• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Tren Bileti Alarak Gidebileceğiniz Uygun Tatil Seçenekleri

Anasayfa » Seyahat Fikirleri

Tren Bileti Alarak Gidebileceğiniz Uygun Tatil Seçenekleri

Huzurlu bir tren yolculuğu

Tren yolculukları, en zevkli seyahat şekillerinden biridir. Yolculuk boyunca etrafa bakarak seyahat etmek, geçilen yerlerin bitki örtüleri ve coğrafyasını öğrenmek için önemlidir.  Tren yolculukları son dönemlerde popüler olan seyahat türleri içerisindedir. Yurt dışı tren seferleri arasında, Orient Ekspres, Trans-Sibirya ekspres yolculukları ilk akla gelenlerdir. Yurt içinde de farklı rotalara trenle gitmek mümkündür. Yurt içi tren seferleri, her zaman daha ekonomik olan seferlerdir. Ayrıca, alınacak tren biletinin türü de seyahat bütçesini etkileyecektir.

tren yolculuğu konforu

Tren İle Yurt İçinde Yapılacak Seyahat Rotaları

Tren ile yurt içinde farklı yörelere seyahat edilebilir. İlk akla gelenlerini sıralayacak olursak:

  • Doğu Ekspresi
  • Kurtalan Ekspres
  • Ege Ekspresi
  • Van Gölü Ekspresi
  • Toros Ekspresi’dir.

Ayrıca, şehir içinde bulunan banliyö hatları ile hızlı ve zevkli bir ulaşım mümkündür. Eskişehir ve Ankara’ya hızlı tren seferleri ile kısa sürede ulaşım mümkün olacaktır.

Eskişehir’e İstanbul gibi büyükşehirden trenle ulaşmak son derece rahattır. Özellikle, çocuklu ailelerin görmesi önerilen yerler içerisinde Eskişehir, ilk sıralardadır. Burada bulunan parklar, müzeler, kültür turu yapmak isteyenler için önerilecektir. Trenle ulaşım, ekonomik seçeneklerdendir.

Trenlerde Sunulan Konfor

konforlu bir tren yolculuğu

Trenler son dönemlerde, oldukça konforlu ve rahattır. Uzun seyahatler için, yemek servisi, yataklı vagonlar yer almaktadır. Vagon özelliklerine göre de trenlerde farklı seçenekler yer alır. Alınacak bilet türüne göre seyahat, daha ekonomik hale gelecektir. Pulman vagonlar ile, otobüslerdeki gibi ayrı koltuklar bulunur. İç içe olmayan bu koltuklar, kişinin rahat edebileceği tarzdadır. Fiyat olarak ta oldukça uygundur. Yataklı vagonlarda iki kişilik kompartımanlarda, yatak bulunmaktadır. Kompartımanlı yolcu vagonları da türüne göre altı veya sekiz kişi olabilecektir. Karşılıklı oturma söz konusudur. Yataklı vagonlara nazaran, daha uygun seçenekler arasındadır.

 

Son Dönemlerin Gözdesi Doğu EkspresiDoğu ekspresi

Son dönemlerde en çok tercih edilen tren seferleri arasında, Doğu Ekspresi gelmektedir. Doğu Ekspresi’nin başlangıç noktası, Ankara olup, Kars’ta son erecektir. Rotasında farklı mola yerleri bulunmaktadır. Kırıkkale, Kayseri’nin ardından Sivas, Erzincan ve Erzurum gelecektir. En son, Kars’a ulaşacaktır. Bunların haricinde, bazı ufak yerleşim yerlerinde de kısa molalar bulunmaktadır. Büyük şehirlerdeki durma süresi de on beş dakikalık zaman aralıklarındadır. Özellikle, kışın yapılması önerilen bu tren turu, doğunun güzelliklerini görmek için önerilir. Kış masalını andıran manzaralar için, Doğu Ekspresi ile seyahat etmek, ayrı bir keyif sunacaktır.

 

Kurtalan Ekspresi İle Farklı Bir Deneyim

kurtalan ekspresi

Son dönemlerde öne çıkan turlardan biri de Kurtalan Ekspresi’dir. Kurtalan Ekspresi’nin uğradığı güzergâhlar ise: Kırıkkale, Sivas, Malatya, Elazığ ile Diyarbakır’dır. Gezinin son durağı da eksprese ismini veren Kurtalan’dır. Siirt ilçesi olan Kurtalan, farklı bir gezi rotası oluşturacaktır. Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’yu görüp tanımak isteyenlere önerilecek ulaşım şekillerinden biridir. Bu şekilde, kişinin kendi imkânları ile uygun bütçeli tatil yapma olanağı bulunmaktadır.