• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Bakü'de Yapılacak Aktiviteler

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Asya’ya seyahat etmek ve oradaki zengin kültürleri daha yakından tanımak istiyorsanız, uğrayacağınız ilk durak Bakü olmalı. “Doğu’nun Paris’i” olarak anılan Bakü’de hem doğuya has dokunuşlara, hem de batı mimarisinin ve medeniyetinin izlerine rastlamanız mümkün. Tarihi sokaklarda dolaşırken bir anda modern gökdelenler arasında kendinizi zamanda seyahat ediyormuş hissine kapılmış bulacaksınız.

Kız kulesi ve Şirvanşahlar Sarayı’nı gezin

Tarihe ilgisi olanlar için eşsiz bir deneyim olacak Bakü’de gidebileceğiniz tarihi zenginliklerin olduğu yerler oldukça fazla. Çok eski zamanlarda Hazar Denizi’nin dalgalarının eteklerini okşadığı Kız Kulesi, zaman içinde denizin çekilmesi yalnız kalmasına sebep olmuş. Hakkında birçok efsaneler olan bu tarihi yapıyı ziyaret ederken içindeki müzeyi de ziyaret etmeyi de unutmayın. Kız Kulesi’nden çok da uzak olmayan Şirvanşahlar Sarayı da 15. yüzyıldan itibaren birçok tarihi olaya şahitlik etmiş ve hala zarafetini koruyan bir yapı olma özelliğine sahip. Sarayın bahçesinde bulunan açık hava müzesi özellikle ilkbahar ve yaz aylarında oldukça kalabalık oluyor.

Haydar Aliyev Kültür Merkezi’ne gidin

Mimari yapısı ile oldukça dikkat çekici bir bina olan Haydar Aliyev Kültür Merkezi’nde Azerbaycan’ı ve burada yaşamış medeniyetleri daha yakından tanıma fırsatını bulacaksınız. Genel olarak müze ve sanat evleri açısından zengin olan Bakü’de çok farklı temalarda eserlerin sergilendiği kültür merkezlerine rastlayabilirsiniz. Binanın ilk katındaki sergi salonunda Azerbaycan kültürünü yansıtan eserlerin yanı sıra, Tevrat, İncil ve Kuran-ı Kerim’in eski elyazmaları da sergileniyor. İkinci kattaki Mini Azerbaycan sergisine de uğrayabilirsiniz. Yolculuğunuz ilkbahar veya yaza denk gelecekse eğer kültür merkezinin uzun ve yemyeşil yürüyüş alanında gezerek günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Bakü Bulvarı’nı bisikletle turlayın

Yaklaşık yüz yılı aşkın bir tarihe sahip, Hazar Denizi’nin kıyısına paralel uzanan Bakü Bulvarı’nda uygun fiyatlara bisikletler kiralayarak uzun sahili boyunca aileniz veya arkadaşlarınızla hem spor yaparak hem de eğlenerek güzel zamanlar geçirebilirsiniz. Aynı zamanda küçük tur otobüsleri ile de sahili keşfetme imkanına sahipsiniz. Sahilde yapacağınız gezi, size adeta bir botanik bahçesini hatırlatacak; şayet Bakü Bulvarı’nın neredeyse her köşesi dünyanın dört bir yanından getirilmiş çeşit çeşit ağaçlar, çiçekler ve hatta kaktüslerle dolu.

Nizami Caddesi’ndeki kafelerde yöresel Bakü yemeklerini tadın

 Bakü’nün en önemli ve işlek caddesinin her iki tarafında damak tadınıza hitap edecek çeşit çeşit yemekler sunan kafeler bulunuyor. İsterseniz Pizza Inn’e giderek dünya mutfağının eşsiz tatlarına bakabilir, ya da Ajda’da şöyle en güzelinden bir kahvaltı yapabilirsiniz. Azerbaycan yemek kültürünü tanımak istiyorsanız mutlaka Tarhun’da oturup yöresel yemekleri tatmalısınız. Nizami Caddesi’ndeki birçok kafe ve restoranda Azerbaycan’a has et yemekleri, plov, kebaplar, dovga, dolma, hengel, düşbere çeşitleriyle zenginleştirilmiş sofralarda, yemekten sonra kendinize taze demlenmiş çay ziyafeti vermeyi unutmayın.

 

Genclik Mall, Park Bulvar ve 28 Mall’da alışveriş yapın

Bakü’de gönlünüzden geçen her bir ürünü bulabilirsiniz. Özellikle alışveriş tutkunları için her bütçeye uygun alışveriş merkezleri ve butik mazağalar mevcut. Genclik Mall, Park Bulvar, 28 Mall gibi alışveriş merkezlerinde, ZARA, Mango, Koton ve benzeri birçok markanın mağazalarından alışveriş yaptıktan sonra kafelerde serin içeceklerinizi yudumlayarak dinlenebilirsiniz. Doğu’nun Paris’i olarak bilinen Bakü’de aynı zamanda Dolce & Gabbana, Armani, Gucci, Roberto Cavalli gibi dünyaca ünlü markaların mağazalarına da rastlayacaksınız.

Otto ve Eleven’da gece hayatının tadını çıkarın

Bakü’de gece kulüplerinde eğlence kültürü çok fazla yaygın olmasa da gün geçtikçe özellikle genç kesimin dikkatini daha fazla çekiyor. Eğer canlı müzik dinlemek istiyorsanız Eleven’a giderek martininizi yudumlarken, canlı performansların ahengine kapılabilirsiniz. Gece hayatı İstanbul’daki gibi çok geç saatlere kadar sürmese de burada bulunduğunuz saatleri kaliteli bir şekilde değerlendirme fırsatı yakalayabilirsiniz. Otto’da size sunulan canlı müzik imkânlarının yanı sıra sık sık Türk sanatçıların konserlerine de denk geleceğinizi söyleyebiliriz.

Hazar Denizi’nin plajlarında güneşlenin

Oldukça ılıman bir iklime sahip olan Bakü aynı zamanda bir sahil kenti olduğu için seyahatinizi yaz aylarına denk getirmenizde fayda var. Böylece Hazar Denizi sularında yüzebilme imkanını da yakalamış olursunuz. Hazar Denizi’nin kıyısında herkese hitap eden, lüks veya orta bütçeli plajlarda, sabah ve öğlen deniz, kum, güneş üçlüsünün tadını çıkarabilir, akşamsa burada bulunan gece kulüplerinde yerli ve yabancı şarkıcıların performansları eşliğinde eğlenebilirsiniz. Özellikle Sea Breeze, Amburan gibi deniz kıyısındaki tesislere yaz tatiliniz daha unutulmaz olacak.