• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Antik Kentlere Yolculuk

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Geçmişin izleri taşıyan bizden yıllar hatta yüzyıllar öncesine yalamış insanların yaşamlarıyla ilgili önemli ayrıntıları da bizlere sunan antik kentler, arkeolojik açıdan oldukça önemlidir. Fakat arkeolojik açıdan öneminin dışında antik kentlerin farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olması ve doğa içerisinde mimarileriyle de dikkat çekici birer sanat eseri olarak da kabul edilebilir.

Zamana meydan okuyan antik kentlerden bazılarını sizler için derledik.

Machu Picchu – Peru

Machu Picchu – Peru

And dağları uzantısında Peru’nun Cuscı şehrinde yer alan Machu Picchu antik kenti, Dünya’nın 7 harikasından biridir. 1450 yılında inşa edilen bu yapı, günümüze kadar gelmeyi başaran ender kentlerden birisidir. Yüksek bir bölgede yer alması ve görülmensin zor olduğu bu antik kent İspanyol kaşifler tarafından bulunamadığından dolayı sömürge altına da alınamamış. Bu durum günümüze kadar bozulmadan gelmesinde de büyük rol oynamıştır. Peru’ya gittiğinizde görülmesi gereken yerler listenizin ilk sırasında sayabileceğimiz bu  kenti tur rehberleri eşliğinde ziyaret edebilirsiniz.

Giza Piramitleri – Mısır

Giza Piramitleri – Mısır

Piramitlerin de birer antik kent olduğunu biliyor muydunuz? Eski zamanlardan beri sırrı çözülemeyen bu antik kentler günümüzde turistlerin en çok ziyaret ettiği yerler arasındadır. 4500 yıl öncesine ait bu eserlerin kullanım amaçları için farklı fikirlerde mevcut. Piramitler ve çevresinde insanların yaşadığına dair izler bulunsa da firavunların ölümden sonraki hayatları için yapıldığı ve birer mezar olduğu da bilinmektedir. Mısır piramitlerinin antik kent olarak kabul edilmesinde ki bir diğer nedense piramitlerin inşa edilmesi sırasında burada çalışan insanların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için piramitlin çok yakınlarında kurdukları köle kentlerdir. Köle kentlere ait izlerin ve kalıntılarının gün yüzüne çıkarılması için arkeolojik çalışmalar devam edilmekte ve piramitlerin sırları günümüze hala tam olarak çözülemediğinden araştırmalar devam etmektedir. Daha fazla bilgi için piramitleri gezerken yerel ir tur rehberinden faydalanmanızı öneririz.

Peta Antik Kenti- Ürdün

Peta Antik Kenti- Ürdün

Roma işgalinden sonra kullanılmayan Peta antik Kenti,  oyma sanatçılığının nadir örneklerini de taşımaktadır. Estetik bir görünüme sahip bu antik kent içerisinde tapınaklar, antik tiyatro ve Roma dönemine ait birçok eseri de görebilirsiniz. 2500 yıl öncesinde aktif bir yaşamın izlerini taşıyan Peta Antik Kenti, Nebatilerin başkenti olduğu bilinmektedir. Ürdün ‘de yer alan Peta Antik Kentini günlük düzenlenen turlarla gezmek mümkün.

Stonehenge – İngiltere

Stonehenge – İngiltere

Londra’nın 130 kilometre uzağında yer alan Stonehenge antik kentini bilmeyen yoktur. 5000 yıl öncesine ait Stonehenge antik kentinin gözlem merkezi be inanç alanı olarak inşa edilmiş bu yapıları görebilmek için turlara katılmanız veya kendi aracınızla gitmeniz gerekmektedir.

Teotihuacan – Meksika

Teotihuacan – Meksika

Dünya üzerinde görebileceğiz en gizemli antik kentlerden birisi olan Teotihuacan, Meksika ‘da yer almaktadır. Neden yapıldığı tam olarak anlaşılmayan, inşa edildikten sonra kullanılmadan terk edilmiş gibi duran bu antik kenti keşfetmeniz için sizleri bekliyor.