• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Amerika’nın Birbirinden Güzel Nehirleri

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Amerika tarihinin başlangıcından beri nehirler, ABD’yi modernize edilmiş, gelişen bir ulusa dönüştüren en önemli doğal güzelliklerden biri. Ülke genelinde bulunan bu büyük nehir yatakları, uzak bölgelerin keşfedilmesi, ticaret için mal taşınması ve özellikle batıdan göç sırasında kurak topluluklara su sağlanması için bir araç sağladı. Nehirler, Amerika şehirlerinin gelişimine katkıda bulunmalarına rağmen, nehirlerin zaman içinde yanlış kentleşmeden kaynaklı olarak kirletilmesinden dolayı zarar görmesi maalesef ki engellenememiş. ABD, bu nehirleri korumak için bazı iyileştirmeler yapmış olsa da, bu zararların tamamen giderilmesi halen sağlanamamış durumda. Birçok nehir tehdit altında olmasına rağmen, doğaseverler bu nehirlerin olağanüstü güzelliklerden yararlanabilirler. ABD'deki en güzel nehirleri keşfetmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

The Kenai, Alaska

Alaska'nın güneyinde bulunan Kenai Nehri, karla kaplı dağlık arazide bulunan dağ ormanlarının arasında mükemmel bir konuma sahip. Turkuaz rengi suyuyla adeta büyüleyici bir doğa harikası olma özelliğini taşıyor. Erimiş buzullarla oluşan ve 'meltwater' nehri olarak da bilinen Kenai Nehri, Kenai Gölü'nden Pasifik Okyanusu'nun Cook Inlet'ine kadar 82 mil boyunca uzanıyor. Bölge, yabani hayatı ile de ünlü olmasının yanı sıra,  binlerce yıldır balık tutmak için birincil bölge olarak yerli yabancı tüm turistleri cezbediyor.

Columbia Nehri, Oregon

Pasifik Okyanusu’nun kuzeybatısındaki en büyük nehir olan Columbia Nehri, okyanusa dökülmeden önce, British Columbia, Washington ve Oregon'a kadar 1.234 mil yol katediyor. Derin mavi renklerle büyüleyen bu nehir, sunduğu enfes manzaralarla adeta kartpostalları aratmıyor. Pasifik Okyanusu'nun tuzlu suları ile nehrin tatlı sularında, göç eden birçok balık türüne de ev sahipliği yapan Columbia, batı Amerika Birleşik Devletleri'nin balıkçılık ve kürk ticareti için bir merkez olarak gelişmesinde anahtar rol oynuyor. Nehir o zamandan beri zarar verici etmenlere rağmen, yemyeşil ormanlar, sarp kayalıklar ve onu çevreleyen tepeler arasında yol alıyor.

Hanalei Nehri, Hawaii

Kauai Adası'nda bulunan Hanalei Nehri, 3500 fit yüksekliğindeki Waialeale Dağı tepelerinden, Pasifik Okyanusu'ndaki Hanalei Körfezi'ne doğru akar. Bu yolda ona eşlik eden çok sayıda yemyeşil tropik ormanlar, taro çiftlikleri ve Hanalei Ulusal Vahşi Yaşam Alanı’nın da arasında olduğu birçok yer bulunmuyor. Adanın epik florasını görmek için sularında bir kayık eşliğinde gezmenizi öneriyoruz.

Hudson Nehri, New York

Hearing, kaşif Henry Hudson'un büyülü sularını incelediği 1600'lü yılların başlarından beri ünlü bir nehir olma unvanına sahip. Sonrasında da, İngiliz ve Hollandalılar arasında rekabeti sağlamak için ABD'ye giriş kapısı olarak hizmet etmiş. Hudson'un güzelliği o kadar etkileyici ki, pastoral manzaraları, yazar Washington Irving'in kısa hikayelerine bile ilham kaynağı oldu. Upstate Adirondack Dağları'ndan yükselen nehir, Atlantik Okyanusu’na ulaşana kadar Hudson Vadisi boyunca akıyor ve New York ile New Jersey arasındaki sınır olarak da adlandırılıyor. Hudson, aynı zamanda doğal görünümüyle birçok fotoğraf sanatçısının da gönlüne taht kurmayı başarmış.

Colorado Nehri, Arizona

Oldukça hızlı akan suları ve dik kanyon duvarları bu nehrin güzelliğini benzersiz kılan şeylerden. Colorado Nehri binlerce yıl önce doğal olarak oluşan kanyon duvarları ve sakin çöl manzaraları ile doğa bilimciler ve fotoğrafçılar arasında çok sevilen bir yer. Doğal güzelliğini en iyi şekilde tecrübe etmek için, kanyon katlarında bir rafting gezisi yapabilir, Rockies'ten Meksika'ya 1.450 mil boyunca birçok noktadan birini tercih edebilirsiniz.

Snake River (Yılan Nehir), Wyoming

Wyoming, Idaho ve Washington üzerinden 1.000 kilometre boyunca akan Snake Nehri, engebeli dağlarla çevrili ovalar, derin vadiler ve çevredeki kırsal alanların en muhteşem manzaralarını sunuyor. Columbia Nehri'nin en büyük kolu olan Snake Nehri, Jackson, Twin Falls, Idaho Falls, Boise ve  Yellowstone Milli Parkı'ndan geçtiği yerleri gezebilirsiniz.

Rio Grande River, Teksas

Rio Grande, Güney Colorado'dan Meksika Körfezi'ne akarken, Colorado, New Mexico ve Teksas arasındaki kuraklık ve aşırı yapılaşma nedeniyle, El Paso'dan Ojinaga'ya kadar çeşitli bölümlerde ne yazık ki azalarak devam ediyor. Nehir, kirlilik ve bozulma tehdidiyle karşı karşıya kalsa da, masmavi suların rahatça aktığı Texas Big Bend Milli Parkı'ndaki güzelliği kesinlikle görülmeye değer.

Tennessee Nehri, Tennessee

1979 romanı Suttree ve country müzik sanatçısı Alabama'nın “Tennessee Nehri”nin güzelliğinden ilham almış olmasından dolayı daha da ünlenen olan bu nehir, 17. yy dan sonra malları ve kâşifleri taşımak için kullanılan popüler bir nokta olmuş.