• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Amasya Gezilecek Yerler

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Geçmişte birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapan Amasya, günümüzde de gezilecek birçok farklı yere sahip olan bir şehrimizdir. Amasya birçok şehrimizin aksine gezilecek yerleri merkeze toplaması ile adından söz ettirir. Çıkılacak bir mini gezi ile şehrin birçok önemli noktasını gezmek ve görmek mümkündür. Sabah erkenden çıkılması durumunda bu şehri bir gün içerisinde gezmek mümkündür. Amasya’yı geniş çaplı gezmek isteyenler bu şehre iki gün ayırarak etraflıca çevre ilçeleri de gezme fırsatını yakalayabilir.

 

Amasya’yı temsil eden Yalıboyu Evleri, görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir.  Roma dönemine ait kalıntılarında yer aldığı bu bölgede şehrin tarihine yakından anıklık etmek de mümkün olur. Osmanlı dönemine ait birçok eser bulunduran şehir, gezilecek yer anlamında misafirlerine oldukça geniş bir seçenek sunmaktadır.

 

Piri Baba Türbesi

 

Yaklaşık olarak 15. yy’a ait olduğu bilinen bu türbe, Horasan döneminde Piri Baba için yapılan bir yapıdır. Merzifon bölgesinde gezilecek en önemli yerdir. Dervişler zamanında inşa edilen bu yapı o dönemlerde gelen geçenlere hizmet vermek amacını taşıyan bir yapıdır. Günümüzde birçok turist bu bölgede bu yapıyı ziyaret eder.  Gelen ziyaretçilerin birçoğu burada dilek diler ve mum yakar. Kalem işi süsleme örnekleri nedeni ile ziyaretçilerini kendisine hayran bırakan bir yapıdır.

 

Amasya Müzeleri

 

Müze gezmeyi sevenle için Amasya’da birden fazla seçenek vardır. Şehirde yer alan müzeleri gezerek şehrin geçmişine dair önemli bilgiler edinmek mümkün olur. Şehrin tarihini anlatan çok sayıdaki müze sayısız turistin ziyareti ile her dönemi yoğunluk içerisinde geçirmektedir.  Amasya Müzesi, Hazranlar Konağı Müze Evi, Minyatür Amasya Müzesi gibi birçok mekân meraklıları için gün boyunca hizmet vermektedir.

 

Kral Kaya Mezarları

 

Amasya’da gezilecek bir başka yer Kral Kaya Mezarları’dır. Döneminde Amasya’da yaşayan Pontus krallarına ait mezarlar bu bölgede yer alır. Bu nedenle tarih meraklılarının uğrak adresleri arasında yer alır. Toplamda 21v farklı mezarın olduğu söylenen bu alanda geçmiş dönemde ceza amaçlı kullanılan birçok mezara da yer verilmiştir. Yeşilırmak hizasında boylu boyunca uzanan bu mezarlar o döneme ait oldukça önemli ipuçları vermektedir.

Kral Kaya Mezarları amasya ile ilgili görsel sonucu

Amasya Kalesi

 

Amasya Kalesi bölgenin ziyaret edilmesi gereken bir başka bölgesidir. Harşena Dağı etrafına kurulu olan bu bölgenin diğer adı Harşena Kalesi’dir. Yeşilırmak kıyısına 300 metre uzaklıkta yer alan bölge deniz seviyesinden de 700 metre yüksekliğe sahiptir.

Amasya Kalesi ile ilgili görsel sonucu

Harşena Dağı

 

Pek çok önemli medeniyete ev sahipliği tapan Harşena Dağı, çok eski dönemlerden günümüze gelmeyi başarmıştır.  UNESCO’nun da geçici miras listesine aldığı bu bölge temiz hava ve doğayı sevenlerin uğrak noktası olan bir adrestir. Şehrin önemli noktalarından birisi olan dağa hem yurt içinden hem de yurt dışından her yıl oldukça ciddi rakamlarda turist akını gerçekleşmektedir.

HarÅ?ena DaÄ?ı ile ilgili görsel sonucu