• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Ankara’da Gezilecek Yerler

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Ankara hem sahip olduğu köklü tarihi hem de birçok gezilecek yeri ile oldukça merak edilen bir şehirdir. Türkiye’nin de başkenti olan Ankara’ birçok farklı medeniyete de ev sahipliği yapar. Kültürel anlamda oldukça zengin olan bu şehirde turistik anlamda birçok farklı adres bulunur.

ankara ile ilgili görsel sonucu

 

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

 

Müze gezmeyi sevenler için Ankara’da birçok farklı seçenek yer alır. Bunlardan en sık gündeme geleni Anadolu Medeniyetleri Müzesi’dir. Ulus’ta yer alan bu müze sahip olduğu birçok koleksiyon ile müze severlerin ilgisinin karşılığını verir. Anadolu’nun en önemli kalıntılarına sahip olan bu müze Paleolitik Çağ itibari ile birçok antik objeye sahiptir. Avrupa Yılın Müzesi Ödülü’nün de sahibi olan bu müzede sunulan sergiler ziyaretçilere birbirinden farklı parçaları görme fırsatı sunar. Bu müzede ayrıca 6200 yılına ait olan Çatalhöyük Kent Planı’da bulunmaktadır. Tarih meraklılarının akın ettiği müze her dönem büyük bir ziyaretçi kitlesine ulaşmayı başatmış bir noktadır.

 

TBMM Meclisi / Kurtuluş Savaşı Müzesi

 

Modern Türkiye’nin ilk temellerinin atıldığı TBMM, dönemin en önemli binası olma özelliğine sahiptir. 1981 yılında tek meclisli yönetime geçiş nedeni ile bu meclisin kullanımına son verilmiş ve günümüzde bu meclis önemli bir müze olarak ziyaretçilerine hizmet vermeye devam etmektedir. Dini bayramlar haricinde yılın her günün ziyaretçilerin gezisine açıktır. O dönem ait birçok fotoğraf ve kalıntı barındıran meclis, yurtdışından bile birçok tarih meraklısının ziyaret ettiği en önemli tarihi noktalar arasında yer alır. TBMM içerisinde yer alan Osmanlı tavan ve duvar süslemeleri ziyaretçilerin oldukça ilgisini çeker. Birçok çini ve kemerin sergilendiği müze dönemin en önemli mimari özelliklerini bu günlere kadar getirmeyi başarmıştır.

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi

 

Türkiye’nin şu an kullanılan meclisi TBMM üçüncü adresinde ziyaretçilerine kapılarını açar. Yenilenmiş hali ile birçok vekil ve bakanın uğrak adresi olan bu nokta özel bayramlarda birçok turist ve ziyaretçi grubunu ağırlar. Özel resepsiyonlar ile Recep Tayyip Erdoğan eşliğinde gerçekleşen özel davetlere katılanlar burayı yakından gezme ve görme fırsatı bulur.  Pazartesi, cuma ya da cumartesi günü saat 10:00 ile 16:00 saatleri arasında burayı gezmek mümkün olabilmektedir.

 

Atakule

 

Ankara’nın adeta sembol binası olarak bilinen Atakule, 1989 yılında ziyaretçilerine açılmış Ankara’nın en yüksek binasıdır. Seyir terası ile şehrin ört bir yanını izleme fırsatı sunan bu yapının açılışı da Turgut Özel tarafından gerçekleştirilmiştir.  Türk mühendislerin eseri olan bu yapının alt katında bulunan AVM’de yılın her döneminde oldukça fazla sayıda ziyaretçi alır.

Ankara Kalesi

 

Ulus’ta yer alan Ankara Kalesi Ankara’nın en eski yapıları arasında yer alır. Tarihin en önemli anlarına tanıklık eden u kale ünümüzde oldukça yoğun bir ziyaretçiye ev sahipliği yapar. Döneminde birçok kez farklı milletlerin esaretine giren bu kale Ankara’nın simgeleri arasında yer alır.