• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Adıyaman Gezilecek Yerler

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Adıyaman ili birçok kültürü bir arada tutan bir şehirdir. Her şeyden önce tarihin bilinen en eski yerleşim yerlerindendir. Tarih açısından M.Ö. 40.000 yıllara dayanmaktadır. Adıyaman hem tarihi hem de doğal güzellikleri açısından Güneydoğu Anadolu Bölgesinin gözbebeği şehridir. Ve kuşkusuz Adıyaman denildiğinde de Nemrut Dağı, Karakuş Tümülüsü, Haydaran Kaya Mezarları ve Cendere Köprüsü gelir.

 

Nemrut Dağları 

 

Nemrut Dağı UNESCO'nun dünya mirası listesinde yer almaktadır. 2150 metre olup çok etkileyici bir manzaraya sahiptir. Kralların dev heykellerini barındıran en görkemli kalıntılarından biridir. Adıyaman da olan biri güneşin doğuşu ve batışını Nemrut Dağ'ından seyretmelidir.

nemrut daÄ?ları ile ilgili görsel sonucu

 

Cendere Köprüsü

 

Bu köprü Cendere suyu üzerindedir. Köprü Romalılar dönemindendir. Köprünün kemeri 92 adet taş bloklardan oluşturulmuştur. Sütunlar kitabelerle süslenmiştir. Dünyanın en eski köprülerinden biridir. Adıyaman'ın turistik gezi alanlarından biridir.

Cendere Köprüsü ile ilgili görsel sonucu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Adıyaman Ulu Camii

 

 

 

 

Adıyaman'ın en büyük ibadet merkezdir. Caminin inşası 1873'lü yıllarda gerçekleşmiştir.

 

Adıyaman Ulu Camii ile ilgili görsel sonucu

Karakuş Tümülüsü

 

Karakuş Tümülüsü şehrin en önemli gezilecek yerleri arasındadır. Tümülüs'te 21 metre uzunluğunda bir anıt vardır. Komagene Krallık ailesine ait bir anıttır. Bu anıt M.Ö dönemlere rast gelmektedir. Nemrut'u zirveden gören yerdir.

KarakuÅ? Tümülüsü ile ilgili görsel sonucu

 

Adıyaman hem tarihi dokusu hem de doğal güzellikleri ile dikkat çekici bir şehirdir. Şehir farklı medeniyetleri ağırlamış olduğundan birçok tarihi eser bulunmaktadır. Adıyaman halkı geçimini hayvancılıkla, tarımla, sanayiyle sağlamaktadır. Turizm açısından da son derece önemli bir konumda olması her yıl ziyaretçi akınına sebeptir. Adıyaman en mistik şehirlerden biridir. Tarihin bilinen en eski kenti olması Adıyaman'ın birincil özelliğidir.

 

Adıyaman Müzesi

 

Adıyaman Müzesi tarihi eserler açısından ziyaretçilerin dikkatini çeken bir müzedir. Müzede Romalılardan Bizanslılara kadar eserler vardır. Müzede insanlık tarihine ait birçok eser vardır. Seramik kaplardan, mozaiklere kadar, altın sikkelerden, hayvan figürlerine kadar tüm çeşitlemeler sunulmaktadır. Müzede aynı zamanda Adıyaman sembolü olan Nemrut Dağı' nın heykelleri, maketleri bulunmaktadır.

 

Adıyaman tarih kokan bir merkezdir. Büyüleyici bir tarih yapısı vardır ve her yıl bu güzelliklere şahit olmak için yerli ve yabancı turist akınına uğrar. Şehirde tarihi bölgeler, müzeler, camiler, kaleler, kabir ve anıtlar vardır ve her biri görülmeye değerdir. Nemrut Dağı milli parkı dünyanın en önemli yerleri arasındadır ve Unesco Kültür Miras listesindedir. Adıyaman binlerce yıllık tarihe sahip olunca tarihi yapıları da ön plandadır. Bunlardan bazıları Göksu Köprüsü, Gerger Kalesidir.

 

Arkeolojiye ilgi duyanlar için de Adıyaman gezilebilecek yerlerdendir. Birçok antik kent ziyaretçisini hayranlığa sürükleyecek özelliktedir. Perre Antik kenti, Karakuş Tümülüsü, Haydaran Kaya Mezarları bunlardan sadece bazılarıdır. Aynı zamanda Adıyaman ziyaretinde tarihi cami ve kiliseler de en çok ziyaret edilen yerler arasındadır. Adıyaman Ulu Cami, Eskisaray Cami, Petrus Kilisesi bunlardan bazılarıdır. Adıyaman da mağaralar da mağara turizmine ilgi duyanlara cevap verebilecek niteliktedir.