• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Aydın Gezilecek Yerler

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Aydın hem denize yakın bölgede yer alması hem de sahip olduğu değerli ve verimli toprakları ile ön plana çıkan bir şehirdir. Konumu itibari ile son derece kritik bir şehirdir. Tarihin eski dönemlerinden günümüze kadar gelen Aydın, o dönemden bugüne kadar getirdiği sayısız iz ile de adından söz ettirir. Aydın boylu boyunca bir plaj şehridir. Sıralanan plajlar yazın full doluluk oranına ulaşır. Şehir dört mevsim ziyaretçi alabilmektedir. Termal otelleri ve doğal alanları ile de oldukça beğenilen bu şehir antik kent özelliği taşımaktadır.

 

Aydın’ın her ilçesi turistik özelliğe sahiptir ve gezilesi yerlerdir. Kuşadası, Didim gibi yerler turistlerin mekânı olan yerlerdir. Hem büyüklü hem de küçüklü birçok farklı ilçeye sahip olan şehir muhteşem güzelliği ile de oldukça beğenilmektedir.

 

Bafa Gölü

 

Bafa Gölü, Ege Bölgesi’nde yer alan en büyük göldür. Aydın’a 90 kilometre uzaklığa sahiptir. Şehir merkezinin güneybatı yönüne düşer. Zamanında deniz ile kıyısı olan bu göl zamanla iç kısma girmiş ve göl halini almıştır.  Sportif faaliyetler ile ilgili olanların uğrak noktası olan bu alanda doğa sporları rahatlıkla yapılır. Birçok doğaseverin ilgi gösterdiği ve ziyaret ettiği bir göldür.  Bu alan çok yünlü bir doğa harikası olması nedeni ile de oldukça beğenilir.

Bafa Gölü ile ilgili görsel sonucu

Kuşadası

 

Aydın denince akla ilk önce Kuşadası gelir. Aydın’ın simgelerinden olan Kuşadası turistik faaliyetler için tercih edilebilecek harika bir yerdir.  Denize girmeyi sevenlerin vazgeçemediği bu adaya yurtdışından ziyaretçi akını yaşanmaktadır. Sayısı plajın bulunduğu bu adanın kıyı kesimleri her dönem yoğundur ve yaz döneminde buralarda adım atacak yer kalmaz.  Hem tarihi hem de modernliği bir arada barındıran bu ada eşsiz güzelliği ile de oldukça ilgi görür. Birçok ilçeye de yakın sınırları olan bu adayı ziyaret eden ziyaretçiler buradan diğer bölgelere de kolaylıkla geçiş imkânı bulur.

kuÅ?adası ile ilgili görsel sonucu

Didim

 

Didim, Aydın’a 1,5 saat uzaklıkta y er alan bir turistik ilçedir.  Aydın’a gelen turistler bu ilçeyi görmeden buradan ayrılmazlar. Bölgede yer alan Altınkum Plajı’nın ünü dünya geneline yayılmıştır. Bu nedenle sayısız turist dünyanın en uzak bölgesinden bu yeri ziyaret etmek için Didim’e gelir. Hem denizi hem tarihi kalıntıları nedeni ile ön plana çıkan Didim, tarihin en önemli tapınaklarının da bulunduğu bir ilçedir.

didim ile ilgili görsel sonucu

Antik Kentler

 

Aydın’da birden fazla Antik kent bulunur. Hepsi zengin tarihi içerik ile doludur. Yüzyıllar öncesinden kalan birçok kalıntı bugün bu özel bölgelerde korunarak turistlere açılmaktadır. Tarih sevenlerin yoğun ilgi gösterdiği bu kentler arasında birçok önemli parça da yer almaktadır. Dünya genelinde bilinen birçok ünlü heykel bu bölgeden çıkartılmıştır. Bugün hala saklanan bu heykeller arasında birçok çanak ve çömlek kalıntısı da yer alır.