• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Bartın Gezilecek Yerler

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Bartın Batı Karadeniz Bölgesi’nde bulunan şirin illerimizden biridir. Bartın İli, Kastamonu, Karabük ve Zonguldak ile sınırları bulunan sahil ilimizdir. Tarihi ve doğal güzelliklerinin yanında dünyaca ünlü lezzetleri de bulunmaktadır. Bartın Karadeniz İkliminin etkisinde kalmaktadır. Doğu Karadeniz Bölgesi kadar yağışlar görünmese de sonbahar, ilkbahar ve kış ayları yağışlı geçmektedir. Yazları ise oldukça ılıman bir iklime sahiptir. Çok kurak ve sıcak geçtiği söylenemez. Bartın İlinde aşırı soğuklar görülmemektedir. Tarihte çok farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan bu ilde her kültüre ait izleri görmek te mümkündür. Geniş sahil şeridi ve temiz plajları ile yazın deniz tatili yapmak isteyenlere önerilecek yerler içerisindedir.

 

Bartın’ın Tarihi Zenginlikleri

 

Bartın tarih bakımından da son derece zengin yerlerden biridir. Bartın, Hititler, Cenevizliler, Doğu Roma İmparatorluğu’nun etkisinde kalmış olan yörelerden biridir. Ayrıca, yörede uzun yıllar Candaroğulları Beyliği de hüküm sürmüş olup, Osmanlı Devleti’ne Fatih Sultan Mehmet döneminde geçmiştir. Osmanlı İdaresine geçiş ise 1460 yılında olmuştur.

bartın ile ilgili görsel sonucu

Amasra’da Yeraltı Çarşısı, Hisarkale Mahzeni ve Akrapol ilk akla gelen tarihi yerler içerisindedir.  Aya Nikolas Kilisesi, Fatih Camii, Halilbey Camii ile İbrahimbey Camii de eski camiler içerisindedir. Bazı ibadethaneler ise kiliseden camiye dönüştürülmüş olan yapılardır. Bartın’da her yerde tarihi bir eser bulmak mümkündür. Çeşme, köprü ve camiler ilk göze çarpan unsurlar içerisindedir.

 

Bartın’da Gezilecek Yerler

 

Bartın’da doğa yürüyüşü yapmak isteyenler için farklı alternatifler de bulunmaktadır. Trekking tutkunları için çok sayıda alternatif bulunur. Ayrıca, Bartın Yaylaları son derece geniş bir bitki zenginliğine sahiptir. Çok fazla yükseltiye sahip olmamakla birlikte, çok sayıda ağaç ve bitki florasına sahiptir. Temiz havası ve yemyeşil doğası ile mutlaka görülmesi gereken yerler içerisindedir.  Milli parklar içerisinde de Küre Milli Parkı’nın ayrı bir yeri ve önemi bulunmaktadır. Ayrıca plajları ile de ünlü Karadeniz illerinden biridir. Kurucaşile Plajı, Çakraz en bilinenleridir. Uluyayla, Kayabaşı, Büyükdüz Yaylaları da gezilmesi önerilen yerler içerisinde ilk sırada gelmektedir. Tarihi çarşı ve bedestenler, tarihi hamamlar da öne çıkan yerler arasındadır.

bartın ile ilgili görsel sonucu

 

Bartın’a Özgü Lezzetler

 

Bartın mutfağı oldukça zengin mutfaklardan biridir. Balık yemekleri, unlu yemekler ve pilav çeşitleri ile öne çıkmaktadır. Mevsimine göre çıkan balıklardan yapılan yemekler, sofraları zenginleştirmektedir. Karagöz, istavrit, mezgit öne çıkan balık türleri arasındadır. Yörenin otları ile yapılan salataları da oldukça ünlüdür. Pilavları da son derece farklı tarzda ve çok çeşitlidir. Pum pum çorbası, mısır unu ve peynir katılarak yapılan son derece lezzetli çorbalar arasındadır. Ayrıca yörede el sanatları da çok gelişmiştir. Yöreye gelip farklı lezzetler tadıldıktan sonra bu el sanatlarının da hediyelik olarak alınması önerilecekler arasındadır. Tel kırma işçiliği, Bartın Yöresine ait güzel el sanatları arasındadır. Tabiatı, tarihi ile Bartın, gezilmesi, görülmesi önerilen yerler içerisindedir.