• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Nüfusu                              : 1,425 milyon 

Yüzölçümü                       : 765,3 km²

Para Birimi                       : Bahreyn Dinarı

Resmi Dil                          : Arapça

Telefon Kodu                   : +973

Saat Farkı                         : Türkiye ile Bahreyn arasında saat farkı bulunmuyor.

Konsolosluk Bilgileri      : Bahreyn, T.C Manama Büyükelçiliğinin görev bölgesindedir.

Kıta                                   : Asya

Vize Durumu                    : Bahreyn, Türkiye için vize uygulaması kullanıyor. Bahreyn seyahatinden önce vize almak gerekiyor. Sadece resmi pasaport sahibi olanlar, 90 günü aşmama şartıyla Bahreyn vizesinden muaf oluyor.

Bahreyn Hakkında

Bahreyn, Basra Körfezi’nde yer alır ve bir Arap ülkesidir. Ülkenin ismi, ülkenin bulunduğu konumla oldukça ilgilidir. ‘’Bahr’’ Arapça ’da deniz anlamına gelir. ‘’Eyn’’ kelimesi de arasında demektir. Bu iki kelimenin birleşiminden oluşan Bahreyn, iki deniz arasında anlamı taşır. Bahreyn, iki denizin arasında bir ada ülkesidir.

Bahreyn Krallığı monarşi ile idare edilir. Ülke, Asya’daki en küçük üçüncü ülke olma özelliğindedir. Bahreyn’in konumu oldukça önem taşır. Bahreyn, neredeyse 4000 yıldır Körfez’in en mühim ticari kavşak noktasında yer alır. Ülke bu yönüyle oldukça önemlidir. Asya Kıtası’nın Basra Körfezi üzerine konumlanmış olan ülke, Basra Körfezi üstünde yer alan tek Arap ülkesidir. Ülkenin güneydoğusunda Katar ve batısındaysa Suudi Arabistan yer alır.

Bahreyn, antik zamanlardan bu yana pek çok kişi için yerleşim yeri olmuştur. Asur, Babil, Pers, Yunan ve Arap Medeniyetleri bu bölgede var olmuşlardır. Ada 1521 senesinde Portekizlilerin eline geçmiştir. 1559 tarihindeyse Osmanlıların eline geçen ada bir süre sonra tekrar Portekizlilerin eline geçmiş duruma gelmiştir. 1602 senesinde İranlılar Portekizlileri adadan uzaklaştırmışlardır. 1783 senesinde kadar İranlılar ve Arap kabileleri ada için hep mücadele etmişlerdir. 1971 senesinde en son Birleşik Krallık hakimiyeti altından çıkan ada bağımsızlığına kavuşmuştur.

Bahreyn’de Şehir İçi Ulaşım

Ülkede şehir içi ulaşımda oldukça ilginç bir yöntem vardır. Ülke içinde ulaşım develerle sağlanabilir. Elbette ülkenin yollarında doğrudan develer yoktur. Ancak turistler için deve ulaşımı sağlanır. Ülke insanları otomobillere oldukça ilgilidirler. O nedenle ülkede ulaşım araba kiralanarak gerçekleştirilebilir. Toplu taşımada kullanılan otobüsler de mevcuttur ancak ülkede bulunan otobüs filosu oldukça küçüktür. Ülkede raylı ulaşım sistemi yoktur. Bu nedenle toplu taşıma için kullanılabilecek tek seçenek otobüslerdir. Otobüsler tek seçenek olsalar da fiyatları oldukça ucuzdur.

Ülkede otobüsle ulaşımı tercih edecek kişiler, otobüs turları düzenleyen şirketleri tercih edebilirler. Bu sayede hem ulaşım çok daha konforlu hem de güvenli olur. Ülkenin manzaraları bu sayede oldukça rahat izlenebilir ve turistik yerlere güvenle ulaşılabilir.

Bahreyn’e Ne Zaman ve Nasıl Gidilir?

Ülkeye gitmek için en uygun aylar mart ve kasım aylarıdır. Bununla birlikte nisan ve ekim ayları da tercih edilebilir. Bunun dışında kış aylarında ülke serin ve yağışlı, yaz aylarında da sıcak ve nemli olabilir. Ayrıca yaz aylarında ülkede bulunanların kum fırtınaları konusunda da dikkatli olmaları gerekir.

Ülkeye gitmek için havayolu tercih ediliyor. Türkiye’den Bahreyn’e doğrudan uçuşlar bulunuyor. İstanbul’dan Bahreyn’e yapılan uçuşlar ortalama olarak dört saat sürüyor. Eğer kişiler Bahreyn’e Suudi Arabistan seyahatlerinden sonra geçiş yapmak isterlerse, bu geçişleri feribotlarla sağlayabiliyorlar. Bunun yanı sıra iki ülke arasında kara yolu da kullanılabiliyor ve 26 km gibi kısa bir mesafede iki ülke arasında geçiş sağlanabiliyor. Tüm bunlar dışında Bahreyn’in komşu ülkeleriyle arasında otobüs seferleri de bulunuyor.

Bahreyn’de Nerede Kalınır?

Ülke geçiş noktasında olan konumu sayesinde, konuk ağırlama alanında oldukça tecrübeli bir yapıya sahiptir. Öyle ki ülke, her yıl kendi nüfusundan neredeyse beş kat fazla konuk ağırlar. Bu nedenle Bahreyn’de her zevke ve bütçeye hitap edebilen konaklama seçenekleri bulmak kolaydır.

Ülkedeki tüm otellerin ortak özelliği, konuklarını oldukça şımarttıklarıdır. Oteller misafirleri rahat ettirmek amacıyla donatılmıştır. Ülkeyi gezmeye gelen pek çok kişi bunun yanı sıra otellerde oldukça fazla vakit geçirir. Yüzme havuzları, içecek servisleri, restoranlar, barlar ve eğlence kulüpleri otellerin bünyesinde hali hazırdadır. Bunun yanı sıra otellerde kültürel etkinlikler, konserler, gece hayatı için çeşitli şovlar düzenlenir. Bu da Bahreyn otellerini oldukça iyi duruma getirir. Ülkede her bütçeye ve zevke göre otel bulunabilir ve konaklama yapılabilir.

Bahreyn’de Gezilecek Yerler

Bahreyn pek çok medeniyetin izlerini taşıyan bir ülkedir. Bu sebepler ülke içinde oldukça görkemli ve tarihi yapılar bulunur. Bunun yanı sıra ülkede sürekli oluşturulan turistik yerler de ülkeyi oldukça güzel ve eğlenceli bir hale getirmiştir.

Bahreyn Ulusal Müzesi ülkede gezilebilecek yerler arasında yer alıyor. Burası ülkenin en eski kamu müzelerinden biridir. Müze 27.800 metrekarelik dev bir alandadır ve iki binalı bir yapıdadır. Bahreyn Ulusal Tiyatrosu da müzenin hemen yanında yer alır. 1988 senesinde açılmış olan müze, ülkenin arkeolojik eserlerini sunan zengin bir koleksiyona sahiptir. Bahsedilen eserler ülkenin 5000yıllık tarihini kapsıyor. Müzede kültür ve yaşama dair tasvirler yer alıyor. Ayrıca mezar höyüğü, Kur’an’ı Kerim el yazmaları, tarihi belgeler, astronomi notları ve daha pek çok kıymetli eser müzede sergileniyor. Bunun yanı sıra Bahreyn Kalesi de ülkede görülmesi gereken yerler arasındadır. Kalenin bulunduğu bölge arkeolojik bir bölgedir ve 2005 senesinde UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. Çanak çömlek kalıntıları, fildişi ve bakır kalıntıları, yapılan kazılarda gemiye rastlanması ve daha kazılarda bulunan pek çok şey ülke tarihinin geçmişine ışık tutuyor. Kalenin kendisi ve bölgesi buram buram tarih kokuyor.

Fatih Camii 6.500 metrekarelik bir alana sahiptir ve bu yönüyle dünyanın en büyük camilerinden biri olma özelliğindedir. Ayrıca camide tek defada 7.000’den fazla ibadet kapasitesi vardır ve cami bu yönüyle de oldukça ün salmıştır. 1987 senesinde yaptırılan cami Bahreyn’in de en büyük ibadet yeridir. Kubbe tamamıyla cam elyaftan imal edilmiştir. Cami de pek çok medeniyetten izler bulmak mümkündür. Bahreyn seyahatinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Camiye pek çok turistik tur düzenlenir. Cami sadece cuma günleri ziyaretçilere kapalıdır. bir hale getirir. Ülkeye yapılan seyahatlerde Arapça birkaç kelime öğrenmek hoş olabilir ama ülkede iş dili İngilizcedir. Bu sayede çok zorluk yaşanmaz. Ülkede kıyafet konusunda elbette istenilen giyilebilir. Ülke genel anlamda hoşgörüsüyle bilinen bir ülkedir. Elbette burada tercih seyahatte bulunan kişilere kalmıştır. Ayrıca ülkede yiyecek ve içecek ile ilgili bir kısıtlamanız yoktur. Sadece genel anlamda ülkede domuz eti yenmez ve alkol tercih edilmez. Ancak isteyenler için süpermarketlerde domuz eti bulunabilir ve otel ya da lokantalardan alkollü içecek temin edilebilir.

Bahreyn’in önemli günleri ve tatilleri;

1 Ocak Yılbaşı Tatili/ 1 Mayıs İşçi Bayramı/ 25 Haziran Ramazan Bayramı/ 1 Eylül Kurban Bayramı/ 21 Eylül Hicri Yılbaşı/ 29 Eylül Aşure Tatili/ 30 Kasım Hz. Muhammed’in Doğum Günü/ 16 Aralık Bahreyn Milli Gün Tatilidir. (Verilen tarihler 2017 yılı esaslıdır. Kimi tarihler yıllara göre değişiklik gösterebilir.)