• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Apollan’a Hayat Veren Yer Side

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Apollan’a Hayat Veren Yer Side

Side, Antik dönemde oldukça önemli bir liman kentiydi. Adını Luvicceden alan Side, Nar anlamını taşımaktadır. Antik çağdaki adı Pamfilya olan bu bölge, Kilikya ile Likya arasında kalan kısımdı. Side, Pamfilya bölgesinin kalbiydi. Bu Antik Kent, Manavgat ilçesinin sahil kesiminde bir yarımada üzerinde konumlanmıştır. MÖ 8.yy’a dayanan geniş, ihtişamlı bir tarihi vardır.

Yine aynı yüzyılda tüm Pamfilya bölgesi, Lidya Krallığının himayesine girmişti. Değişen şartlarla bu durum değişmiş, sırayla Pers ve Büyük İskender himayesi altına girmiştir. Limanda artan korsancılık faaliyetlerini engelleyen Romalı Konsül sayesinde Pamfilya, diğer kentler gibi Roma İmparatorluğu’nun bir bölgesi haline gelmiştir.  

Side Antik Kenti

Side Antik Kenti

7. yy’dan itibaren zamanla artan korsancılık faaliyetleri bölgede oldukça yıpratıcı olmuştur. Rodos, Venedik ve Ceneviz korsanlarının saldırılarının sonuçları gittikçe ağırlaşmaya başlamış ve limanlar talan edilmiştir. Bir de bunlara Arap akınları eklenince iyice zayıflayan Side, Haçlı Seferleri sırasındaki yağmalamalarla tamamen ıssız hale gelmiş, terk edilmiştir. Yerli halk Antalya taraflarına göç etmiştir. 1890’lı yıllarda bu kalıntıların deniz tarafına, Giritli göçmenler gelerek Selimiye Köyünü inşa etmişlerdir. Günümüzde bu bölgede ufak çaplı yerleşkeler göze çarpmaktadır.

Side Antik Kentinden günümüze, gezip görebileceğiniz birçok kalıntı ulaşmıştır. Tarihe meraklılar ve kültür turizmden vazgeçemeyenler için, harika bir deneyim olacak bu Antik Kent, yılın her ayı misafirlerini ağırlamaya devam ediyor. Antik kenti genel olarak gezmek ücretsiz olsa da Side Müzesi ve Side Tiyatrona girmek ücretlidir.  

Günümüze tüm ihtişamıyla ulaşan bazı kalıntılar, şehir kapısı ve şehir surları, sütunlu caddeler, suyolu, Apollon Tapınağı, liman hamamı, Agora Hamamı (diğer adıyla Side Müzesi), Vespasian Çeşmesi, Ticaret ve Devlet Agorası, Athena Tapınağı, Dionysos Tapınağı, Piskoposluk Sarayı ve Bazilikası, Anıtsal Çeşme ve Antik Tiyatro’dur.  

Side Antik Tiyatrosu

Side Antik Tiyatrosu

Göze ilk çarpan detayı Roma mimari geleneğinde inşa edilmiş olmasıdır. İnşa yapısı bakımından Anadolu’nun tek örneğini teşkil eder. Yaklaşık olarak 17 bin kişiyi alabilecek kapasitedir. Tiyatronun oturmak için yapılmış olan geniş basamakların bir çoğunluğu, yamaca yaslanacak şekilde konumlandırılmıştır. Basamakların üst kısmı ise, düşünce şekillerine hayran bırakacak şekilde iyi planlanmıştır. Üst basamaklar tamamen meyilli biçimde inşa edilmiştir. Süslemelerinde barok detayların göze çarptığı tiyatronun sahnesi üç katlıdır. Müzekart geçen girişler ücretlidir.

Apollon-Athena Tapınağı

Apollon-Athena Tapınağı

Bu ismi, Side şehrinin baş tanrılarından olan Apollon’da almıştır. Bazı sütunları günümüze ulaşmamış olsa da yapılan restorasyon çalışmalarıyla bazı sütunlar yerlerine konulmuştur. Ziyaretçilerin büyük ilgisini çeken Apollon Tapınağı’nda gün batımını izlemek paha biçilemez bir deneyimdir.  

Yine büyük ilgi toplayan Anıtsal Çeşme’de restorasyon ve onarım çalışmaları devam etmektedir. Anıtsal Çeşme’nin tarihte, tüm Anadolu ve Pamfilya bölgesindeki çeşmelerin en büyüğü olduğu biliniyor. 9 Çeşme de denilen bu yapı, Antik Kent ziyaretinizin önemli kısmını oluşturacak nitelikte.