• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Ankara'da Mutlaka Katılmanız Gereken Kültür ve Sanat Festivalleri

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

1920 senesinde itibaren Türkiye Cumhuriyeti'ne başkentlik yapan Ankara, 5000 yıllık bir geçmişe sahip. Geçmişte pek çok ulusun üzerinde yaşadığı topraklar, günümüzde 5 milyona yakın insana ev sahipliği yapıyor. Soğuk ikliminin aksine sıcakkanlı insanların bir arada yaşadığı Ankara'da her yıl onlarca festival düzenleniyor. Hasat, yöre, kültür ve sanat, güreş, çocuk ve gençlik, müzik, anma gibi kategoriler altında toplanan festivaller arasında en çok ilgi görenleri ve merakla beklenenleri ise kültür ve sanat festivalleri.

Dünyaca ünlü sanatçıların festivaller aracılığıyla Ankara'yı ziyaret ederek performans sergilemeleri, uluslararası katılımcıların şehre gelerek kültürel etkileşimin artırılmasını sağlıyor. Böylelikle Ankara'nın uluslararası bilinirliği artarken, şehir yerli ve yabancı turistler için de bir cazibe merkezi haline geliyor. Eğer siz de kültür ve sanat festivallerine katılmak için can atıyorsanız, Ankara'da düzenlenen festivallere mutlaka göz atmalısınız.

Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali

2018’de 23.sü düzenlenecek olan Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali, her yıl on binlerce tiyatroseveri buluşturuyor. TAKSAV tarafından düzenlenen organizasyona Türkiye'nin dört bir yanından tiyatro grupları ile tiyatrocular katılıyor. Festivale destek olmak ya da gönüllü olarak çalışmak da mümkün. Eğer festivale izleyici olarak katılmak yerine aktif bir şekilde rol almak istiyorsanız Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali'nin resmi internet sitesinde gönüllü olarak başvuru yapabilirsiniz. Bu yıl 23 Kasım - 3 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek organizasyon kapsamındaki oyunları, şehrin farklı noktalarındaki sahnelerde görmek mümkün. Festival biletleri ise henüz satışa çıkmadı.

Uluslararası İşçi Filmleri Festivali

Bu yıl 13.sü düzenlenecek olan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, Bursa, Diyarbakır, İzmir ve Ankara'da izleyiciyle buluşuyor. Festival kapsamında işçi temalı uzun metraj filmler, belgeseller ve kısa filmler görücüye çıkıyor. Festivalin Ankara ayağı 2 - 9 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek. 100'e yakın yapımın izleyiciyle buluşacağı festival kapsamında filmler şehrin farklı yerlerindeki salonlarında gösterime girecek. Etkinliğe katılmak isteyenlerin herhangi bir ücret ödemesi gerekmiyor.

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali

2018 yılı itibariyle 21. kez katılımcılarla buluşacak olan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin esas amaçları, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, kadının güçlenmesi ve toplumdaki yerini kazanması, feminist düşünce ve eylemlerin yaygınlaştırılması. Festival kapsamında yalnızca filmler değil, paneller, forumlar ve söyleşiler de düzenleniyor. Bu yıl 10 - 17 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan festival kapsamında gösterime alınacak filmleri, Kızılay'da bulunan Büyülü Fener Sineması'nda izleyebilirsiniz. Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Fransız Kültür Merkezi'nde gösterilecek olan filmler ücretsizken, Büyülü Fener Sineması'ndaki filmler ücretli olacak. Çankaya'da konumlanan Büyülü Fener Sineması'na metro ve otobüs kullanarak ulaşabilirsiniz.

Masterpiece Ankara

Festivalden çok etkinlik olarak adlandırabileceğimiz Masterpiece Ankara, alanında birbirinden yetenekli sanatçılar bir araya gelerek katılımcılara kurslar veriyor. Müzik ve sanatın iç içe olduğu Masterpiece Ankara'da resim, heykel ve string art (iplik sanatı) çalışmaları gerçekleştiriliyor. Sanatçıların yönlendirmeleriyle katılımcıların kendi sanat eserlerini ürettikleri festival kapsamında gerekli tüm ekipmanlar da organizatörler tarafından sağlanıyor. 8 Mayıs ile 30 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek olan Masterpiece Ankara'da 119 farklı etkinlik düzenlenecek. Çankaya ilçesinin Tunus Caddesi'nde düzenlenecek organizasyona katılım ücretleri, etkinliğe göre farklılık gösteriyor. Etkinlik merkezine ulaşım da oldukça rahat. Metro ya da otobüs kullanarak kolayca etkinlik alanına gidebilirsiniz.

Bilkent Sanat Festivali

Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen Bilkent Sanat Festivali bu yıl dopdolu bir etkinlik takvimi ile katılımcılarını bekliyor. 'Ankara Sanatla Renkleniyor' sloganıyla düzenlenen festivale dünyaca ünlü ressamlar, akademisyenler, dansçılar ve müzisyenler katılıyor. Bunların yanı sıra workshoplar, sanat atölyeleri ve müzayedeler festival kapsamında gerçekleştirilecek. 2018 yılında 28 Nisan ile 6 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan Bilkent Sanat Festivali, Bilkent Center'da organize edilecek. Çankaya ilçesinde konumlanan Bilkent Center'a ulaşım konusunda da rahat edeceğinize emin olabilirsiniz. Dilerseniz toplu taşıma araçlarından metroyu kullanabilir ya da şehir merkezinden taksiye binerek festival alanına gidebilirsiniz.