• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Antalya’nın Saklı Cenneti Kaş

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Antalya’nın Saklı Cenneti Kaş

Akdeniz Bölgesi’nin gözbebeği olan Antalya şehrinin ilçesi Kaş, 2231 km2 yüz ölçümü ile şehrin 4. büyük ilçesi konumundadır. Antalya ilinin batısında yer alan ve turizm yönünden Akdeniz Bölgesi’nde önemli bir yere sahip olan Kaş, doğal güzellikleri bakımından yerli ve yabancı turistler tarafından tercih edilmektedir.

Kaş İlçesi’nin Coğrafi Konumu

Kaş İlçesi’nin Coğrafi Konumu

Akdeniz ikliminin hâkim olduğu Kaş’ta yazların sıcak ve kurak kışların ılık ve yağışlı geçmesi ve kışın sıcaklığın 0 derecenin altına düşmemesi nedeniyle yılın her döneminde ziyaretçiler tarafından tercih edilmektedir. Batıda Eşen Çayı’nın bulunduğu kıyısının doğusunda bulunan Üçağız merkezi boyunca uzanmakta olan Kaş’ın kıyısının toplam uzunluğu 90 km olmaktadır. Akdeniz’deki konumuyla tam karşısında yer alan Meis Adaları da ilçeye 1500 metre mesafede yer almaktadır. Teke Yarımadası’nın içerisinde yer alan ve Antalya ile Fethiye arasında kalan Kaş’ın Fethiye ile arasındaki sınır Eşen Çayı ile ortaya çıkan doğal sınır şeklindedir. Coğrafi bölgesi itibariyle tarihi geçmişi köklü olan Kaş, tarihi Likya Yolu ile Karia Yolu’nun kesişim noktasında kalması nedeniyle doğal güzelliklerinin yanında tarihi ve kültürel anlamda da önemli bir konuma sahip olmaktadır. Fethiye, Patara ve Saklıkent gibi turizm anlamında önemli bir yere sahip olan merkezlere yakın olması ilçenin daha fazla ziyaret edilmesini ve ilgi görmesini sağlamaktadır.  

Tarihi ve Doğal Güzellikleri ile Kaş

Tarihi ve Doğal Güzellikleri ile Kaş

Kaş ile ilgili milattan önce 2000 yıllarına dayanan bir tarihsel geçmişinin olduğu yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Bilinen ilk adının Habesos olduğu ve tarihinin Hititler dönemine kadar uzadığı ilçe ile ilgili edinilen diğer bilgilerdir. Likya, Yunan ve Roma dönemlerinden günümüze ulaşan kalıntıların mevcut olduğu Kaş, yakınında bulunan Patara’nın tarihteki yeri ile de önemli bir ilçe olmaktadır. Demokrasi kültürünün ilk oluştuğu birlik olarak bilinen, kendi başkanlarını seçen ve kadınlara seçme ve seçilme hakkı veren bir birlik olan Likya Birliği’nin merkezi olan Patara, bu nedenle tarihte önemli bir yere sahiptir. 70 kilometrelik sahil uzunluğu olması, çevresinin dağlarla çevrili olup masmavi bir denize sahip olması bakımından turizm açısından önemli bir yere sahip olan Kaş, deniz turizmini tercih edilen kişilerin uğrak bir merkezi olmaktadır. Kaputaş, Büyük Çakıl Plajı, Küçük Çakıl Plajı, Akçagerme Plajı ve Limanağzı Plajı ilçede yer alan ve ilgi gören önemli planlarındandır.

Kaş’ta Yapılabilecek Aktiviteler

Kaş'ta yapılabilecek aktiviteler

Deniz turizmi açısından çok nemli bir yere sahip olan Kaş, tekne turlarının yanı sıra zengin bir tarihinin olması nedeniyle tarihi sualtı şehirleri bulunan ilçe, dalış yapmak için ideal bir tatil merkezidir. Ayrıca paraşütçülük de ilçede yaygınlaşmakta ve Kaş ve Meis manzaralı yapılan bir yamaç paraşütü faaliyeti ile de eşsiz bir deneyim yaşanması mümkün olmaktadır. Tarihi özellikleriyle ilgilenen turistler için de birçok faaliyeti bulunan ilçenin Likya Yolu ve Karia Yolu’nda yapılan doğa yürüyüşleri de dönemin tarihsel atmosferini hissettirmektedir.  Xanthos, Antiphellos, Tysse, Istlada, Apollonia, İsinda, Kyaenai gibi antik kentler ilçenin tarihi dokusu için önemli bir rol oynamaktadır. Antalya’nın saklı kenti olarak tanımlanan bu şirin ilçede yılın her döneminde ziyaretçi görmek mümkündür.