• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Bakmaya Doyamayacağınız Dünyanın En Tarihi 10 Saat Kulesi

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

En çok istediğimiz şey zaman değil mi? Ama işin kötüsü çoğu zaman istediğimiz gibi verimli kullanamıyoruz. Yeni bir yerler görmek, keşfetmek ve yeni insanlar tanımak için hep meşgulüz aslında. İş dışında başka şeyler de düşünmek ve yapmak gerek. Zamanın su gibi akıp gittiğini, hayattan zevk almanın vaktinin geldiğini bize gösteren şöyle en güzelinden, görkemli, büyük bir saate ihtiyacımız var. Dünyanın dört bir yanından en güzel saat kulelerini sizler için seçtik. Malezya’dan Londra’ya, Münih’ten Suudi Arabistan’a kadar uzanan saat kulesi turuna hazırsanız hemen başlayalım.

1- Sultan Abdül Samad Binası Saat Kulesi, Kuala Lumpur, Malezya

Sultan Abdül Samad Binası’ndaki saat kulesine asılan bayrakla 31 Ağustos 1957'de gece yarısı Malezya’nın bağımsızlığı ilan edildi. Bu nedenle de yerli halk için bu saat kulesi büyük önem taşıyor. Jalan Raja (Sultan Abdül Samad Binası'nın önündeki ana yol), özel günlerde geceleri kapalı ve böylelikle halk saat kulesine olabildiğini yakınlaşabiliyor.

2- Zytglogge, Bern, İsviçre

Bu muhteşem saat, UNESCO'nun miras alanı olan Bern’in Eski Kent’inde yer alıyor. Günümüzde Bern'in en önemli turistik yerlerinden biri olan Zytglogge, hareketli figürleri ile ünlü süslü bir astronomik saat ve 1530 yılında inşa edildi.

3- Big Ben, Londra

1859'da kurulan "Big Ben" aslında bu saat kulesi içindeki devasa çan için kullanılan bir addı. Günümüzde ise çan ve saat kulesinin tamamına Big Ben deniyor. Kraliçe 2. Elizabeth'in Diamond Jubilee kutlamasının bir parçası olarak Big Ben’in adı 2012'de resmi olarak Elizabeth Kulesi olarak değiştirildi.

4- Abraj el-Bait, Mekke, Suudi Arabistan

Abraj el-Bait, Aralık 2014'te dünyanın ikinci en uzun binası (Dubai'nin Burj Khalifa'sı hariç) seçildi. Yaklaşık 2 milyon LED ışığın kullanıldığı binanın tepesindeki saat kulesi ise Mekke’ye hac görevi için gelen ziyaretçilerin oldukça ilgisini görüyor. Her namaz vaktinde bunu bildiren saatin gözlem güvertesine çıkarsanız eğer kutsal kent Mekke’nin nefes kesen manzaralarına şahit olabilirsiniz.

5- Osaka İstasyonu Su Saati, Osaka, Japonya

Orijinal adıyla Osaka Station City’s Water Clock, suyun sadece saat değil, hemen hemen her figüre dönüştüğü çeşme, inanılmaz ilginç ve tam bir mühendislik harikası.

6- Münih Glockenspiel, Münih, Almanya

Kentin merkezindeki Marienplatz Meydanı’nda her gün gökyüzüne doğru bakanları görmeniz yüksek ihtimal. Siz de nereye baktıklarını görmek için kafanızı kaldırdığınızda karşılaşacağınız şey sizi biraz şaşkına uğratabilir. Çünkü göreceğiniz şey tipik bir saat kulesi değil. Şehrin en sevilen tuhaflıklarının sergilendiği Münih Glockenspiel'i mutlaka fotoğraflamalısınız. Bu ilginç saat, 1907 yılında inşası tamamlanan Neues Rathaus (Yeni Belediye Sarayı) Kulesi’ne eklendi. Saat 11.00 ile 17.00 arası (marttan ekim ayına kadar) 12 dakikalık aralıklarla çalan 43 çan ve 32 figürün akıl almaz gösterisini videoya almadan Münih turunuzu sonlandırmayın. Bu figürlerin gösterileri araasında V. Dük Wilhelm ve Lorata ile Renata'nın düğün hikayesi, bir turnuva ve kentin varil üreticileri tarafından gerçekleştirilen geleneksel "coopers dansı" yer alıyor. 

7- Ferry Building Clock, San Francisco

San Francisco'nun Feribot Binası’nın bir parçası olan 75 metre uzunluğundaki Beaux-Arts kulesi, 1898 ile 1930'ların sonu Golden Gate Köprüsü’nün inşa edildiği zaman geliş ve gidişler için en işlek nokta burasıydı. Binanın içerisinde Blue Bottle Coffee ve Asya mutfağından spesiyaller sunan restoran bulunuyor. Özellikle körfeze bakan binanın önünde ve arkasındaki alanda cumartesi sabahları çiftçilerin kurduğu pazarı kesinlikle görmenizi tavsiye ediyoruz.

8- Eski Kent Astronomik Saat, Prag, Çek Cumhuriyeti

Gerçek adıyla Old Town Astronomical Clock, ününü tüm dünyaya duyurmuş bir saat. Dünyanın dört bir yanından Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’ı ziyarete gelen turistlerin meraklı gözlerle nasıl işlediğini çözmeye çalıştığı Astronomik Saat hakikaten de çok ilginç. Her saat başı bu tarihi Eski Kent binasının önü inanılmaz kalabalık oluyor. Ortaçağ döneminde dünyanın harikalarından biri olarak kabul edilen saat, şaşırtıcı bir şekilde büyüleyici bir mekanik performans sergiliyor. 600 yıldır kentin en büyük hazinelerinden biri olan 59 metrelik Prag Astronomik Saat kesinlikle her saat başı izlemeye değer.

9- The Peace Tower (Barış Kulesi), Ottawa, Kanada

Resmi olarak Zafer ve Barış Kulesi olarak bilinen bu etkileyici saat kulesi, Ottawa'daki Kanada parlamento kompleksinin ana binasını tam ortadan ikiye ayırır şekilde yerleştirilmiş. Bu 92 metrelik saat kulesi, 1916'da yakılan 55 metrelik Victoria Kulesi yerine geçti.

10- Philadelphia Belediye Sarayı, Philadelphia, ABD

Diğer bir adıyla Philadelphia City Hall, Philadelphia şehir merkezinin tam kalbinde konumlanıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük belediye binası (ABD başkenti Washington DC’dekinden daha büyük) olan bu yapı 100 yıldan uzun bir süredir hizmete açık. Asansör ile Philadelphia Belediye Binası'nın gözlem güvertesine çıkabilir, kulenin iç işleyişlerini gözlemleyebilir, dört büyük saati ve kuleden muhteşem panoramik manzarayı izleyebilirsiniz. Kulenin tepesinde, Pennsylvania'nın kurucusu ve Philadelphia’da harika tasarımları olan William Penn'in 11 metre yüksekliğindeki bronz heykeli duruyor.