Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Antalya Kaş

Kaş, Antalya ilinin en büyük yüzölçümüne sahip 4. ilçesidir. Antalya şehir merkezinin batısında ve kara yolu ile yaklaşık 190 kilometre uzağında yer alır. Tarihi Likya Yolu ile Karia Yolu’nun kesişim noktasında bulunması Kaş ve civarının tarihi yönden öneminin artmasına sebep oluyor. Kaş’ın bilinen en eski adı Habesos olup bilinen en eski tarihi ise MÖ 2000 yıllarına yani Hititlere dayanır. İlçe yakınlarında yer alan Patara, Likya Birliği’nin merkezi olarak tarih sahnesinde önemli bir yerde yer almıştır ve alıyordur.

Likya Birliği antik çağlarda var olan ne ilk ne de tek birliktir fakat buna karşın, seçme ve seçilme hakkı olan kadınlarıyla ve her yıl farklı yerde seçilen başkanlarıyla demokrasi kültürünün ilk oluştuğu birliktir diyebiliriz.

Kaş’ta Yerleşim ve Yaşam

Kaş'ta Yerleşim Ve Yaşam

Kaş’ın yerleşik nüfusunun %50’sinden biraz daha fazlası ilçenin kırsal bölgelerinde yaşamaktadır. Kırsal bölgelerde ise tarım açısından elverişli olan Toros Dağlarının etekleri, Gömbe Yaylası ve Kasaba Ovası gibi alanlar özellikle tercih edilen bölgelerdir. Geri kalan nüfus ise şehir merkezinde yaşamaktadır. Yeşilköy, Ova ve Kınık civarında seracılık ve zeytincilik, yaylalarda nar ve elma üretimi, kıyı kesimlerinde de balıkçılık hem Kaş hem de Kalkan civarında turizm temel geçim kaynağıdır.

Kaş Sahil Şeridi

Kaş Sahil Şeridi

Kaş deniz kıyısında yer alan konumu ve 70 kilometrelik sahil uzunluğu ile deniz turizmi için çok önemli bir noktada yer almaktadır. Plajların yapısı ise genel olarak taş ve kayalıktır.. Ayrıca Kaş’ta denize girmenin ve tekne turlarına çıkmanın yanı sıra dalış yapma fikri de çok cazip gelecektir. Bölgenin kayalıklı yapısı suyun daha berrak olmasına yol açtığı için dalış yapmak da normalden daha keyifli bir hale geliyor. Özellikle de tarihi su altı şehirlerine dalış yapmak eşsiz bir deneyim yaşatacaktır. Dalış, yüzme ve tekne turlarının dışında bölgede paraşütçülük de yaygınlaşmaktadır. Özellikle işaretli olan Likya Yolu ve Karia Yolu rotalarında doğa yürüyüşleri yapmak da eşsiz bir deneyim sunacaktır. Yürüyüş yaptığınız yolların yapısı ve tarihi ile ilgili önceden bir araştırma yapabilirseniz hem yürüyüşünüze tarihi bir anlam kazandıracak hem de rotanın içinde bulunan riskleri ve kaybolma ihtimalinizi minimuma indirecek çıkarımları da yapabileceksiniz. Kaş, antik kentleri, tarihi önem taşıyan yolları, doğa harikası plajları, kanyonları, şelaleleriile doğaya, spora ve maceraya doyacağınız bir tatil imkanı sunuyor. Ayrıca ülkemizin birçok bölgesi gibi burası da farklı medeniyet ve kültürlere ev sahipliği yaptığı için bölge daha fazla merak uyandıracak gibi duruyor.

Kaş’a nasıl gidilir

Kaş’a en yakın havalimanı Muğla’da bulunuyor. İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarından yaklaşık 1.30 saat süren direkt uçuşlarla Dalaman Havalimanı‘na uçabilirsiniz. Kaş Dalama arası 155 km. Dalaman Havalimanı’ndan kiralık araç veya özel transferle 2 saat içinde Kaş’a ulaşılabilir. Havalimanından Havaş servisleri ile, Fethiye’ye gelip oradan Kaş’a hareket eden minibüslere binebilirsiniz. Fethiye’den sonra yaklaşık 110 km’lik bir yolculuktan sonra Kaş’a ulaşılıyor. Antalya’dan da Kaş’a kadar hizmet veren otobüslerle 3 saatlik bir yolculuk sonunda ulaşabilirsiniz. Seyahat rotanıza göre Kaş’a Muğla veya Antalya havalimanları üzerinden gidebilmek için uçak biletinizi ucuzau mobil uygulamamız üzerinden satın alabilirsiniz. Seyahat planınızda dilerseniz tur hizmetleri yetkilimizle de iletişime geçerek bilgi alabilir ve uçak bileti alımından, transferinize ve konaklayacağınız otele kadar bütün işlemlerinizi tek seferde zorlanmadan tamamlayabilirisiniz.

© 2015 Barşan Turizm A.Ş. Tüm hakları saklıdır. Bu web sitesinin kullanımı, ticari kullanımı engelleyen Kullanım Şartları ile belirlenmiştir.

Site Yazarı Google+ : Ucuzauc.com