• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Afyonkarahisar

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Afyonkarahisar

Afyonkarahisar Kalesi'nden bir manzara

Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde yer alan birçok tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri bünyesinde barındıran Afyonkarahisar adını 2005 yılında almıştır. Eski ve halk arasında kullanılan adı olan Afyon’un tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Tarihte ilk olarak Hitit egemenliğinde olarak ortaya çıkan bu şehir daha sonra Frigya ve Lidya devletlerinin egemenliğine girmiştir. Malazgirt Savaşı’nın ardından şehre Türklerin yerleştirilmesinden sonra 12. yüzyılda Germiyanoğullarından Osmanlı Devleti’nin egemenliğine girerek bir Türk şehri olarak günümüze kadar gelmiştir.

Afyonkarahisar’ın Tarihi Yapıları

Tarihi çok eskiye dayanan Afyonkarahisar’da birçok tarihi yapı mevcuttur. Arkeolojik kalıntıları, mağaraları, termal zenginlikleri ve tabiat güzelliklerini bünyesinde barındıran Afyonkarahisar şehri, bu nedenle turistlerin de ziyaret etmek için tercih ettiği şehirlerden biridir. Afyon Kalesi, Afyon Ulu Cami, Frig Vadisi – Ayazin Ören Yeri, Kocatepe Anıtı, Utku (Zafer) Anıtı, Göynüş Vadisi Kaya Mezarları ve Yedikapılar Manastırı şehirle bütünleşmiş önemli turistik yapılardır.

Afyonkarahisar’ın İklimi ve Coğrafyası

Ege Bölgesi’nin İç Batı Anadolu Bölümü’nde yer alan Afyonkarahisar’ın toplam nüfusu 901.326’dır. Karasal iklim özellikleri taşıyan şehirde, yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. Şehirde en soğuk ay Ocak olup en sıcak ay ise temmuzdur.

 
 

Afyonkarahisar’da Yaşam ve Geçim Kaynağı

Mermer ve traverten taşı üretiminde dünyada önemli bir yere sahip olan Afyonkarahisar’ın İscehisar ilçesinde dünyanın en değerli beyaz mermeri çıkmakta ve antik çağlardan bu yana kullanılmaktadır. Ayrıca et, tavuk ve yumurta üretiminde de önemli bir konumda olan şehirde kiraz, arpa, buğday ve patates gibi ürünler yetiştirilerek tarımsal faaliyet de önemli bir rol oynamaktadır. Sandıklı ve Şuhut şehrin sınırlı miktarda tatlı patates türü yetiştiren ilçeleri olup Napolyon kirazı olarak adlandırılan kiraz da Sultandağı ilçesi ile Erkmen beldesinde yetiştirilmekte ve ihraç edilmektedir. Türkiye’nin en kaliteli arpası ile Konya ve Ankara’dan sonra Türkiye’nin en önemli buğday üretim merkezi olan Afyonkarahisar, haşhaşın da anavatanı olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle Türkiye’nin tek morfin fabrikası bu şehrin Bolvadin ilçesinde yer almaktadır. Termal bakımından Türkiye’nin en zengin şehri olan Afyonkarahisar, bu alanda birçok lüks tesise sahiptir. Şehrin turizm faaliyetlerinin önemli bir kısmı da Gazlıgöl, Ömer, Gecek, Hüdai, Heybeli, Anemon, İkbal, Korel, Oruçoglu gibi termal merkezlerinden sağlanmaktadır. Manda sütünden elde edilen kaymağı ve Kayseri sucuğundan farklı bir lezzete sahip olan sucuğu olan şehrin lokumu da önemli lezzetlerindendir. Yöresel birçok lezzeti bünyesinde barındıran Afyonkarahisar, ekmek kadayıfı ve patates ezmesi ilave edilen Afyon Ev Ekmeği de farklı lezzet türleri olarak şehirde yer almaktadır. Ayrıca dünyanın yün borsası ile Kızılay Maden Suyu da şehrin diğer önemli üretimlerindendir.

Afyonkarahisar ve Milli Mücadele  

Afyonkarahisar denilince akla ilk gelen olay ise Büyük Taarruz Zaferi’dir. Kurtuluş Savaşı’nda Kocatepe ve Dumlupınar olmak üzere şehir çok önemli savaşlarda yer almış ve Yunanlara burada bozguna uğratılmıştır. Bu yüzden de Afyonkarahisar, Kurtuluş Savaşı’nda Anadolu’nun kilit noktası konumunda olmuştur. Birçok doğal, kültürel ve tarihi zenginliklere sahip olan Afyonkarahisar, her geçen gün daha da gelişmekte ve şehrin ziyaretçi sayısı artmaktadır.