• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Avrupanın Güzel Şehri Zürih

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

 

Zürih Hakkında

İsviçre’nin en büyük kenti olarak bilinen Zürih yaklaşık olarak 1.85 milyon nüfusa ev sahipliği yapıyor. Zürih Gölü’nün kuzey kıyısı ve Alp Dağları arasında mükemmel bir konuma sahip olan ve her açıdan ileri düzeyde olan Zürih, dünyada insanların en çok yaşamak istediği şehirler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Ilıman okyanus iklimin hakim olduğu şehir yılın büyük bir çoğunluğunda yağış alıyor. İklim koşullarını baz alırsak Zürih’i ziyaret etmek ve gezinizin tam anlamıyla tadına varabilmek için ziyaret için önerebileceğimiz en uygun zaman ilkbahar ve yaz ayları. Resmi dilin Almanca olduğu şehirde Fransızca ve İtalyanca da yaygın olarak konuşuluyor. Zürih para birimi olarak İsveç Frangı kullanıyor ve 1 İsveç Frangı yaklaşık olarak 3 Türk Lirasına eşit. Ulaşımın düzenli ve gelişmiş olduğu şehirde banliyö trenleri, otobüs, tramvay ve taksi ile konforlu bir şekilde istediğiniz yere ulaşabilirsiniz. Tek, saatlik veya haftalık biniş kartları alarak daha ekonomik bir şekilde ulaşımdan faydalanabilirsiniz. Avrupa’nın mutfak konusunda iyi olan şehirlerinden İtalya, Fransa ve Almanya’nın birleşiminden oluşan İsviçre mutfağının olmazsa olmazları ise şöyle; peynir, patates, domuz eti, kabak ve pırasa. Etli turta pastetli, patates köftesi rösti, lahana yemeği sauerkraut, yumurtalı hamurdan elde edilen özel makarnaları spaetzle ve ballı kurabiyeleri tirggel damağınızda hoş bir tat bırakacak.

Zürih Havalimanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Her yıl milyonlarca yolcuya taşımacılık hizmeti veren Zürih Havalimanı şehrin 13 kilometre kuzeyinde yer alıyor. İsviçre’nin ticaret limanı olma özelliğini taşıyan Zürih Havalimanı şehir merkezine oldukça yakın olup, şehre ulaşmak için otobüs, taksi, tren ve araç kiralama seçeneklerinden size uygun olanını seçebilirsiniz. 4, 8, 15, 22 ve 1 aylık kullanım seçeneklerden dilediğiniz kartı alıp şehir içinde ulaşımınızı daha kolay hale getirebilirsiniz.

Toplu Ulaşım Araçları (Otobüs, Tren)

Otobüs: 24 saat boyunca seferi bulunan ve yaklaşık 15 dakikada bir hareket eden şehir içi otobüslerle merkeze 20-25 dakika içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz. 11 numaralı hattı kullanarak Zürih şehir merkezine kolaylıkla varabilirsiniz. Otobüs duraklarından veya havalimanı içerisindeki bilet gişelerinden 24 saat boyunca kullanabileceğiniz 13.20 İsviçre Frangına bilet alabilir veya 6.60 İsviçre Frangı vererek tek binişlik karttan satın alabilirsiniz.

Tren: 15 adet tramvay hattının bulunduğu şehirde S-bahn adlı duraklarla bağlantı sağlayarak merkeze ulaşabiliyorsunuz. S-bahn trenini kullanarak 15 dakika sürecek yolculukla şehir merkezindeki tren istasyonuna yani Hauptbahmhof durağına varabilirsiniz. S2 ve S16 hatları 7-8 dakikada bir gelen yolcu terminalinin olduğu -2. katta bulunuyor. Buradan biletinizi alıp sizi doğrudan merkeze ulaştıracak trene binebilir ve konforlu bir şekilde ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Biniş sayısı ve kullanılacak saat aralığına göre fiyatı değişen biletlerden 2.70 ile 21.40 İsviçre Frangı arasında bir miktar ödeyerek satın alabilirsiniz.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama)

Taksi: Taksi kullanımının oldukça yaygın olduğu şehirde, havalimanında beklemeden güvenli ve konforlu bir şekilde merkeze veya kalacağınız yere varmak istiyorsanız, taksi sizin için en iyi ulaşım yöntemi olabilir. Yaklaşık 10-12 dakika süren yolculuk sonrası varmak istediniz yerde olacaksınız. Taksiyle Zürih Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmanın ücretiyse 54 - 68 İsçivre Frangı arasında değişiyor.

Araç Kiralama: Araç kiralama özellikle yurt dışında sıkça tercih edilen ulaşım yöntemlerinden biri. Çünkü araç kiralamak insanı daha özgür kılıyor ve bu sayede şehri istediğiniz yerden istediğiniz şekilde keşfe başlayabiliyorsunuz. Zürih Havalimanı’nda çok sayıda araç kiralama noktası mevcut. Kişi sayısına göre fiyatlandırılması değişen araçların günlüğü 100 İsviçre Frangından başlıyor.

Şehir merkezinden Zürih Havalimanı’na nasıl gidilir?

Metropol bir kent olan Zürih’te şehir içi ulaşım modern bir teknoloji ile sağlanmakla beraber trafik sorunu olmadan rahat günler geçireceğiniz bir imkan sağlıyor. Herhangi bir toplu taşıma aracını kullanarak şehri rahatça dolaşabilirsiniz. Şehrin herhangi bir noktasından Zürih Havalimanı’na ulaşımsa oldukça kolay. Yaklaşık olarak şehirden 13 km kadar uzakta olan havalimanına şehrin herhangi bir noktasından taksi, tren, otobüs ve araç kiralayarak ulaşım sağlamanız mümkün.

Toplu Taşıma Araçları (Otobüs, Tren)

Otobüs: Toplu taşıma araçları arasında en çok tercih edilenlerden biri olan otobüsler 06.00 ile 00.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Havalimanına gece yarısından sonra ulaşmak isteyenler için 00.00’den sonra sabah 06.00’ya kadar süren gece ekspres otobüsleri de mevcut. Zürih Havalimanı’na direkt olarak ulaştıran bir otobüs hattı bulunmuyor. Otobüsü trene aktarma yapmak için kullanıyorsunuz. Bunun için 705 nolu otobüse binip Schwerzenbach durağında indikten sonra oradan Oerlikon yönüne giden trene binip 1.30 saat sonunda havalimanında olabilirsiniz. Bunun için ödemeniz gereken ücret sadece 20 İsviçre Frangı.

Tren: S-bahn tren hatları şehrin neredeyse her noktasına gidiyor. 26 hattın hepsi de merkez istasyondan geçtiği için hepsiyle de Zürih Havalimanı’na ulaşmanız mümkün. 7 dakikada bir hareket eden S16 ve T10 nolu treni kullanarak 20 - 40 dakika arasında havalimanında olabilirsiniz. Bu ulaşım yöntemi için yalnızca 3.40 İsviçre Frangı ödemeniz yeterli.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama)

Taksi: İsviçre’nin tadına doyasıya varmak ve oradan mümkün olduğunca geç dönmek isteyenler için bizce taksi en iyi seçenek. Merkezde kolaylıkla karşılaşabileceğiniz taksileri kullanarak 15 dakika içerisinde Zürih Havalimanı’nda olabilirsiniz. Bindiğiniz noktaya göre taksi ücretleri değişeceğinden yaklaşık olarak 72 - 90 İsviçre Frangı civarında bir ödemeyle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Araç Kiralama: Bachenbuelach Şehir merkezinde yer alan Amag Automobil aracılığıyla 107 İsviçre Frangı vererek araç kiralayabilirsiniz. Yükünüz fazlaysa ve konforlu bir şekilde havalimanına varmak istiyorsanız araç kiralamak sizin için en doğrusu.

Zürih Havalimanı Hakkında

İsviçre’nin hatırı sayılır büyüklükteki havalimanı 1921 yılından beri hizmet veriyor. Ülkenin ticaret limanı olan havalimanında 3 adet pist ve kendi içinde bağımsız iki duraklı metrosu bulunuyor. Zürih şehir merkezine 16.3 km uzaklığında olan ve Avrupa’nın en işlek havalimanlarından biri olan Zürih Havalimanı’na Türkiye’den Türk Hava Yolları ve Pegasus Havayolları ile aktarmasız olarak yaklaşık 4 saatte varabilirsiniz.