• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Barselona, İspanya İçinde Ayrı bir Ülke

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

barselona

Barselona, İstanbul’dan veya Antalya’dan direk uçuşlarla hizmet veren hava yollarıyla kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir şehir. Futbol meraklıların çok iyi bildiği Barselona sıcak ve samimi atmosferiyle de her seferinde kendinize yeniden bu şehre geleceğinize dair sözler vererek ayrılmanızı sağlayabilecek cinsten.

Zıtlıklar şehir olan Barselona, modern mimari ile Rönesans döneminde inşa edilen mükemmel Ortaçağ mimarisini görebileceğiniz bir şehir. İspanya içinde ayrı bir ülke olarak bile nitelendirilebilecek olan şehir, dokuzuncu yüzyılda kurulmuş.

İspanya’nın diğer şehirlerinden farklı bir ruha sahip olan Barselona, Birinci Dünya Savaşı’na kadar kendine özel kültürü, yaşam tarzı, dili ve gelenekleriyle adeta bir imparatorluk olarak görülmektedir.

Sicilya ve Sardunya adaları içinde 1939 yılına kadar Katalan İmparatorluğunun hâkimiyeti altında olan Barselona, Birinci Dünya Savaşı sonrasında 1975 yılında İspanya tarafından alınmıştır. Tek bir farkla, Katalanlar asla İspanyalı olmayı kabul etmemiştir.

Kendine özgü, dili, kültürü, yaşa tarzı ve gelenekleriyle İspanya’dan farklı olduklarını ibdaa etmişlerdir. Hatta diktatör Franco zamanında dilleri olan Katalanca ’da yasaklanmıştır. Fakat bu dil günümüzde Barselona’nın resmi dili olan iki dilden biri İlki tabi ki İspanyolca ikincisi de Katalancadır. Şehrin tamamında tabelalar bu iki dildedir. İspanya sınırları içinde olmasına rağmen özgürlüğüne düşkün olan Katalanların yaşadığı Barselona, daha çok özerk bir bölge olarak sayılmaktadır. Kendisine ait parlamentosu ve polis gücü bulunan bir şehir olmasının yanı sıra Katalan geleneklerini de özgürce yaşadıkları, Katalanlar bu bölge de bağımsızlıklarını kazanmışlardır.

Katalan tarihi ile dikkat çeken ve Katalan geleneksel dansı hakkında bilgileri turistik kitaplarda bulabilirsiniz.  Diktatör Frankı döneminde Katalan birliğinin simgesi kabul edilen Sardana bugünse bağımsızlık sembolü. Geçmişten günümüze kadar ciddi sorunlarla baş etmiş ve günümüzde de bunun tadını çıkaran insanları şehrin en uzun caddesi olan La Rambla'da Sardana dansını yapanları görebilirsiniz.

Sardana dansının en güzel tarafı ise yoldan geçenlerin dahi bir anda bu dansa katılarak aniden kalabalıklaşmasıdır.

Barselona’da bir diğer dikkat çeken şey ise mavi- bordu renkleri her yerde görebilirisiniz. Kendi adıyla bilinen Barselona futbol takımın renklerini benimseyen ve “Barca” adıyla bilinen Barcelona Futbol Kulübü’de en az Sardana kadar önemli bir yere sahiptir.