• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Antalya’nın Soluk Aldığı Yer Düden Şelalesi

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Doğal Bir Güzellik: Düden Şelalesi

Doğal bir güzellik Düden Şelalesi

Şehir merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta yer alan Düden Şelalesi, özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir. 40 metre yükseklikten düşen suyun görüntüsü ziyaretçileri oldukça büyülüyor. Tam bir doğa harikası olan Düden çayı iki kola ayrılmaktadır. İki kolda da bulunan şelalelerin ikisi de Düden Şelalesi olarak bilinmektedir. Şehir merkezine 7 km uzaklıkta bulunan kolu, Karpuz Şelalesi ya da Aşağı Düden, Varsak'a 1 km uzaklıkta bulunan koluna ise Yukarı Düden Şelalesi denilmektedir. 

Düden Şelalesinin Huzur Veren Havası

Düden Şelalesinin Huzur Veren Havası

Düden Şelalesi, huzur veren sesleri ile birlikte tatilini Antalya'da geçirmek isteyen tatilcilere güzel anılar bırakıyor. Antalya'dan görülmeden dönülmesi gereken yerlerin listesi yapılacak olsaydı Düden şelalesi bu listenin en üst sıralarında karşımıza çıkabilirdi. Arkasında bulunan mağaranın güzelliğiyle birlikte, şelale dikkatleri daha çok üzerine çekmektedir. Yeşilliklerin arasında yükseklikten düşen suyun görüntüsü ve eşine az rastlanır güzel manzarası ile, "Cennetten bir köşe" olarak nitelendiriliyor. Rusya, Ukrayna, İran, Azerbaycan, Çin, Japonya gibi ülkelerden yabancı turist çeken Düden Şelalesi, halk arasında Düdenbaşı Şelalesi olarak da bilinmektedir. Sunmuş olduğu görsel şölen ile, bölgede bulunan hayvanat bahçesi de ortama ayrı bir hava katmaktadır. Şelalenin güzelliği dillere destan olmasının yanı sıra, filmlerde dizilerde ve gelin damarların çekimlerinde de kullanılmaktadır. 

Düden Şelalesine Nasıl Gidilir? 

Düden şelalesine nasıl gidilir

 Bu sene tatilinizi doğal güzellikleri ziyaret ederek geçirmek istiyorsanız, Düden Şelalesine kesinlikle yolunuz düşecektir. İstanbul'dan Antalya'ya gelmek için 9,5 saatli bir yolculuk yapmanız gerekmektedir. Şelaleye ulaşmak için ise Antalya'dan Varsak Belediyesine gitmeniz gerekmektedir. Bu da 1,5 saat gibi bir sürededir. Antalya Merkezden Şelaleye ulaşım sağlamak istiyorsanız, Antalya meydan toplu taşıma merkezinden 78 numaralı otobüse binmeniz gerekmektedir. Alternatif olarak 54 numaralı otobüsleri tercih ederek aktarmalı bir şekilde de gidebilirsiniz. Otobüsler yaklaşık 30 dakikada gideceğiniz yere ulaştırmaktadır. Ulaşım ücreti 5 TL gibi bir rakamdır ve oldukça kolay ulaşım sağlanmaktadır. Şelaleye giriş ücreti ise 3 TL olup, herhangi bir abonelik ya da kart geçerli değildir.

Düden Şelalesinde Neler Yapılabilir? 

Düden Şelalesinde Neler Yapılır

Yerli ve yabancı turistlerin Antalya'da çok uğrak noktası olan Düden Şelalesine gittiğiniz zaman, eşsiz ve güzel manzarayı izleyebileceğiniz gibi, mesire piknik alanı, mini tabiat parkı, restoran ve kafeler, hediyelik eşya dükkânları ve yemyeşil ormanlık alanları gezebilir ve keyifle dakikalar geçirebilirsiniz. Mesire alanlarının içerisinde bulunan çocuk parklarının hemen yanında, 2 ve 7. yüzyıllarda yapıldığı tahmin edilen antik kaya mezarlarını görmek için ziyaret etmelisiniz. Çok sayıda bitki ve hayvan türleri de şelalenin içeride yer almaktadır. Bilinçsiz su kullanımı ve küresel ısınma nedeniyle Düden Şelalesi kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. Sivil toplum kuruluşlarının ve çevre dostlarının çalışması Şelalenin kaybolmaması açısından, halen devam etmektedir.