• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Avusturya’nın En Güzel 5 Şehri

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Avrupa’nın en popüler tatil merkezi olan Avusturya, yazın ve kışın diğer mevsimlere göre daha çok turisti ağırlamaktadır.

Doğası ve mimari yapılarıyla da ziyaretçilerini büyüleyen Avusturya, ayrca temiz havasının yanı sıra burada ki insanların arkadaş canlısı olması da keyifli zaman geçirmenizi sağlamaktadır. Alp dağlarının manzarasında, renkli yarı ahşap köyler ile modern şehirlerden oluşan bu ülkenin en güzel 5 şehrini sizler için sıraladık.

1. Salzburg

Salzburg

Avrupa’nın en güzel şehri olarak kabul göre Salzburg, 12 yüzyıllık ir tarihe sahip ve çok iyi korunmuş olmasından dolayı da UNESCO tarafından Dünya Mirasları listesinde olmayı hak kazanmıştır. Mozart’ın doğduğu Salzburg, barok mimarisinin de en iyi şekilde yansıtıldığı kentlerden birisidir. 

2. St Gilgen

St Gilgen

Wolfgangsee gölü kenarında alan St. Gilgen, ayrıca Salzkammergut sıradağları ile çevrili bir şehir olarak bütün doğal güzellikleri bir arada sunmaktadır. Rengârenk orta çağ binalarının yer aldığı bu şehirdir. Avusturyalılar için bu şehir yazlık bir bölge olarak kabul görüp son yıllarda yazlık evlerin inşa edildiği bir şehir olsa da 19. Yüzyılın turizm açısından sakinliği ve huzur verici doğasıyla en çok tercih eilen yerlerden birisidir.

3. Hallstatt

Hallstatt

İsmini aldığı Hallstatter gölü tam kıyısında alan bu şehir,  bin kişiden az nüfusuyla ziyaretçiler için sakin bir ortam sunmaktadır. Göl kıyısında olmasının yanı sıra Salzkammergut Dağları’nın manzarasına da sahip bu şehir ayrıca doğal tuz kaynaklarına da sahip. Yıllarca maden şehri olarak bilinen ve Avusturya kültürünü yaşayabileceğiniz bu kent Avusturya’da ziyaret etmenizi tavsiye ettiğimiz yerlerden birisidir.

4. Alpbach

Alpbach

1983 yılında Avusturya’nın en güzel kasabası seçilen ve 1993 yılında da Avrupa’nın en güzel bitki örtüsüne sahip kasabası seçilen Alpbach bütün bunlara rağmen oldukça küçük. Aznüfsuna rağmen Alper’in yüksekliklerinde yer alan bu kasaba, kış mevsiminde kayak merkezi olarak hizmet vermektedir. Bunun yanı sıra her yıl düzenlenen Alpbach Avrupa Forumuda bilim, iş, sanat ve politika dünyasından bir çok ünlü sime ev sahipliği yapıyor. Ayrıca önemli fizikçilerden Erwin Schrödinger’in mezarına ev sahipliği yapan Alpbach ziyaretçilerin konforlu bir tatil geçirebilmeleri içinde bütün lanaklara sahiptir.

5. Lienz

Lienz

Güneş Şehri olarak kabul edilen Lienz, Avusturya’nın güney sınırında İtalya’ya çok yakın bir konmda yer almaktadır. Dört bin yol öncesinde bronz çağında dahi insanların yaşadığı bu şehir, ilk yerleşim yerleri olmasının yanı sıra Roma İmparatorluğu, Habsburg Krallığı e Nazi Almanya’sının da merkezlerinden birisi olarak farklı kültürlere de ev sahipliği yapmıştır. Yaşanılan dönemlere ait farklı mimarileri görebileceğiniz bu kentte ayrıca dağların görüntüsünde büyülenebilir ve yemyeşil kırlarda ferahlayarak keyifli zaman geçirebilirsiniz.