• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

3 Günlük GAP Gezisi

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

gap turu

Türkiye’nin en gözde olmasa da aslında tarihiyle ve doğasıyla bir cennet olmasında büyük bir katkısı olan Mezopotamya medeniyetlerine ev sahipliği yapmış şehirleri görmek, ölmeden önce yapmanız gerekenler arasında da ilk sıralarda yer almaktadır.

3 gün gibi kısa bir sürede gezebileceğiniz ve son derecede memnun kalabileceğiniz bir rota üzerinden Diyarbakır, Batman, Mardin, Urfa, Adıyaman ve Antep’te yapabileceklerinize dair bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

 

Diyarbakır

3 gün dört şehirlik GAP gezi turunun ilk durağı olarak Mezopotamya’nın kalbi Diyarbakır’a İstanbul’dan yaklaşık olarak bir buçuk saatlik bir uçak yolculuğu sorasında varabilirsiniz.  Çok fazla zaman kaybetmeden diğer şehirleri de görebilmek için zaman kaybetmeden bu şehirde ilk durağınızın şehrin meşhur Ulu Camii ve Diyarbakır Surları olmasını öneririz.  Surlar son zamanlarda olan siyasi olaylar nedeniyle zarar görse de restorasyon çalışanları sonucunda yeniden turizme açılmıştır. Surlara tırmandıktan sonraki yemyeşil bir manzarayla karşılaşabilirsiniz. Fakat bahar ayları için bu durumun geçerli olduğunu özellikle belirtelim. Yaz mevsiminde kuru ve çorak bir görüntü, kışınsa daha çok beyaz bir kar örtüsü manzarasının güzelliğiyle büyülenebilirsiniz.

Diyarbakır’da ünlü şair Cahit Sıtkı Tarancı’nın evini de görmeniz de edebiyat açısından oldukça önemli eserlerin doğduğu yer hakkında bilgi vermektedir.  Şairin evi ünlü Diyarbakır Ulu Camii’ne çok yakın bir konumda yer almaktadır. Keçi Burcu ve Mardin Kapıyı’ da ziyaret ettikten sonra Hasankeyf ‘e özel araçlar veya servislerle gidebilirsiniz.

Batman- Hasankeyf

Hasankeyf GAP projesinden dolayı 10.000 yıllık tarihin sular altında kalma tehlikesiyle karşı karşıyadır.  Dicle Nehri’nin iki yanında yer alan bu ilçe Batman’a bağlıdır. Dağların ortasında yer alan bu ilçe tarihin sokaklarında kalan fakat suların altında yok olan bir tarih olarak canınızı acıtacağına hiç şüphe yok. Buna rağmen eşsiz doğasıyla yine de sizleri büyüleyecek güzelliktedir. Mezopotamya kavimlerinin geçtiği bu şehirde Bizans, Eyyübi, Sassani ve Artuklulara ait izleri hala taşırken, Osmanlı idaresinde olduğu zamanlara aitte birçok yapıyı bünyesinde bulunduruyor.

Hasankeyf’de günümüzde de hala devam eden mükemmel bir gelenek bulunuyor. Burada şehir tarihi konusunda bilgilendirilmek amacıyla verilen eğitime katılan küçük çocuklar sizlere rehberlik ediyor.  Gönüllü olarak rehber hizmeti veren bu çocuklarla keyifli bir geziye çıkabilirsiniz. Ayrıca kendileri küçük olsa da işlerinde son derece hassas, kibar ve ciddi olduklarını da belirtelim.

Mardin

Hasankeyf’ten sonra buradan özel araçla Mardin’e geçebileceğiniz gibi özel servisler veya şehirler arasında özel arabalarıyla da hizmet veren kişilerle de Mardin’e yolculuk yapabilirisiniz.

Mardin’e giderken yol üstünde Batman’ın ilçeleri bulunmaktadır. Buralarda Süryani ağırlıklı halk yaşadığından dolayı özellikle gümüş işçiliği konusunda ün yapmış Midyat’a uğrayabilir çok uygun fiyatlara gümüş hediyelikler satın alabilirsiniz.

Midyat’tan sonra Mardin’e vardığınız bu şehrin gece adeta bir gökyüzü gibi göründüğünü fark edecekseniz.  Gecenin zifir karanlığında köşelerine yıldız serpilmiş bir gökyüzü hayal edin ve işte orası Mardin. Mardin’in meşhur bir sözü var buradaki hayata dair ‘Gündüzü mezarlık, gecesi gerdanlık.’ Gerdanlık denmesinin nedeni ise gece Mardin Kalesi’nin aydınlatmasının gece aydınlatması nedeniyle elmas bir gerdan gibi parlamasıdır.

Mardin’de gündüz ne kadar sıcaksa bahar mevsiminde akşam rüzgârının serinliği son derece ferahlatıcıdır. Gecenin ve gündüzün farklı güzellikleri karşısında büyüleneceğiniz Mardin’e Taş Şehir ’de denmektedir. Taş işçiliğinin en nadide örneklerini sunan bu şehirde taştan dantel yapmışlar denilmektedir. Şehir merkezinin ve Mardin’in Savur ilçesinin tarihi mimari yapısı bozulmadığından gezilecek yerler açısından da adeta bir müze kenti andırmaktadır Mezopotomya Ovası’na bakan evlerinin yanı sıra şehrin Venedik ve Kudüs gibi kentlerle de karşılaştırılması da ayrı bir hayranlık uyandıracağına şüphe yok.

Mardin’de Süryani şarabı bulabileceğiniz birçok yer bulunmaktadır. Ayrıca şehrin eflatun badem mezesi de yine tatmak ve sevdiklerinize götürmek için alabilecekleriniz arasında.

Süryani Cemaati için de kutsal olan Deyrul Zefaran Manastırı ve ayrıca farklı bir inancın simgesi olan  Kasimiye Medresesi ise kardeşçe yaşayan halkların birliğini gösteren cinsten, inanç özgürlüğü diye bağırıyor adeta.

Mardin’den sonra Urfa’ya geçiş için de şehir merkezinden hareket eden otobüsler, küçük servisler veya özel araçlarla kara yolundan kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Urfa

Balıklı gölüyle bilinen Urfa, ayrıca GAP bölgesinde ki en renkli çarşılara sahip olması nedeniyle de dikkat çekmektedir. Çok uygun fiyatlara satılan farklı renklerdeki poşular ve şalvarlar adeta şehrin de simgesi halinde. Buradan poşu alarak sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

GAP bölgesinde hemen hemen her şehirde bir Ulu Camii bulunmaktadır. Urfa’nın da Ulu Camii’ni gezebilir, Harran evlerinin tarihini sokaklarında gezerken hissedebilirsiniz.

Harran Ovası’nda Urfa’ya bağlıdır. Harran coğrafi olarak da bulunduğu konumdan dolayı en çorak topraklara sahiptir fakat turizm açısından dikkat çeken evleri bu bölgede turizmin hareketli olmasını sağlamaktadır. Konik kubbeli olarak inşa edilen Harran Evleri, sadece turizm amaçlı değil günümüzde hala insanların içinde hayatlarını sürdükleri bu evler, her mevsime uygun özellikte inşa edilmiştir.  Yazları serin ve kışları da sıcak olması bölge koşullarına göre son derece uyumludur.

Urfa’da ayrıca Atatürk Barajı’nı da özellikle akşam karanlığında görmenizdir. Çok büyük olan bu tesis, rüzgarın ve suyun sesiyle daha da büyüleyici mistik bir havaya sahip, ayrıca fotoğraf çekmek içinde son derece uygun olan bu bölgeler GAP gezisinde de önemli noktalardan birisidir.

Adıyaman- Nemrut Dağı

Gezi sırasında ikinci ve son geceye ayrılan Nemrut Dağı için Adıyaman’da konaklayabilirsiniz. Bu bölgede konaklayabileceğiniz birçok alternatif bulunmaktadır. Temiz ve aynı zamanda da konforlu bu otellerde gönül rahatlığıyla konaklayabilirsiniz. Nemrut dağında güneşin doğuşunu izleyebilmek için sabaha karşı kalmanız ve iki saatlik bir minibüs yolculuğu yapmanız gerekmektedir. Özellikle turistlere özel olarak da hizmet veren güneşin doğuşunu izlemek isteyenler için sürekli olarak hizmet veren bu minibüsler kaldığınız yerden Nemrut Milli Parkına kadar götürmektedir.

Fakat güneşin doğuşunu izlemek için taşlarla kaplı dik bir yokuş daha çıkmanız gerekiyor. 2150 metre yükseklikte dağın tepesinde üşümemek için her mevsim yanınızda montunuz veya battaniyenizi de götürmenizi tavsiye ederiz.

Gün doğumunda gökyüzünün kızıllığını ve güneşin tüm güzelliğiyle dünyayı aydınlatışına tanık olduktan sonrasında Komagene Krallığına ait insan boyutundaki heykelleriyle milattan önce birinci yüzyıl zamanında Pers ve Yunan tanrıları örnek alınarak yapılan heykellerde burada görmeni gerekenler arasında.

Gaziantep

GAP gezisinin son durağı Gaziantep, sürprizlerle dolu bir şehirdir. Türkiye’nin en ünlü baklavacısı İmam Çağdaş ve Zeugma’dan çıkan mozaiklerin sergilendiği mozaikleri Pazar günü dahi gezebilirsiniz. Pazar günleri hemen her yerin ve çarşıların da kapalı olduğunu belirtelim. Bu nedenle de Antep’i daha ayrıntılı gezmek için hafta içine denk getirmenizi tavsiye ederiz

Zeugma’nın simgesi haline gelen Çingene Kızı, en dikkat çeken yapılar arasında yer alıyor Gaziantep’in çarşıları yerel hayatı dikkat çekici ve çok renklidir. GAP gezisinin son ayağı olan Antep’ten sonra yine yaklaşık olarak bir buçuk saatlik bir yolculuktan sonra İstanbul’a dönebilirsiniz.