesi yapmak bunlar ile birlikte gezilecek yerlerini gezmek isterseniz mutlaka yaz aylarında gitmeniz gerekir. Burdur ilinde gezilecek yerler şu şekildedir;

 

Çoruh Nehri Rafting Turları

 

Çoruh Nehri diğer illerde bulunan nehirler ile karşılaştırıldığı zaman en süratli ve en derin nehirlerden bir tanesi olarak biliniyor. Çoruh nehrinde eğlencenin dibine vurmak ve adrenalin dolu rafting keyfini yaşamak için 4 parkurdan oluşan bu eğlenceye katılabilirsiniz. Zorluk derecesi 4 aşamalıdır ve sizler için hangisi daha kolay ise onu seçerek kolaylıkla rafting yapabilirsiniz. Bayburt ilinde genel olarak mayıs ve haziran ayı en dolu zamanlardır. Rafting yapmak isteyen herkes bu tarihler arasında Bayburt beldesinde yerini alıyor.

�oruh Nehri Rafting Turları ile ilgili görsel sonucu"

Bayburt Kalesi

 

Bayburt ilinin Çoruh nehrinde Rafting keyfine doyduktan sonra gezi rotanızı direkt olarak Bayburt Kalesine çevirebilirsiniz. Bayburt kalesi Yalçınkayalar üzerine inşa edilmiş olup kim tarafından ve ne şekilde yaptırıldığı bilinmemektedir. Ancak söylentilere göre bu kale miladın ilk dönemlerinde çeşitli çatışmalarda rol almıştır. Daha sonradan Selçuklular döneminde tekrardan inşa edilip onarılmıştır. Tarih boyunca birçok işgale uğramış ve birçok noktadan hasar almış olan bu kale eski dönemlerden kalma en eski yapı olduğundan dolayı mutlaka ziyaret etmeniz de fayda vardır.

bayburt kalesi ile ilgili görsel sonucu"

Aydıntepe Yer Altı Şehri

 

Bayburt ili gezinizde belki de en çok şaşıracağınız yerlerden bir tanesi yeraltı şehridir. 1988 yılında bir kazı çalışması sonucu bulunan yer altı şehri daha sonralardan koruma altına alınmıştır. Yeraltı şehrinin gezilebilir alanı yaklaşık olarak 200 metre ve civarıdır. Bu yer altı şehri Bayburt’un Aydıntepe ilçesinde yer alıyor. Yeraltı içerisinde koridor, ada, galeri, havalandırma, duvarlarda çeşitli oyuklar bulunuyor. Antik kentin izlerini taşıyan bu şehri görmeye gidebilirsiniz.

Aydıntepe Yer Altı Şehri ile ilgili görsel sonucu"

Dede Korkut Türbesi

 

Dede Korkut Türbesi yılın belirli zamanlarında ziyaretçilerin en sık geldiği nokta oluyor. Yılın her temmuz ayında Dede Korkut Türbesi köyünde çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Halk arasında Ali Baba Türbesi olarak anılsa da Dede Korkut Türbesi olarak ziyaretçilere açılmıştır. Oldukça eski dönemlerden kalma bir yapı olmasından dolayı herkesin ilgisini çekmektedir. Aynı zamanda kesme taşlar birbirleri ile üst üste konularak bu yapıyı oluşturmuşlardır. Masat köyünde yer alan bu yapıyı mutlaka görmeniz tavsiye edilir.

Dede Korkut Türbesi ile ilgili görsel sonucu"