• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Baharda Kapadokya’ya Gitmek İçin 8 Neden

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Ülkemizin her yeri farklı bir güzellikle donatılmış haldeyken, bize sunulan bu şahane oluşumları görmeden yaşamak doğru olmaz. Özellikle olağanüstü bir güzelliğe ev sahipliği yapan Kapadokya’yı hala ziyaret etmeyen kaldıysa, hemen bahar dönemine bir seyahat planlamaya başlayın. Yaklaşık 60 milyon yıllık bir geçmişi olan, yanardağ ve yağmurların birleşmesi ile ortaya çıkan bu güzellikleri hemen yakından tanımanız için size gerekli olan bahar seyahatinin sebepleri sunuyoruz.

Balon turu için en uygun zaman

Unutulmaz manzarayı bir de gökyüzünden seyretmek isteyenlerin seyahat zamanı kesinlikle bahar dönemi olmalı. Hava koşulları nedeni ile kış aylarında bu turlara katılma şansınız maalesef çok düşük, hatta bazı dönemlerde hiç yapılmıyor. Madem böyle sıra dışı deneyimlerle dolu bir tatile çıkacaksınız, tatilinizi en doğru zamanda yapıp çok sayıda aktiviteye de katılarak dönmelisiniz. Gökyüzünün tadını, bu manzarayı yukarıdan seyredip kayıt altına alarak çıkarma şansınızı kaybetmeyin.

‘’Cappatox Festivali’’ fırsatını kaçırmayın

2015 yılında kutlanmaya başlayan bu festival her geçen yıl daha fazla ziyaretçi akını ile gitgide daha da ünleniyor. Başladığı günden beri yoğun ilgi çekmesi sebebi ile 2018 yılındaki festival süresi tam 6 gün olarak 14-19 Haziran tarihleri arasına alındı. Sanatçıların verdiği konserler, yöresel lezzetlerin tadılması, trekking, bisiklet turları ve sanat- beden atölyelerinin görülmesi şeklinde uzun bir programı kapsıyor. Unutulmaz sloganı olan ‘’dinle, gör, yap, tat al, hisset ve Cappatox’u yaşa’’ ile zaten sizi nelerin beklediğinin ipuçlarını açıkça veriyor.

Göreme Açık Hava Müzesi’ni gezmek için en ideal zaman

3. yüzyıldan bu yana adım adım şahane bir açık hava müzesine dönüşen şehirde ayrılmak istemeyeceğiniz zamanlar yaşayacağınız kesin. Dini düşünceler ile insanlardan uzakta bir hayat kurmak isteyen üç azizin yerleşerek ‘’Göreme Açık Hava Müzesi’’ alanının doğuşuna öncülük ettiği bu şahane yerde Tokalı Kilise, Rahibeler ve Rahipler Manastırı, Aziz Basil Şapeli, Yılanlı Kilise, Elmalı Kilise ve Azize Barbara Şapeli sizleri zamanda yolculuğa çıkaracak.

Konaklama için şahane zamanlama 

Tarihi dokusuna zarar vermeden ilk günkü gibi korunmaya çalışılan Kapadokya’da konaklayacağınız yer tabi ki zamanında kayalara oyulup açılan evlerde olacak. Tarihi kayaların içinde dekore edilen ve insanı hayran bırakan bu yerlerde konaklama için bahar dönemi kaçırılmayacak bir fırsat. 60 milyon yıllık bir tarihin tam göbeğinde unutulmayacak yaz akşamlarına şimdiden kendinizi hazırlayın. Havanın, insanların ve manzaranın tadını doya doya çıkarın.

Otantik Spa zamanı 

Akıllardan kolay kolay çıkmayacak bir şehri gezip her detayını öğrenmeye çalıştığınız bu seyahatte kesinlikle yapılmadan dönülmeyecek bir aktivite daha var. Açık havada şahane manzara karşısında muhteşem bir spa keyfi. Hem gezip eğlenecek hem de büyük bir rahatlama yaşayacağınız, kendinizi mükemmel sulara bırakacağınız bir tatil yaşama imkânınız var.

Safari Turları

Bütün heybeti ile Toros dağlarına keşfe çıkabilecek, insanın nutkunu kesen peribacalarını uzun uzun dolaşacak, tüm zorlu patikaları trekking yaparak aşacağınız bu seyahatin, farkına varmadan bitmiş olmasına hayıflanacaksınız. Etrafın keşfine, bulunduğunuz coğrafyanın kültürlerine ve insanlarına kaynaşmanın gereği olan bu safari turuna katılmadan şehirden ayrılmamalısınız.

Muhteşem fotoğraflara imza atma zamanı

Özellikle gün doğumu ve gün batımlarında karşılaşacağınız anları aklınızdan silemeyeceğiniz kesin. Havada uçuşan binlerce balonun, ortamın tadını çıkartan insanların heyecanı ile bütünleştiği anlarda, bu bütünleşmeyi hemen görüntülemek isteyecek ve anılarınıza en şahane fotoğrafları ekleyeceksiniz. Sıcacık havanın tadını, tarih ve kültür kokan bir turla tamamlamış olmanın haklı gururunu da yaşaması cabası olacak.

Açık havada lezzet şöleni

Anlattığımız manzaraya karşı kim şöyle romantik, baş başa, unutulmaz bir yemek yemek istemez ki… Yörenin yerel lezzetleri Çelti Kebabı, Testi Kebabı, yörenin kuruyemişlerinin tadını doya doya çıkartarak muhteşem bir akşam yemeğine sahne olacak bu dakikaları yaşamanızda en güzel vesile bahar döneminde başlayan bir Kapadokya turu olacak.