• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Uzak ve Mağrur: Hindistan

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Kültürel özellikleri ve geleneksel kıyafetleri ile dünyada en çok dikkat çeken yerlerin başında gelen Hindistan etrafa bambaşka bir gözle bakmanızı sağlıyor. Güney Asya’da konumlanan ve sıcakkanlı insanlara sahip olan bu ülke bir hayli kalabalık. Dünyanın en önemli dinleri olan Hinduizm, Jainizm, Budizm ve Sihizmin bu ülkede doğmuş ve yayılmaya başlamış. Gizemli havası ve bir tablo gibi insana göz kırpan sokaklarıyla Hindistan’a hayran kalmamak mümkün değil.

Gezilecek Yerler

Başkenti Yeni Delhi olan Hindistan kalabalık bir ülke olmasını sahip olduğu geniş yüz ölçümüne borçlu. 28 eyaleti olan bu ülkede artan yer sayısıyla gezilecek nokta da günden güne çoğalıyor. Yeni Delhi şehrinden sonra en çok ziyaret edilen şehirleri ise Mumbai, Bombay, Varanasi, Goa, Agra ve Japur olarak sıralayabiliriz. Eğer yolunuz Yeni Delhi’ye düşerse yapımı yaklaşık 13 yıl önce tamamlanan Hindu tapınağına mutlaka uğrayın. Görkemli binası ve dini mitleriyle bu yer sizi Hintlilerin dünyasına sokuyor. Hindistan’ın ikinci en büyük şehri olan Bombay’da ise Bombay Limanı’na gelip Gateway of India yani Hindistan Kapısı isimli yapıyı da görebilirsiniz. Hindular tarafından kutsal sayılan Ganj Nehri yakınlarında bir yeri gezmek isterseniz de rotanızı Varanasi’ye çevirmeniz yeterli. Geleneksel özelliklerini hala ilk günkü gibi taşıyan bu şehirde Aarti Seromonisi yani ölü yakma ve günahlardan arınma törenlerine şahit olabilir, Hindu geleneklerini çok yakından tanıma şansı yakalayabilirsiniz. Dünyanın en önemli eserlerini görmek için ise Hindistan’ın kültür başkenti olan Agra’ya gitmeniz gerekiyor. Yorgunluğunuzu deniz, kum ve güneş üçlüsü ile atmak için ise doğruca Goa’ya gidebilirsiniz.

Yapılacak Aktiviteler

Hindistan hem çok özel hem de çok farklı bir kültüre sahip. Her sokağında sizi şaşırtan bir bina, bir insan ya da bir çarşı pazar görmeniz çok doğal. Buraya geldiğinizde yapacağınız ilk şey, Hinduların yaşam tarzlarını yakından tanımak olacak. Onları daha iyi anlamak için düzenledikleri törenlere katılabilir, ibadet ettikleri yerlere gidebilirsiniz. Eğer ilkbahar zamanlarında Hindistan’da bulunursanız Holi isimli dünyanın en renkli festivaline katılıp, baharın gelişinin Hinduların tarzıyla kutlayabilirsiniz. Mahavir Jayanti, Ramanavami ve Buddha Purnima ise diğer festivallere verdikleri isimler.

Yeme İçme

Hindistan’a gittiğinizde burnunuza keskin bir şekilde gelen baharat kokuları ile selamlanabilirsiniz. Çünkü ülkede baharat yemeklerin vazgeçilmezi ve çokça kullanılıyor. Et olarak karşınıza genellikle tavuk ve deniz ürünleri geliyor. Hindistan’da tatlılar da bile baharatlarla karşılaşmanız mümkün. Bakliyat ve meyve ağırlıklı bir beslenme prensibine sahip olan ülkede körinin halk için ayrı bir yeri var. Hinduizm inancı nedeniyle burada inek eti görmeniz imkansız. Hatta bazı Hindular tüm hayvansal gıdalardan uzak durur. Yemeklerde mercimek ve pirinçle sıkça karşılaşabilirsiniz.

Konaklama

Hindistan’ın başkenti olan Yeni Delhi’de konaklamak isterseniz buranın en popüler noktalarından Connaught Place’a uğrayabilirsiniz. Ülkenin her şehrinde çeşitli bütçelere yönelik yerler var. Buraya geldiğinizde lüks otellerden küçük pansiyonlara kadar sayısız seçeneği değerlendirebilirsiniz.

Alışveriş

Zengin ve farklı bir kültüre sahip olan Hindistan’dan sevdiklerinize rengârenk hediyeler alabilirsiniz. Ülkede en meşhur olan hediyelik eşya ise Ganesha Heykelleri. Yapı malzemesi nedeniyle oldukça ağır olan bu heykeller buna rağmen büyük ilgi görüyor. Saree ve Kurta ise Hinduların giyim tarzını ortaya koyuyor.

Eğlence ve gece Hayatı

Ülkenin başkenti olan Yeni Delhi’de gece saat 12’den sonra açık bir yer bulmanız çok zor. Bu durum diğer şehirlerde de hemen hemen aynı. Gece hayatı bu ülkede pek önemli bir yerde değil. Ancak zengin kesimin olduğu noktalarda daha renkli ve hareketli bir eğlence anlayışı görebilirsiniz.

Ulaşım

İstanbul ve Ankara şehirlerinden Hindistan’a yapılan direkt ya da aktarmalı uçuşları haftanın her gününde bulabilme imkanınız var. Hindistan’a yapacağınız uçuşların varış noktaları arasında ise Yeni Delhi, Mumbai, Kolkata, Ahmedabat, Hyderabad, Bangalore ve Chennai yer alıyor. Eğer gezinize başkentten başlamak isterseniz buradan diğer şehirlere geçiş yapabilirsiniz.