• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Adana’da Gezilecek Yerler

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Mutfağıyla tarihiyle ve insanıyla Doğu kültürünün batı ile harmanlandığı yer olan Adana, Türkiye’nin 6 büyük ili konumunda. Akdeniz’e açılan kıyılarıyla turizm açısından da potansiyel barındıran şehirde ticaret de en az turizm kadar gelişmiş durumda. Seyahat severlerin son dönemlerde gezi rotalarının üst sıralarında yer verdiği Adana, mutfağıyla tüm ilgiyi üzerine topluyor.

Taş Köprü

Adana’nın sembollerinden bir tanesi olan Taş Köprü, şehrin merkezinde, Seyhan Nehri üzerinde bulunuyor. Hititler döneminde yaptırıldığı düşünülse de bulgular Milattan Önce 4. yüzyılı, Roma İmparatoru Hadrian’ı işaret ediyor. Aktif olarak kullanılan köprüler arasında en eskisi olma unvanını taşıyan Taş Köprü, mutlaka ziyaret etmeniz gereken yapılar arasında başı çekiyor.

Ulu Camii (Ramazanoğulları Camii)

16. yüzyılda Ramazanoğulları Beyliği tarafından yaptırılan ve beyliğin en önemli mimari eserleri arasında gösterilen Ulu Camii’nin yapımına 1509 yılında Ramazanoğlu Halil Bey başlamış, ölümüyle de oğlu Piri Mehmet Paşa Cami’yi tamamlamış. Selçuklu ve Memluk unsurları mimarisinde barındıran Camii, 1998 yılında yaşanan depremden hasar görmüş, 6 sene süren restorasyon çalışmalarının ardından ibadete açılmış.

Sabancı Merkez Camii

Türkiye Diyanet Vakfı ile Sabancı Vakfı’nın ortaklaşa inşa ettirdiği Sabancı Merkez Camii, Balkanların ve Orta Doğu’nun en büyük camisi olarak kabul görüyor. Yapımı 10 yıl süren camide 28 bin 500 kişi aynı anda ibadet edebiliyor. Klasik Osmanlı mimarisinden esinlenilen Sabancı Merkez Camii, Sultanahmet Camii ve Selimiye Camii’ne benzetiliyor.

Adana Merkez Park

2004 yılında hizmet veremeye başlayan Adana Merkez Park, Seyhan Nehri kıyısında bulunuyor. Türkiye’nin en büyük parkı olarak kabul ediliyor. Parkın güney sınırında Sabancı Merkez Camii kalırken, kuzey sınırında da Galleria Alışveriş Merkezi yer alıyor. Adana’da iki yakayı birbirine bağlayan Sinanpaşa Köprüsü ile birlikte parkta 400 binden fazla bitki bulunuyor.

Tarihi Kazancılar Çarşısı

Geleneksel Anadolu çarşılarının günümüze taşınmış halini andıran Tarihi Kazancılar Çarşısı, Büyük Saat’in yanı başında bulunuyor. Eskiden kazancılar ve bakırcıların yer aldığı çarşı olarak bilinse de günümüzde her ihtiyacınızı karşılamaya yönelik dükkanlar bulabiliyorsunuz. Gece olup da dükkanların kepenklerini indirmesiyle birlikte, canlı müzik eşliğinde yapılan hoş sohbetler yapılıyor ve tadı damağınızda kalacak yiyeceklerin tüm sokağı dolduran kokusu yayılmaya başlıyor. Adana’nın en iyi kebaplarını da Tarihi Kazancılar Çarşısı’nda bulabilirsiniz.

Varda (Alman) Köprüsü

Karaisalı ilçesinin Hackırı Mahallesi’nde yer alan Varda Köprüsü’nün Alman Köprüsü olarak bilinmesinin nedeni köprüyü Almanların yapması. 20. yüzyılın başında inşa edilen köprü, ipek yolunun yerine geçmesi beklenen Berlin – Bağdat demiryolunu bitirmek amacıyla yapılmış. 2012 yılında vizyona giren Bond serisini devam filmi Skyfall’un sahneleri de bu köprüde çekilmiş. Köprüye gitmek için ara. Kiralayabilir veya günübirlik turlara katılabilirsiniz.

Anavarza Antik Kenti

Kozan ilçesine bağlı Dilekkaya Köyü’nde kazı çalışmalarının devam ettiği Anavarza Antik Kenti’nde Roma ve Bizans dönemine ait kalıntılar gün yüzüne çıkarılmış. Antik kentte yer alan Anavarza Kalesi de pek çok muharebe görmüş ve zamanla surları yıkılmış olarak 200 metrelik bir kaya üzerinde konumlanıyor. Yaz döneminde saat 08:00 – 19:00 arasında halka açık olan kent, kış döneminde ise 08.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Kente girişler ise ücretsiz.

Adana Arkeoloji Müzesi

1924 senesinde açılan ve Türkiye’nin en eski müzeleri arasında yer alan Adana Arkeoloji Müzesi’nde Çukurova çevresinden çıkarılan kalıntılar sergileniyor. Hitit, Frig, Roma, Fenike, Asur, Selçuklu ve Osmanlı Dönemi’ne ait eserlerin bulunduğu müze, yaz döneminde 08.00 – 19.00; kış dönemindeyse 8.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Pazartesi günleri kapalı olan müzenin giriş ücreti ise 5 TL.

Büyük Saat

Türkiye’nin en büyük saat kulesi olan Büyük Saat, Seyhan ilçesinin Ali Münif Caddesi’nde konumlanıyor. Saatin yapıma 1881 senesinde Ziya Paşa başlıyor, 1882’de de vali Abidin Paşa tarafından tamamlanıyor. Modernizmin simgelerinden olan Büyük Saat, 1. Dünya Savaşı’nda zarar görmüş, fakat Cumhuriyet döneminde restore edilmiş.