• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Türkiye’nin En Büyük 3 Kampüsü

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Bir ülkenin en büyük sermayesi gençleri, en büyük sorumluluğu ise onların alacağı eğitim kalitesidir. Okullarda alınan eğitimin son ve en önemli halkası ise üniversitelerdir. Aynı zamanda; küçük yaşlarda karşılaştığımız “Büyüyünce ne olacaksın?” sorusuna cevabın bulunacağı yerlerdir üniversiteler. Üniversiteler, ilkokullar ve liselerden farklı olarak daha komplike bir eğitim alma fırsatı sunarlar. Elbette ki bir üniversiteyi üniversite yapan en önemli detaylardan birisi kampüsleridir. Bu yazımızda sizlere Türkiye’nin en büyük kampüslerinden bahsedeceğiz.

Van 100. Yıl Üniversitesi (85 km²)

Van 100. Yıl Üniversitesi (85 km²)

Yüzölçümü bakımından ülkemizin en büyük kampüsüne sahip olan üniversite 1982 yılında, ülkemizin en büyük gölü olan Van Gölü’nün kıyısında kurulmuştur. Aktif olarak 30.000’den fazla öğrenciye hizmet veren bu üniversite kurulduktan sonra Van’ın incisi haline gelmiştir ve şehre ekonomik olarak çok büyük katkı sağlamıştır.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (76 km²)

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (76 km²)

Kısaca ODTÜ olarak bilinen ve ülkemizin en saygın üniversitelerinin başında gelen Orta Doğu Teknik Üniversitesi 1956 yılında başkent Ankara’da kurulmuştur. Bugüne kadar 120.000’in üzerinde mezun vermiş olan ODTÜ, Dünya’da üniversiteler arasında yapılan birçok listeye girebilen tek üniversitemizdir. Aynı zamanda yabancı dilde eğitim vermek, merkezi bilgisayar sistemi kurmak, üniversite müzesi açmak gibi birçok yeniliğin mimarı yine Orta Doğu Teknik üniversitesidir. Üniversitenin kampüsü 60’lı yıllardan sonra öğrencilerin desteğiyle ağaçlandırılmış ve orman haline getirilmiştir. Aynı zamanda kampüsün bir diğer güzelliği de içinde birçok su sporunun yapılmasına imkân veren ve kampüsün su ihtiyacını karşılayan Eymir Gölü’nü barındırmasıdır.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (35 km²)

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (35 km²)

1992 yılında kurulan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü; özellikle teknoloji alanında eğitim-öğretim, araştırma, üretim, yayın ve danışmanlık yapan bir devlet üniversitesidir. Kampüs alanı; Urla’ya 15, Çeşme’ye ise 35 km uzaklıktaki Gülbahçe Köyü’ndedir. Şehir merkezine uzaklığı sebebiyle sürekli olarak otobüs ve dolmuş seferleri öğrencilerin ve akademisyenlerin hizmetine sunulmuş vaziyettedir. Bu kampüste sağlık, spor, beslenme, kültür-sanat vb. konularda çeşitli olanaklar mevcuttur. Sağlık hizmetleri için bir adet Aile Hekimliği Merkezi; spor faaliyetleri için yarı olimpik yüzme havuzu, kapalı ve açık spor sahası, fitness salonu ve dans stüdyosu; beslenme ve sosyalleşme faaliyetleri için 5000 kapasiteli kafeterya; kültür-sanatlarla ilgili etkinlikler için ise 60’tan fazla topluluk mevcuttur.